Anémia, chudokrvnosť: Čo je, aké má príčiny a príznaky? + Typy

Anémia, chudokrvnosť: Čo je, aké má príčiny a príznaky? + Typy
Zdroj foto: Getty images

Anémia krvi, inak nazvaná aj chudokrvnosť, je ochorenie krvi, pri ktorom dochádza k zníženiu hemoglobínu a tým aj k zníženiu počtu červených krviniek.

Charakteristika

Anémia - chudokrvnosť, anemický syndróm niekedy tiež málokrvnosť. Čo je to nedostatok krvi a prečo vzniká, ako sa prejavuje?

Ľudská krv obsahuje tri typy krviniek, ktoré sa tvoria v kostnej dreni tzv. hematopoézou.

Biele krvinky slúžia na boj proti infekciám, krvné doštičky zastavujú krvácanie a červené krvinky, ktoré prenášajú kyslík z pľúc do zvyšku tela a oxid uhličitý z tela späť do pľúc.

Chudokrvnosť, alebo anémia je patologický stav, charakterizovaný poklesom počtu červených krviniek tzv. erytrocytov a hemoglobínu pod normálnu fyziologickú hodnotu.

Anémia je klinicky prezentovaná ako anemický syndróm. Vedúcimi príznakmi je bledosť pokožky a slizníc, únava a celková slabosť.

Anémia je definovaná ako nízka hladina hemoglobínu, červených krviniek a hematokritu.

Je to stav, pri ktorom chýba dostatočné množstvo zdravých červených krviniek, ktoré zabezpečujú prenos kyslíka do všetkých orgánov a tkanív ľudského tela. Klinickým prejavom anémie je tzv. anemický syndróm, ktorého vedúcim príznakom je únava a slabosť.

Existuje viacero typov anémie. Každý jeden typ má svoju vlastnú príčinu.

Anémia môže byť akútna, dočasná alebo chronická a môže sa prehĺbiť do niekoľkých stupňov, od miernej až po ťažkú anémiu, ktorá vyžaduje liečbu krvnými transfúziami.

Najdôležitejším znakom potvrdzujúcim anémiu je nízka hladina hemoglobínu.

Hemoglobín (Hg) je krvné farbivo, ktoré prepožičiava krvi červenú farbu. Nachádza sa v červených krvných bunkách - erytrocytoch. Hemoglobín je hemoproteín bohatý na železo a tvorí 35 % obsahu erytrocytu.

Hemoglobín je schopný viazať v pľúcach kyslík, ktorý dýchame a oxid uhličitý, ktorý následne dychom vylučujeme.

Takto je zabezpečený prívod kyslíka ku všetkým bunkám a odvod prebytočného oxidu uhličitého, ktorý vzniká ako odpad pri biochemických dejoch v tkanivách.

Obsah hemoglobínu v erytrocytoch je rozdielny u mužov a u žien.

Hladiny hemoglobínu pod 135 g/l u mužov a pod 120 g/l u žien sa považujú za patologickú, teda anémiu.

Väčšina krviniek, vrátane červených krviniek, sa pravidelne tvorí v kostnej dreni – hubovitom trámčitom tkanive, ktoré sa nachádza v dutinách veľkých kostí.

Anémie môžeme rozdeliť na základe patologického vzhľadu erytrocytu, tzv. morfologicky, alebo na základe mechanizmu vzniku anémie, čiže podľa etiológie.

Morfologická klasifikácia zahŕňa normocytovú anémiu, kedy sa v krvi nachádza málo erytrocytov avšak normálneho tvaru, makrocytovú anémiu, čiže anémiu s veľmi veľkými erytrocytmi a mikrocytovú anémiu, pri ktorej sa v krvi nachádzajú príliš malé erytrocyty.

Zvláštnym typom anémie je kosáčikovitá anémia, pri ktorej sú erytrocyty v tvare polmesiačika.

Podľa charakteristického patologického tvaru erytrocytu vieme posúdiť, akým mechanizmom k anémii došlo.

Medzi normocytové anémie patria:

  • Akútna posthemoragická anémia
  • Hemolytická anémia
  • Anémia pri chronických chorobách
  • Anémia pri infiltrácii kostnej drene
  • Hypoplastické anémie

Pri týchto typoch anémii sa v erytrocyte nachádza normálne množstvo hemoglobínu. Preto sa nazývajú normocytové a normochrómne anémie.

Makrocytové anémie zahŕňajú:

  • Megaloblastové anémie
  • Anémie pri zvýšenej erytropoéze, teda rýchlej syntéze krviniek v kostnej dreni pri akútnych stratách (krvácanie, rozpad krviniek), kedy sa organizmus snaží rýchlo nahradiť krvný deficit.

Erytrocyty pri tomto type anémie obsahujú príliš veľké množstvo hemoglobínu, preto sa nazývajú hyperchrómne.

Medzi mikrocytové anémie zaraďujeme:

  • Sideropenická anémia
  • Hemoglobinopatie (talasémie)
  • Anémia pri chronických stratách krvi
  • Sideroblastová anémia

Obsah hemoglobínu a teda železa v erytrocyte pri mikrocytových anémiách je znížený, preto ich nazývame mikrochrómne anémie.

Príčiny

Anémia môže byť prítomná už pri narodení tzv. vrodená anémia alebo sa môže rozvinúť kedykoľvek počas života tzv. získaná anémia.

Situácie kedy sa v krvi nenachádza dostatok červených krviniek môže nastať:

  • telo nevytvára dostatok červených krviniek
  • strata červených krviniek je rýchlejšia, ako mechanizmy náhrady napr. pri krvácaní
  • telo ničí červené krvinky
Anémia a normála hladina krvných červených buniek
Naľavo stav pri anémii = znížený počet červených krviniek a napravo normálny stav. Zdroj foto: Getty images

Typy anémií podľa príčiny vzniku

1. Anémia z nedostatku železa

Tento typ anémie sa nazýva sideropenická anémia a patrí medzi najčastejšie vyskytujúcu sa anémiu. Jej príčinou je nedostatkom železa v tele.

Kostná dreň, v ktorej sa produkujú červené krvinky potrebuje železo na tvorbu hemoglobínu. Bez potrebného množstva železa sa nevytvorí potrebné množstvo hemoglobínu pre červené krvinky.

Príčiny nedostatku železa:

1. Strata krvi - V krvi sa nachádza veľké množstvo železa obsiahnuté v červených krvinkách. Ak dochádza ku krvným stratám, teda ku krvácaniu, stráca sa z tela aj železo. Napríklad ženy, ktoré majú príliš silné menštruačné krvácanie sú ohrozené anémiou z nedostatku železa.

K nenápadným stratám krvi dochádza pri pomalom, chronickom tzv. skrytom krvácaní– napríklad zo žalúdočného alebo dvanástnikového vredu, hiátovej prietrže, polypu hrubého čreva alebo z kolorektálneho karcinómu.

Takéto krvácanie je známe ako okultné krvácanie a dá sa vyšetriť jednoducho zo vzorky stolice. Je pomerne častou príčinou chronickej anémie z nedostatku železa.

Gastrointestinálne krvácanie napr. zo žalúdočnej sliznice môže spôsobiť aj pravidelné užívanie niektorých voľnopredajných antiflogistík a liekov  proti bolesti.

2. Nedostatok železa v strave - hlavným zdrojom železa pre ľudské telo je potrava. Príkladom surovín bohatých na železo je na prvom mieste mäso, vajcia a listová zelenina.

Najväčšie požiadavky na prísun železa má rastúci organizmus, preto je vyvážená strava dôležitá najmä v období dojčaťa a v detskom veku.

3. Neschopnosť absorbovať železo - Z potravy sa železo vstrebáva do krvi v tenkom čreve. Črevné ochorenia, ako je napr. celiakia alebo zápalové ochorenia, negatívne ovplyvňujú schopnosť čreva správne absorbovať všetky živiny z potravy.

Pacienti po operačnom odstránení časti tenkého čreva môžu trpieť anémiou o čosi častejšie

4. Tehotenstvo - gravidita je obdobie kedy má organizmus zvýšené požiadavky na všetky dôležité živiny a stopové prvky, jednou z nich je aj železo.

Tehotné ženy by mali užívať doplnky stravy obohatené o železo, inak môžu vyvinúť anémiu, ktorá je nebezpečná pre vyvíjajúci sa plod. Ženy v tomto období majú zvýšený vlastný objem krvi a navyše produkujú hemoglobín aj pre rastúci plod.

Prevencia nedostatku železa v tele

Najúčinnejším spôsobom ako sa vyhnúť nedostatku železa v tele je výber kvalitných potravín s vysokým obsahom tohto prvku.

Potraviny bohaté na železo:

  • Červené mäso, bravčové mäso a hydina
  • Morské plody
  • Strukoviny ako fazuľa a hrach
  • Tmavozelená listová zelenina, napríklad špenát
  • Sušené ovocie, ako sú hrozienka a marhule
  • Cereálie

Telo najlepšie absorbuje železo z mäsa ako z rastlinných zdrojov. Vegetariáni by mali okrem bohatej rastlinnej stravy zaradiť do diéty aj strukoviny, cereálne výrobky a doplnky stravy vo forme tabliet.

Ku správnemu vstrebávaniu železa zo stravy významne prispieva vitamín C, preto je dôležité prijímať potravu obohatenú o tento vitamín.

Potraviny obsahujúce vitamín Cna zvýšenie absorpcie železa:

  • citrusy a citrusové šťavy ako pomaranč, grapefruit, mandarínky
  • brokolica
  • kiwi, jahody, melón
  • listová zelenina
  • papriky a paradajky

Prevencia anémie z nedostatku železa u dojčiat

Rýchlo rastúci organizmus vyžaduje vysoký príjem železa v strave. Dieťa prijíma železo prvý rok života z materského mlieka alebo umelou výživou obohatenou o železo.

Kravské mlieko nie je dobrým zdrojom železa a pre nevhodný pomer bielkovín, kazeínu  a srvátky, sa pre dojčatá ani neodporúča. Po dovŕšení 6 mesiacov sa dojča začína prikrmovať mäsovými pyré aspoň dvakrát denne, aby sa príjem železa zvýšil.

2. Anémia z nedostatku vitamínov

Okrem železa potrebuje telo na produkciu dostatočného množstva zdravých červených krviniek aj folát a vitamín B12. Ak strava neobsahuje dostatok týchto vitamínov, može byť produkcia červených krviniek spomalená alebo obmedzená.

Niektorí ľudia konzumujú dostatok vitamínu B12, avšak ich telo nie je schopné tento vitamín správne absorbovať. Takýto stav vedie k anémii z nedostatku vitamínu B12, ktorá je známa aj ako perniciózna anémia.

Nedostatok vitamínu B12 môže byť spôsobený:

1. Diéta - Vitamín B12 sa nachádza hlavne v mäse, vajciach a mlieku. Z toho dôvodu vegáni a vegetariáni, ktorí nejedia tieto druhy potravín, by mali užívať doplnky s obsahom vitamínu B12. Okrem živočíšnych výrobkov sú dobrým zdrojom vitamínov skupiny B aj potravinárske kvasnice a výrobky z nich.

2. Operácia žalúdka - Po chirurgických operáciách kedy je odstránená časť žalúdka alebo tenkého čreva, je následkom obmedzená schopnosť tela vstrebávať B12, keďže telu chýba tzv. instrict faktor alebo vnútorný faktor, ktorý je esenciálny pre správne vstrebávanie vitamínu B12 v tenkom čreve.

3. Črevné choroby - Crohnova choroba a celiakia zťažujú absorpciu vitamínu B12. Vstrebávanie vitamínov obmedzujú aj parazity v črevách napr. pásomnica, ktorou sa človek nakazí napr. konzumáciou surových kontaminovaných rýb.

Nedostatok kyseliny listovej:

Kyselina folová alebo folát, známy aj ako vitamín B9, je živina nachádzajúca sa hlavne v tmavozelenej listovej zelenine a v živočíšnej pečeni.

Ťažkosti s absorpciou folátov sa vyskytujú pri týchto stavoch:

  1. Črevné ochorenia, ako napríklad celiakia
  2. Chirurgické odstránenie alebo bypass veľkej časti čriev
  3. Nadmerná konzumácia alkoholu
  4. Niektoré lieky napr. lieky proti záchvatom
  5. Tehotné ženy a ženy, ktoré dojčia, majú zvýšené nároky na príjem kyseliny listovej
  6. Ľudia s ochorením obličiek a podstupujúci dialýzu

Potraviny s bohatým obsahom vitamínu B12:

  • Hovädzie mäso, pečeň, kuracie mäso a ryby
  • Vajcia
  • Mlieko, syr a jogurt

Odporúčaná denná dávka vitamínu B12 pre zdravého človeka je 2,4 mikrogramov.

Pri vyššie spomínaných chronických ochoreniach je potrebná násobne vyššia odporúčaná denná dávka.

Nedostatok vitamínu B12 sa okrem makrocytovej anémie môže prejaviť aj inými príznakmi. Časté sú poruchy nervového systému, ako je pretrvávajúce brnenie v rukách a nohách, alebo problémy s rovnováhou. Taktiež sa môžu vyskytnúť psychické zmeny či zabúdanie.

Perniciózna anémia, ktorá vzniká pri nedostatočnom vstrebávaní vitamínu B12 zvyšuje riziko výskytu rakoviny žalúdka alebo čriev.

Nedostatok kyseliny listovej najmä v období pred počatím a počas tehotenstva môže spôsobiť vrodené chyby plodu. Ide najmä o defekty neurálnej rúry, ktoré sa prejavujú ako vrodené vady mozgu a miechy napr. anencefália, myelomeningokéla, alebo meningokéla.

Istá spojitosť s nedostatkom kyseliny listovej sa dokázala aj pri výskyte vrodených vývojových chýb srdca či Downovým syndrómom.

Účinnou prevenciou vrodených vývojových chýb plodu je užívanie kyseliny listovej v podobe suplementov a to už 3 mesiace pred plánovaným tehotenstvom, počas celej gravidity a minimálne 6 týždňov po pôrode alebo počas celého obdobia laktácie a dojčenia.

Odporúčaná dávka je 400 mikrogramov denne. Ak sa v rodine vyskytla vrodená chyba neurálnej rúry, prevencia rekurencie (opakovaného výskytu) je užívanie 10-násobne vyššej dávky kyseliny listovej, čiže 4-5 miligramov denne.

Potraviny s vysokým obsahom folátov:

  • Brokolica, špenát, špargľa a fazuľa
  • Pomaranče, citróny, banány, jahody a melóny
  • Pečeň, obličky,
  • kvasnice, huby
  • orechy napr. arašidy

3. Anémia pri chronických ochoreniach

Niektoré ťažké chronické ochorenia negatívne ovplyvňujú proces tvorby červených krviniek, môžu spôsobovať ich skorší zánik alebo podmieňujú krvné straty.

Ide najmä o onkologické ochorenia, HIV/AIDS, zápalové ochorenia ako je reumatoidná artritída, ochorenia obličiek, Crohnova choroba či ulcerózna kolitída a iné. 

4. Aplastická anémia

Tento typ anémie patrí medzi vzácnejšie príčiny chudokrvnosti. Ide však o život ohrozujúcu anémiu.

Kmeňové bunky nachádzajúce sa v kostnej dreni produkujú tri druhy krviniek – červené krvinky, biele krvinky a krvné doštičky.

Pri aplastickej anémii dochádza k poškodeniu týchto kmeňových buniek, čo spôsobí „nefunkčnosť” kostnej drene. Tá sa stáva prázdou, čiže aplastickou, alebo obsahuje len málo krviniek, čiže je hypoplastická.

Najčastejšou príčinou aplastickej anémie je boj vlastného imunitného systému proti kmeňovým bunkám v kostnej dreni - autoimunitná reakcia.

Ďalšie rizikové faktory, ktoré môžu spôsobiť aplastickú anémiu:

  1. Onkologická liečba - chemoterapia a radiačná terapia - okrem rakovinových buniek sa môžu poškodiť aj zdravé bunky a to vrátane kmeňových buniek v kostnej dreni.
  2. Toxické látky a chemikálie - Expozícia pesticídom a insekticídom, či prísadám, ktoré sa primiešavajú do benzínu, sa spája s vývojom aplastickej anémie.
  3. Užívanie niektorých liekov, napríklad na liečbu reumatoidnej artritídy a niektorých antibiotik.
  4. Výskyt iných autoimunitných ochorení je rizikové pre vznik autoimunitne podmienej aplastickej anémie.
  5. Vírusové infekcie najmä vírusy spôsobujúce hepatitídu, vírus Epstein-Barrovej, cytomegalovírus, parvovírus B19 a HIV.
  6. Tehotenstvo
  7. Neznáme faktory - niekedy lekári nedokážu určiť presnú príčinu aplastickej anémie, vtedy sa nazýva idiopatická aplastická anémia.

5. Anémia pri ochoreniach kostnej drene

Ochorenia ako napr. leukémia alebo myelofibróza sú príčinou anémie, ktorá môže byť až život ohrozujúcim stavom.

6. Hemolytická anémia

Tento typ anémie vzniká v situáciách,  kedy sú červené krvinky zničené rýchlejšie, ako ich stíha nahrádzať kostná dreň produkciou nových krviniek.

Zvýšená deštrukcia červených krviniek je spôsobená niektorými dedičnými ochoreniami, ako je napr. vrodená porucha membrány erytrocytov alebo pri defekte enzýmov potrebných na správnu funkciu erytrocytu.

Takéto anémia, ktorá vznikla v dôsledku chybnej červenej krvinky sa nazýva korpuskulárna hemolytická anémia. Avšak hemolytická anémia môže vzniknúť aj keď je problém mimo erytrocyt, vtedy sa nazýva extrakorpuskulárna hemolytická anémia.

Príkladom sú autoimunitné reakcie proti červeným krvinkám, lymfoproliferatívne onkologické ochorenia, monoklonálne gamapatie či užívanie niektorých liekov, napr. metyldopa - centrálne pôsobiace antihypertenzívum.

Dedičné anémie

1. Kosáčiková anémia

Ide o dedičnú formu hemolytickej anémie. Spôsobená je mutáciou génu, ktorý je zodpovedný za tvorbu proteínu bohatého na železo v červených krvinkách - hemoglobínu.

Úlohou hemoglobínu je prenášať kyslík z pľúc do celého tela. Mutovaný gén vytvára hemoglobín s chybnou štruktúrou. Preto vytvorené erytrocyty nemajú diskovitý bikonkávny tvar, ale predlžujú sa do tvaru kosáka.

Takto deformované erytrocyty sa tvoria najmä pri deoxygenácii, čiže po odovzdaní kyslíka tkanivám.

Pri reverzibilnej forme ochorenia sa vedia erytrocyty pri oxygenácii znovu zmeniť do normálneho tvaru. Naopak pri ireverzibilnej forme ostávajú erytrocyty v tvare kosáka nastálo, bez ovplyvnenia kyslíkom.

Kosáčikovité červené krvinky majú odlišné reologické vlastnosti, sú lepkavejšie a majú tendenciu k upchávaniu ciev. Slezina takéto chybné erytrocyty detekuje a zničí - nastáva hemolýza a prehlbuje sa anémia.

2. Talasémia

Talasémia je dedičné ochorenie zaraďované medzi hemoglobinopatie, podobne ako kosáčikovitá anémia. Ide teda o tvorbu porušeného hemoglobínu - červeného krvného farbiva.

Molekuly hemoglobínu sa skladajú z dvoch reťazcov nazývaných alfa a beta reťazce. Pri talasémii je znížená produkcia buď alfa alebo beta reťazca. Podľa typu porušeného reťazca sa rozlišuje alfa-talasémia alebo beta-talasémia.

Pri poruche jedného z reťazcov dochádza k zvýšenej tvorbe iného reťazca hemoglobínu. Výsledkom je erytrocyt, ktorý obsahuje  jednak nefunkčný hemoglobín a mnoho zvyškových iných reťazcov, ktoré sú v erytrocyte uskladnené a zbytočné.

Takáto bunka rýchlejšie podlieha deštrukcii, teda hemolýze, ktorá spôsobí anémiu a hepatosplenomegáliu (zväščená pečeň a slezina v dôsledku hromadiacich sa zničených erytrocytov).

V strednej Európe je najčastejší výskyt beta-talasémie.

Príznaky

Symptómy anémie sa líšia v závislosti od príčiny vzniku stupňa a závažnosti anémie.

Všetky príznaky varírujú od ľahkých až po závažné a život ohrozujúce.

Vo všeobecnosti sa za najčastejšie príznaky anémie považujú tieto:

  • Únava
  • Slabosť
  • Bledá alebo žltkastá pokožka
  • Nepravidelný tlkot srdca- arytmie
  • Ťažkosti s dýchaním a lapavé dýchanie
  • Závraty alebo točenie hlavy
  • Bolesti na hrudníku
  • Studené ruky a nohy
  • Bolesti hlavy
  • Lámavé nechty
  • Nezvyčajná chuť na nevýživné látky, ako je ľad, špina alebo škrob
  • Nechutenstvo, najmä u dojčiat a detí s anémiou z nedostatku železa
  • Časté, opakujúce sa alebo dlhotrvajúce infekčné ochorenia
  • Nevysvetliteľné a ľahko tvoriace sa modriny
  • Časté krvácanie z nosa a krvácanie ďasien
  • Nezastaviteľné krvácanie z rán, napr. pri porezaní
  • Zmena psychického stavu
  • Zábudlivosť
  • Hukot v ušiach
  • Brnenie v rukách a nohách

Diagnostika

Dôležitou súčasťou diagnostiky je anamnéza ochorenia. Lekár sa bude pýtať na váš zdravotný stav, zvýšenú únavu, neurologické prejavy či prejavy zvýšenej krvácavosti ako je predĺžené krvácanie pri menštruácii, či krv v stolici alebo vo zvratkoch.

Z rodinnej anamnézy sa bude zaujímať o výskyt vrodených typov anémii alebo dedičných krvácavých ochorení.

Pri osobnej anamnéze je dôležitý údaj o častých infekčných ochoreniach, problémoch s chrupkami či obličkami. Podstatným údajom sú aj lieky ktoré užívate, či expozícia chemikáliám alebo nadmerná konzumácia alkoholu.

Z laboratórnych vyšetrení je základom kompletný krvný obraz (KO). Krvný obraz je vlastne spočítanie počtu krviniek zo vzorky odobratej venóznej krvi. O anémii informuje hladina červených krviniek (hematokrit) a hodnota hemoglobínu v krvi.

Hranica anémie je určená hladinou hemoglobínu a je závislá od veku aj pohlavia (tabuľka)

u 1 až 6-ročných detí 110 g/l
u 6 – 14-ročných detí 120 g/l
u mužov 135 g/l
u negravidných žien 120 g/l
u gravidných žien 110 g/l

Závažnosť anémie podľa hladiny hemoglobínu:

  • ľahká anémia (ak hemoglobín neklesne pod 100 g/l),
  • stredne ťažká anémia (hemoglobín 80 – 100 g/l),
  • ťažká anémia (hemoglobín pod 80 g/l).

Tieto hodnoty môžu byť nižšie aj u zdravých ľudí, napr. u tých ktorí sa venujú intenzívnej fyzickej aktivite, v tehotenstve alebo u ľudí vo vyššom veku. Fajčenie a pobyt vo vysokej nadmorskej výške naopak zvyšuje počet erytrocytov.

Ďalším parametrom, ktorý vieme vyšetriť v krvnom obraze je veľkosť červených krviniek. Okrem veľkosti sa posudzuje aj nezvyčajný tvar červených krviniek a ich podobnosť napr. anizocytóza čo je nerovnaká veľkosť erytrocytov, alebo poikilocytóza - nerovnaký tvar erytrocytov.

V krvnom obraze však nesledujeme iba červenú zložku krvi ale aj ostatné krvné bunky a častice. Dôležitý je počet leukocytov, neutrofilov a počet trombocytov.

Esenciálnym laboratórnym vyšetrením pri diagnostike akejkoľvek anémie je sedimentačné a chemické vyšetrenie moču, či analýza stolice.

Ďalšie diagnostické testy v závislosti od typu anémie:

  • vyšetrenie metabolizmu železa z krvi (stanovenie koncentrácie sérového železa a sérového transferínu či solubilného transferínového receptora)
  • vyšetrenie kostnej drene
  • imunohematologické vyšetrenia (krvná skupina, antiglobulínové testy)
  • vyšetrenie hladiny imunoglobulínov,
  • hodnoty enzýmov erytrocytov,
  • markery hepatitídy a iných vírusových ochorení,
  • onkomarkery,
  • reumatologické vyšetrenie
  • endokrinologické vyšetrenie
  • gastroenterologické vyšetrenie

Priebeh

Priebeh anémie závisí od vyvolávajúcej príčiny.

Niektoré anémie sú dedičné a sú prítomné už od narodenia. Získané anémie napr. anémie pri chronických chorobách alebo perniciózna anémia sú charakteristické pomalým prehlbovaním nedostatku červených krviniek a teda aj pozvolnejším zhoršením klinického stavu.

Akútny priebeh majú anémie pri masívnych a rýchlych krvných stratách, napr. následkom úrazu.

Potraviny pri anémii - produkty s tabuľkou Fe - železo
Od vyvolávajúcej príčiny tiež závisí, že do akej miery pomôže strava so zvýšeným obsahom železa - Fe. Zdroj foto: Getty images

Tento článok vznikol vďaka podpore spoločnosti Hemp Point CBD Slovensko.

Ako sa lieči: Anémia - chudokrvnosť

Liečba anémie: Ako sa lieči a aké lieky sa používajú + vitamíny

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané