späť na zoznam chorôb

Anémia

Autor: Michal Hrebík
Anémia
Zdroj foto: Getty images

Anémia krvi, inak nazvaná aj chudokrvnosť, je ochorenie krvi, pri ktorom dochádza k zníženiu hemoglobínu a tým aj k zníženiu počtu červených krviniek. Hemoglobín je pritom červené farbivo, ktoré má schopnosť na seba viazať kyslík a z tohto dôvodu je pre život organizmu absolútne nevyhnutné. Vzhľadom na zníženie objemu červených krviniek ako aj ich počtu a tiež vzhľadom na zníženie hemoglobínu v krvi dochádza pri tejto chorobe k veľmi vážnym poruchám a defektom v organizme. Niekedy môže byť aj súvislosť napríklad anémia - leukémia, napríklad ak vzniká anémia z dôvodu nádorového postihnutia kostnej drene.


Charakteristika

Čo je anémia? Táto choroba sa naýzva aj chudokrvnosť nastáva vtedy, ak sa hladina hemoglobínu zníži pod určitú hranicu. U mužov je táto hranica na úrovni hodnoty od 140 do 170 gramov na liter, u žien je o niečo menšia, od 110 do 160 gramov na liter, u dojčiat a u detí to je veľmi individuálne aj vzhľadom na hmotnosť a vek. Pri tomto ochorení dochádza k vážnym poruchám prenosu kyslíka do tkanív a vzniká tak tkanivová hypoxia, čiže nedostatok kyslíka v tkanivách. Na tomto syndróme sa podieľajú viaceré príčiny a faktory, pričom samotná anémia má podľa týchto príčin a faktorov viaceré formy. Taktiež sú viaceré stupne podľa toho, ako veľmi ochorenie zasahuje do fungovania organizmu, pričom najčastejšia je stredne ťažká anémia.

Prvou formou je anémia mikrocitárna, kedy sú krvinky zmenšené. Druhá je makrocytárna alebo makrocytová, kedy sú krvinky zväčšené a treťou formou je anémia normocytárna, pri ktorej nedochádza k zmene veľkosti červených kriviniek. Podľa pôvodcu ochorenia môže byť anémia z nedostatku železa, anémia z dôvodu vzniku chronických ochorení v organizme, anémia z nedostatku vitamínu B12 (na anémiu má vplyv aj vitamín D), perniciózna, aplastická anémia, hemolytická anémia, sideropenická forma, kosáčikovitá (kosáčiková) anémia, megaloblastická, autoimunitná hemolytická anémia (hemolitikus), hypochrómma, srpkovitá a chronická anémia. Každá forma má svoje špecifiká, príznaky, odlišná je aj liečba.

Príčiny

Na vznik anémie má vplyv viacero faktorom. Medzi príčiny vzniku patrí napríklad nedostatok železa alebo vitamínu B12, zvýšené krvné straty napríklad z dôvodu vnútorného alebo akútneho krvácania, zníženie funkcie štítnej žľazy, poškodenie priamo kostnej drene nejakými toxínmi, ochorenie obličiek a tým pádom zníženie tvorby dôležitého erytropoetínu, prípadne zvýšený rozpad červených krviniek napríklad v dôsledku vrodenej poruchy alebo získanej poruchy, napríklad z dôvodu navodenia liekmi.

Príznaky

Anémia sa najčastejšie prejavuje viditeľnými príznakmi, ktoré je možné spozorovať aj na prvý pohľad a voľným okom. Medzi charakteristické prejavy a príznaky pre chudokrvnosť sú najmä zvýšená bledosť pokožky človeka, nadmerná únava a bolesti hlavy aj bez zjavnej príčiny, celkové neprospievanie, nadmerná spavosť človeka, niekedy sa vyskytujú aj problémy s nechtami, ktoré majú lyžičkovitý tvar, sú lámavé, človek môže mať problémy aj s lámavosťou vlasov, môže byť zimomrivý a mať zrýchlený tep.

Pri náhlom rozpade červených krviniek dochádza aj k zažltnutiu kože, človek môže trpieť tiež nechutenstvom, mať dýchavičnosť, niekedy sa vyskytuje aj kolaps organizmu. Z krvných vyšetrení je možné zistiť najmä zníženie hemoglobínu v krvi a problém s erytrocytmi, čiže červenými krvinkami. Podľa druhu chudokrvnosti je možné zistiť ich znížený počet, nevyzretosť, zmenu veľkosti a podobne. Okrem toho sa dá z krvi znížiť aj znížená hladina železa alebo vitamínu B12.

Diagnostika

 • Napriek pomerne viditeľným vonkajším príznakom je najspoľahlivejšie určenie, či má človek chudkrvnosť, krvné vyšetrenie
 • Zisťuje sa hladina hemoglobínu v krvi a pokiaľ je prítomné jej zníženie, zisťuje sa aj počet červených krviniek a ich veľkosť, prípadne hladina bilirubínu pri ich rozpade. Z týchto veličín je možné následne určiť či ide naozaj o anémiu
 • Stanovením hladiny železa alebo vitamínu B12 môže zas pomôcť určiť, či práve so znížením hladiny týchto látok súvisí vznik anémie, alebo sú príčiny inej formy. Viaceré detaily diferenciálnej diagnostiky môžu objasniť nielen príčinu, ale aj konkrétny podtyp anémie

Príznaky anémie

Príznaky anémie

Priebeh

Ochorenie prebieha podľa toho, na základe akého podkladu vzniklo, pričom pokiaľ ide o nedostatok železa alebo vitamínu B, táto znížená hladina sa prejavuje v celom organizme, ale najmä na pokožke, vlasoch, nechtoch a pri niektorých procesoch v tráviacej sústave. Pokiaľ vznikla anémia na základe vrodenej poruchy v kostnej dreni, môže byť priebeh spojený s rôznymi ochoreniami pohybovej sústavy. Ochorenie každopádne spôsobuje človeku problémy s okysličením orgánov v tele a to môže znižovať ich funkčnosť a vitalitu, čo má následky na kvalitu života.

Chudokrvnosť a tehotenstvo

Anémia počas tehotenstva môže v prípade matky ohroziť priamo plod, pretože ak príde k zníženiu poklesu červených krviniek, priamo to ovplyvňuje aj hemoglobín a tak dochádza k problémom s distribúciou kyslíka po tele do orgánov a k hromadeniu oxidu uhličitého. Najčastejšie sa tehotenská anémia a chudokrvnosť vyskytuje pri kombinácii zriedenia krvi v dôsledku nárastu objemu krvnej plazmy a nedostatku železa v organizme, pričom až 3/4 prípadov sú tohto druhu.

V tehotenstve vedie anémia k viacerým komplikáciám, napríklad zvyšuje riziko podania krvných transfúzií, častejšie sa vyskytujú infekcie, ale aj poruchy hojenia rôznych popôrodných poranení. V časte pôrodu sa vyskytuje chudokrvnosť u zhruba každej piatej ženy, pričom z nedostatku železa sa objavuje najviac v prvom trimestri. Vyvíja sa pomaly a príznaky postupujú veľmi nenápadne. Počas tehotenstva môže stratiť žena aj 500mg železa, čo je obrovské množstvo.

 • Pre plod je nevyhnutné dostatočné zásobovanie krvou, pretože ak poklesne napríklad okysličovanie kyslíkom, môže prísť k spontánnemu pôrodu alebo potratu, prípadne sa zvyšuje aj riziko predčasného odlúčenia placenty
 • Ak klesne hodnota krviniek pod nezlučiteľné hodnoty so životom, plod obvykle odumiera
 • Naopak pri stredne ťažkej forme je skôr potrebná okamžitá transfúzia alebo výmenná transfúzia. Počas tehotenstva je tak nevyhnutná permanentná liečba anémie
 • Dôležitou súčasťou je aj dostatok železa vo forme stravy, či už ide o mäso, zeleninu alebo ovocie

Chudokrvnosť u detí

U malých detí a u dojčiat je najčastejšie chudokrvnosť vrodená, pretože ak už matka mala nedostatok červených krviniek alebo hemoglobínu, veľmi často sa to prenesie na dieťa, keďže telo matky obvykle vyživuje plod. Čo sa týka väčších detí, štatistiky ukazujú, že takmer každé desiate dieťa vo veku do 6 rokov trpí anémiou. Veľmi často za to môže výživa, napríklad deti vychované na vegetariánskej diéte alebo len na kravskom mlieku, trpeli anémiou viac ako ostatná populácia. A aké sú typické príznaky pre deti?

 • Najčastejšie sa prejavuje anémia celkovou bledosťou kože, slizníc ale aj nechtov
 • Dieťa je viac unavené, môže mať závrate, má slabú telesnú výdrž
 • Celkovo prichádza k poruche prospievania a nedostatočnému rastu či už výšky alebo aj svalov
 • Niekedy môže prichádzať postupne aj k zažltnutiu kože a očných bielok

Čo sa týka liečby, tá závisí od typu a príčiny anémie, takže môže ísť o úpravu stravy, prípadne v ťažších prípadoch je nutné podávanie výživových doplnkov s obsahom železa a iných potrebných látok a vitamínov. Pri infekčnom pôvode sa nevyžaduje špeciálna liečba, ale skôr sledovanie. Najťažšie prípady sú spojené s nutnosťou transplantácie kostnej drene. Pri dojčení je dôležitá správna mliečna výživa a podávanie potravín s dostatkom železa, čo je najlepšia prevencia.

Tabuľka obsahu železa pri vybraných potravinách

Názov potraviny Obsah železa v mg / 100g
Hovädzia pečeň 6,5
Bravčová pečeň 22,5
Varená šošovica alebo špenát 3,5
Celozrnný chlieb 4
Ovsené vločky 4
Sušené marhule 6
Sušené paradajky 9
Tekvicové a slnečnicové semná 11,5
Mak 17
Ako sa lieči anémia - chudokrvnosť?

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 25.11.2015

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Šošovicová polievka: Jednoduchý recept na hodnotný a zdravý pokrm? Šošovicová polievka: Jednoduchý recept na hodnotný a zdravý pokrm?

Šošovica sa právom pokladá za kráľovnú strukovín. V minulosti vyhľadávaná pre vyššiu spoločnosť, či využívaná ako platidlo. Objavte v nej bohatstvo, ktoré v sebe ukrýva. Uvarte si spolu...

Ste chudokrvní? Príčinou nemusí byť len strava Ste chudokrvní? Príčinou nemusí byť len strava

Anémia, alebo anemický syndróm patrí medzi časté chorobné stavy. Väčšina príčin chudokrvnosti predstavuje nedostatok živín potrebných pre tvorbu červených krviniek, či krvného farbiva....

V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky? V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky?

Tehotenstvo predstavuje určitú záťaž pre celý organizmus. Srdce i pľúca už nepracujú len pre jedno telo. Zvyšuje sa objem krvi, ktorá sa musí postarať i o potreby nenarodeného dieťaťa. S...

Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo? Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo?

Fajčenie predstavuje celosvetový problém , ktorý pripraví o život jednu miliardu ľudí ročne. Napriek tomuto faktu, počet fajčiarov stúpa . Kde sa tu cigarety vzali, ako je možné, že...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • MUDr. Kováčová
    Adresa: Hematologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Streda 10:00 12:00 
   • MUDr. Miloš Nosáľ
    Adresa: Hematologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Streda 08:30 12:00 
    Piatok 08:30 10:00 
   • MUDr. Ľubica Peterajová
    Adresa: Hematologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  07:30 11:30 
    Utorok 07:30 11:30 
    Streda 07:30 11:30 
    Štvrtok --:-- --:-- 
    Piatok 07:30 11:30 
 • Trenčiansky kraj
  • NsP Považská Bystrica

   Nemocničná 986, 01701 Považská Bystrica

   Telefón - ústredňa: 042 4304 111

   Diabetologické ambulancie (1)

   • MUDr. Mária Schultzová
    Adresa: Hematologická ambulancia, Nemocničná 986, 01726 Považská Bystrica
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 15:00  14:00-14:30   
    Utorok 07:00 15:00  14:00-14:30  08:00-10:00-Trepanobiopsie, 10:00-13:00-amb. 
    Streda 07:00 15:00  14:00-14:30   
    Štvrtok 07:00 15:00  14:00-14:30   
    Piatok 07:00 15:00  14:00-14:30   
 • Nitriansky kraj
  • Mestská nemocnica Prof.MUDr.Rudolfa Korca, DrSc. Zlaté Moravce

   Bernolákova 4, 95301 Zlaté Moravce

   Telefón - ústredňa: 037 6905 111

   Anesteziologické ambulancie a intenzívna medicína (1)

 • Žilinský kraj
  • NsP Čadca - Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca

   Palárikova 2311, 02216 Čadca

   Web: http://www.nspcadca.sk/
   Telefón - ústredňa: 041 4604 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Jozef Grochal
    Adresa: Hematologická ambulancia, Paláriková 2311, 02216 Čadca
    deň oddo
    Pondelok  07:00 12:00 
    Utorok 07:00 12:00 
    Streda 07:00 12:00 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Revúca - Revúcka medicínsko- humanitná n.o.

   Litovelská 25, 05001 Revúca

   Web: http://www.nsprevuca.sk/
   Telefón - ústredňa: 058 4833 333

   Anesteziologické ambulancie a intenzívna medicína (1)

   • MUDr. Eva Sucháčová
    Adresa: Hematologická ambulancia, Litovelská 25, 05001 Revúca
    deň oddo prestávka
    Pondelok  08:00 12:30   
    Štvrtok 08:00 15:30  12:30-13:00 
 • Prešovský kraj
  • NsP Vranov nad Topľou - Vranovská nemocnica n.o.

   M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou

   Web: http://www.vnno.eu/
   Telefón - ústredňa: 057 4865 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Beáta Pacanová
    Adresa: Hemotologická ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
 • Košický kraj
  • Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

   Trieda SNP 1, 04011 Košice

   Web: http://www.fnlp.sk
   Telefón - ústredňa: 055 6402 111

   Predchádzajúci názov: FNsP L. Pasteura Košice - Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice

   • MUDr. Beáta Beňová
    Adresa: Hematologická a transfuziologická ambulancia, Brigádnická 2, 04011 Košice
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:00 14:00  12:00-12:30 
    Utorok 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Streda 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Štvrtok 7:00 14:00  12:00-12:30 
    Piatok 08:00 12:00   

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
kaja 19.04.2020 20:32

mam hrozne bledu tvar a minimalnu energiu ... definicia - anemia ... pomohla mi strava bohata na zelezo a uzivanie doplnku captafer, ktory podporil vstrebavanie zeleza z potravy a neuskodil mojmu mimi