Liečba anémie: Ako sa lieči a aké lieky sa používajú + vitamíny

Liečba anémie závisí od príčiny jej vzniku.

Terapia anémie z nedostatku železa zahŕňa identifikáciu a odstránenie krvných strát a nahrádzanie železa vo forme doplnkov stravy, či už v tabletách alebo intravenóznych prípravkov.

Úvodná akútna liečba je 150 - 200 mg železa denne. Neskôr sa môže prejsť na nižšie dávkovanie 100 mg denne. Veľmi vhodnou kombináciou je suplementácia železa spolu s folátom a pyridoxinom - vitamínom B6.

Liečba je dlhodobá a trvá minimálne 3 - 6 mesiacov.

Anémia z nedostatku vitamínov B12 a folátov sa lieči substitúciou daných živín a zaradeným vhodných potravín bohatých na vitamín B12 a folátov podľa odporučenia uvedeného v časti Príčiny.

Substitúcia vitamínu B12 môže prebiehať aj vo forme podávania intramuskulárnych injekcii, ktoré sa podávajú každý druhý deň.

Anémia pri chronických chorobách je sprievodným znakom iného základného ochorenia. Liečbou primárnej choroby by sa mala zvládnuť aj chudokrvnosť.

Ak je anémia závažná, akútnou liečbou je krvná transfúzia alebo podávanie injekcií syntetického hormónu, ktorý sa v prirodzenej forme syntetizuje v obličkách. Ide o erytropoetín - hormón stimulujúci krvotvorbu.

Aplastická anémia spôsobená expozíciou chemickým a toxickým látkam sa vylieči po vynechaní vyvolávajúceho faktora. Pri autoimunitnej príčine sa zahajuje imunosupresívna liečba.

V ostatných prípadoch je po splnení indikačných kritérií pacient pripravený na transplantáciu kostnej drene.

Liečba kosáčikovitej anémie zahŕňa inhaláciu kyslíka, lieky tlmiace bolesť a prevenciu komplikácií. V niektorých prípadoch môžu byť potrebné krvné transfúzie. Esenciálne je suplementácia kyseliny listovej.

Pri talasémii ide vo väčšine prípadov o ľahkú anémiu, ktorá nevyžaduje liečbu. Pri závažnejších formách sa lieči podobne ako ostatné typy anémii, avšak niekedy je potrebné operačné odstránenie sleziny alebo transplantácia kmeňových buniek krvi, či kostnej drene.

fzdieľaj na Facebooku