späť na zoznam chorôb

Anémia - Chudokrvnosť, anemický syndróm

Autor: Michal Hrebík
Anémia - Chudokrvnosť, anemický syndróm
Zdroj foto: Getty images

Anémia krvi, inak nazvaná aj chudokrvnosť, je ochorenie krvi, pri ktorom dochádza k zníženiu hemoglobínu a tým aj k zníženiu počtu červených krviniek. Hemoglobín je pritom červené farbivo, ktoré má schopnosť na seba viazať kyslík a z tohto dôvodu je pre život organizmu absolútne nevyhnutné. Vzhľadom na zníženie objemu červených krviniek ako aj ich počtu a tiež vzhľadom na zníženie hemoglobínu v krvi dochádza pri tejto chorobe k veľmi vážnym poruchám a defektom v organizme. Niekedy môže byť aj súvislosť napríklad anémia - leukémia, napríklad ak vzniká anémia z dôvodu nádorového postihnutia kostnej drene.


Charakteristika

Čo je anémia? Táto choroba sa naýzva aj chudokrvnosť nastáva vtedy, ak sa hladina hemoglobínu zníži pod určitú hranicu. U mužov je táto hranica na úrovni hodnoty od 140 do 170 gramov na liter, u žien je o niečo menšia, od 110 do 160 gramov na liter, u dojčiat a u detí to je veľmi individuálne aj vzhľadom na hmotnosť a vek. Pri tomto ochorení dochádza k vážnym poruchám prenosu kyslíka do tkanív a vzniká tak tkanivová hypoxia, čiže nedostatok kyslíka v tkanivách. Na tomto syndróme sa podieľajú viaceré príčiny a faktory, pričom samotná anémia má podľa týchto príčin a faktorov viaceré formy. Taktiež sú viaceré stupne podľa toho, ako veľmi ochorenie zasahuje do fungovania organizmu, pričom najčastejšia je stredne ťažká anémia.

Prvou formou je anémia mikrocitárna, kedy sú krvinky zmenšené. Druhá je makrocytárna alebo makrocytová, kedy sú krvinky zväčšené a treťou formou je anémia normocytárna, pri ktorej nedochádza k zmene veľkosti červených kriviniek. Podľa pôvodcu ochorenia môže byť anémia z nedostatku železa, anémia z dôvodu vzniku chronických ochorení v organizme, anémia z nedostatku vitamínu B12 (na anémiu má vplyv aj vitamín D), perniciózna, aplastická anémia, hemolytická anémia, sideropenická forma, kosáčikovitá (kosáčiková) anémia, megaloblastická, autoimunitná hemolytická anémia (hemolitikus), hypochrómma, srpkovitá a chronická anémia. Každá forma má svoje špecifiká, príznaky, odlišná je aj liečba.

Príčiny

Na vznik anémie má vplyv viacero faktorom. Medzi príčiny vzniku patrí napríklad nedostatok železa alebo vitamínu B12, zvýšené krvné straty napríklad z dôvodu vnútorného alebo akútneho krvácania, zníženie funkcie štítnej žľazy, poškodenie priamo kostnej drene nejakými toxínmi, ochorenie obličiek a tým pádom zníženie tvorby dôležitého erytropoetínu, prípadne zvýšený rozpad červených krviniek napríklad v dôsledku vrodenej poruchy alebo získanej poruchy, napríklad z dôvodu navodenia liekmi.

Príznaky

Anémia sa najčastejšie prejavuje viditeľnými príznakmi, ktoré je možné spozorovať aj na prvý pohľad a voľným okom. Medzi charakteristické prejavy a príznaky pre chudokrvnosť sú najmä zvýšená bledosť pokožky človeka, nadmerná únava a bolesti hlavy aj bez zjavnej príčiny, celkové neprospievanie, nadmerná spavosť človeka, niekedy sa vyskytujú aj problémy s nechtami, ktoré majú lyžičkovitý tvar, sú lámavé, človek môže mať problémy aj s lámavosťou vlasov, môže byť zimomrivý a mať zrýchlený tep.

Pri náhlom rozpade červených krviniek dochádza aj k zažltnutiu kože, človek môže trpieť tiež nechutenstvom, mať dýchavičnosť, niekedy sa vyskytuje aj kolaps organizmu. Z krvných vyšetrení je možné zistiť najmä zníženie hemoglobínu v krvi a problém s erytrocytmi, čiže červenými krvinkami. Podľa druhu chudokrvnosti je možné zistiť ich znížený počet, nevyzretosť, zmenu veľkosti a podobne. Okrem toho sa dá z krvi znížiť aj znížená hladina železa alebo vitamínu B12.

Diagnostika

 • Napriek pomerne viditeľným vonkajším príznakom je najspoľahlivejšie určenie, či má človek chudkrvnosť, krvné vyšetrenie
 • Zisťuje sa hladina hemoglobínu v krvi a pokiaľ je prítomné jej zníženie, zisťuje sa aj počet červených krviniek a ich veľkosť, prípadne hladina bilirubínu pri ich rozpade. Z týchto veličín je možné následne určiť či ide naozaj o anémiu
 • Stanovením hladiny železa alebo vitamínu B12 môže zas pomôcť určiť, či práve so znížením hladiny týchto látok súvisí vznik anémie, alebo sú príčiny inej formy. Viaceré detaily diferenciálnej diagnostiky môžu objasniť nielen príčinu, ale aj konkrétny podtyp anémie

Príznaky anémie

Príznaky anémie

Priebeh

Ochorenie prebieha podľa toho, na základe akého podkladu vzniklo, pričom pokiaľ ide o nedostatok železa alebo vitamínu B, táto znížená hladina sa prejavuje v celom organizme, ale najmä na pokožke, vlasoch, nechtoch a pri niektorých procesoch v tráviacej sústave. Pokiaľ vznikla anémia na základe vrodenej poruchy v kostnej dreni, môže byť priebeh spojený s rôznymi ochoreniami pohybovej sústavy. Ochorenie každopádne spôsobuje človeku problémy s okysličením orgánov v tele a to môže znižovať ich funkčnosť a vitalitu, čo má následky na kvalitu života.

Chudokrvnosť a tehotenstvo

Anémia počas tehotenstva môže v prípade matky ohroziť priamo plod, pretože ak príde k zníženiu poklesu červených krviniek, priamo to ovplyvňuje aj hemoglobín a tak dochádza k problémom s distribúciou kyslíka po tele do orgánov a k hromadeniu oxidu uhličitého. Najčastejšie sa tehotenská anémia a chudokrvnosť vyskytuje pri kombinácii zriedenia krvi v dôsledku nárastu objemu krvnej plazmy a nedostatku železa v organizme, pričom až 3/4 prípadov sú tohto druhu.

V tehotenstve vedie anémia k viacerým komplikáciám, napríklad zvyšuje riziko podania krvných transfúzií, častejšie sa vyskytujú infekcie, ale aj poruchy hojenia rôznych popôrodných poranení. V časte pôrodu sa vyskytuje chudokrvnosť u zhruba každej piatej ženy, pričom z nedostatku železa sa objavuje najviac v prvom trimestri. Vyvíja sa pomaly a príznaky postupujú veľmi nenápadne. Počas tehotenstva môže stratiť žena aj 500mg železa, čo je obrovské množstvo.

 • Pre plod je nevyhnutné dostatočné zásobovanie krvou, pretože ak poklesne napríklad okysličovanie kyslíkom, môže prísť k spontánnemu pôrodu alebo potratu, prípadne sa zvyšuje aj riziko predčasného odlúčenia placenty
 • Ak klesne hodnota krviniek pod nezlučiteľné hodnoty so životom, plod obvykle odumiera
 • Naopak pri stredne ťažkej forme je skôr potrebná okamžitá transfúzia alebo výmenná transfúzia. Počas tehotenstva je tak nevyhnutná permanentná liečba anémie
 • Dôležitou súčasťou je aj dostatok železa vo forme stravy, či už ide o mäso, zeleninu alebo ovocie

Chudokrvnosť u detí

U malých detí a u dojčiat je najčastejšie chudokrvnosť vrodená, pretože ak už matka mala nedostatok červených krviniek alebo hemoglobínu, veľmi často sa to prenesie na dieťa, keďže telo matky obvykle vyživuje plod. Čo sa týka väčších detí, štatistiky ukazujú, že takmer každé desiate dieťa vo veku do 6 rokov trpí anémiou. Veľmi často za to môže výživa, napríklad deti vychované na vegetariánskej diéte alebo len na kravskom mlieku, trpeli anémiou viac ako ostatná populácia. A aké sú typické príznaky pre deti?

 • Najčastejšie sa prejavuje anémia celkovou bledosťou kože, slizníc ale aj nechtov
 • Dieťa je viac unavené, môže mať závrate, má slabú telesnú výdrž
 • Celkovo prichádza k poruche prospievania a nedostatočnému rastu či už výšky alebo aj svalov
 • Niekedy môže prichádzať postupne aj k zažltnutiu kože a očných bielok

Čo sa týka liečby, tá závisí od typu a príčiny anémie, takže môže ísť o úpravu stravy, prípadne v ťažších prípadoch je nutné podávanie výživových doplnkov s obsahom železa a iných potrebných látok a vitamínov. Pri infekčnom pôvode sa nevyžaduje špeciálna liečba, ale skôr sledovanie. Najťažšie prípady sú spojené s nutnosťou transplantácie kostnej drene. Pri dojčení je dôležitá správna mliečna výživa a podávanie potravín s dostatkom železa, čo je najlepšia prevencia.

Tabuľka obsahu železa pri vybraných potravinách

Názov potraviny Obsah železa v mg / 100g
Hovädzia pečeň 6,5
Bravčová pečeň 22,5
Varená šošovica alebo špenát 3,5
Celozrnný chlieb 4
Ovsené vločky 4
Sušené marhule 6
Sušené paradajky 9
Tekvicové a slnečnicové semná 11,5
Mak 17
Ako sa lieči: anémia

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 29.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Kútiky na ústach: Aká je ich príčina a prečo sú dlhodobé? Čo na kútiky pomáha a aká je liečba? Kútiky na ústach: Aká je ich príčina a prečo sú dlhodobé? Čo na kútiky pomáha a aká je liečba?

Kútikmi na ústach trpia častejšie muži ako ženy. Ochorenie sa môže objaviť tak v detskom ako aj dospelom veku.

Úloha FOSFORU v tele. Je dôležitý pre zdravie? Čo ho obsahuje najviac? Úloha FOSFORU v tele. Je dôležitý pre zdravie? Čo ho obsahuje najviac?

Aká je úloha FOSFORU v našom tele? Je dôležitý pre udržanie zdravia a prečo je potrebný? Čo ak je ho málo či veľa?

ŽELEZO v hlavnej úlohe. Čo by sme o ňom mali vedieť? Ako ho doplniť? ŽELEZO v hlavnej úlohe. Čo by sme o ňom mali vedieť? Ako ho doplniť?

Železo predstavuje pre ľudský organizmus nenahraditeľný kov, ktorý nachádza uplatnenie v širokom spektre základných biologických funkcií. V čom spočíva dôležitosť železa a čo nám hrozí v...

18. týždeň tehotenstva: Pohyby či bolesti v podbrušku? (18. TT) 18. týždeň tehotenstva: Pohyby či bolesti v podbrušku? (18. TT)

V tomto čase si budúca mamička čoraz viac uvedomuje a cíti život pod srdcom. Dieťatko už dáva o sebe vedieť. Viete, čo vás čaká v tomto období?

Recept na zdravé a fit mangové smoothie? (+ s banánom a ananásom) Recept na zdravé a fit mangové smoothie? (+ s banánom a ananásom)

Mango sa považuje za ovocie, ktoré má obrovský prínos pre naše zdravie. Je bohaté na vitamín C, obsahuje až 80 % vitamínu A a taktiež vitamíny skupiny B, E a K.

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Železničná nemocnica a poliklinika, NOVAPHARM s.r.o.

   Šancová 110, 83299 Bratislava

   Web: http://www.znap.sk
   Telefón - ústredňa: 02 2029 4112

   Chirurgické ambulancie (1)

   • MUDr. Danuša Zábojníková
    Adresa: Ambulancia všeobecného lekára pre dospelých, Šancová 110, 83104 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  11:00 16:00 
    Utorok 07:30 13:30 
    Streda 07:30 13:30 
    Štvrtok 07:30 13:30 
    Piatok 07:30 11:30 
 • Trnavský kraj
  • NsM, a.s. - Nemocnica svätého Michala, a.s. - Kollárova

   Kollárova 31, 91701 Trnava

   NsPMVSR (NsP ministerstva vnútra) a NMO (Nemocnica ministerstva obrany) boli zlúčené do jedného celku NsM, a.s.(Nemocnica svätého Michala, a.s.).

   • MUDr. Jaroslav Novák
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Kollárova 31, 91701 Trnava
 • Trenčiansky kraj
  • Nemocnica Bánovce - 3. súkromná nemocnica s. r. o.

   Hviezdoslavova 23/3, 95701 Bánovce nad Bebravou

   Web: http://www.nemocnicabn.sk/

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Maria Hoosová
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Hviezdoslavova 23, 95701 Bánovce nad Bebravou
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 13:00  13:00-13:30  návštevy,administrácia 
    Utorok 07:00 13:00  13:00-13:30   
    Streda 07:00 13:00  13:00-13:30   
    Štvrtok 07:00 15:00  12:30-13:00   
    Piatok 07:00 13:00  13:00-13:30   
 • Nitriansky kraj
  • NsM, a.s. - Nemocnica svätého Michala, a.s. - Ul. Sv. Michala

   Ul. Sv. Michala 35, 93401 Levice

   NsPMVSR (NsP ministerstva vnútra) a NMO (Nemocnica ministerstva obrany) boli zlúčené do jedného celku NsM, a.s.(Nemocnica svätého Michala, a.s.).

 • Žilinský kraj
  • NsM, a.s. - Nemocnica svätého Michala, a.s. - Kuzmányho

   Kuzmányho 26, 01001 Žilina

   NsPMVSR (NsP ministerstva vnútra) a NMO (Nemocnica ministerstva obrany) boli zlúčené do jedného celku NsM, a.s.(Nemocnica svätého Michala, a.s.).

   • MUDr. Jozef Vrúbeľ
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Kuzmányho 26, 01001 Žilina
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
 • Banskobystrický kraj
  • NsM, a.s. - Nemocnica svätého Michala, a.s. - Okružná

   Okružná 19, 97404 Banská Bystrica

   NsPMVSR (NsP ministerstva vnútra) a NMO (Nemocnica ministerstva obrany) boli zlúčené do jedného celku NsM, a.s.(Nemocnica svätého Michala, a.s.).

   • MUDr. Ľubica Tagajová
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Okružná 19, 97404 Banská Bystrica
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
   • MUDr. Anna Mažáryová
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Okružná 19, 97404 Banská Bystrica
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
 • Prešovský kraj
  • NsM, a.s. - Nemocnica svätého Michala, a.s. - Štúrova

   Štúrova 7, 08001 Prešov

   NsPMVSR (NsP ministerstva vnútra) a NMO (Nemocnica ministerstva obrany) boli zlúčené do jedného celku NsM, a.s.(Nemocnica svätého Michala, a.s.).

   • MUDr. Zuzana Sláviková
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Štúrova 7, 08001 Prešov
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
 • Košický kraj
  • NsM, a.s. - Nemocnica svätého Michala, a.s. - Kuzmányho

   Kuzmányho 8, 04001 Košice

   NsPMVSR (NsP ministerstva vnútra) a NMO (Nemocnica ministerstva obrany) boli zlúčené do jedného celku NsM, a.s.(Nemocnica svätého Michala, a.s.).

   • MUDr. Renáta Talánová
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Kuzmányho 8, 04001 Košice
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
   • MUDr. Štefan Tomajko
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Kuzmányho 8, 04001 Košice
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
   • MUDr. Pavol Petróci
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Kuzmányho 8, 04001 Košice
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
   • MUDr. Kristína Raganová
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Kuzmányho 8, 04001 Košice
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Peta 16.10.2021 07:08

Posledné obdobie /roky/prežívam veľmi stresové obdobie ,pociťovala som naozaj veľkú únavu ,takú “inú”,veľmi má “pálili”svaly na dolných končatinách ,podchvilou som mala afty v ústach ,tým pádom som mala problém vypiť aj obyčajnú vodu /bolesť/,citilia som,že niečo nie je v poriadku ,no fungovala som v režime /dieťa ,robota -mám madersky salon ,takze fyzicky dosť náročná ,domácnosť ,…/miestami som myslela ,že sa ráno už nepostavím z postele

Čo mi pomohlo

..ešte neviem výsledok .no po transfuzii som začala cítim veľký prilev energie ,konečne som neni až tak veľmi unavena . Len má dosť bolia nohy /kĺby,kosti,svaly/a to nechapem a neviem čo s tým .. Ešte info ..mám 46rokov ,tskze nie až tak veľa ,aby má takto boleli nohy

anemia bez zistenia príčin - Darcy 19.08.2021 16:43

Dlhodobo trpím anemiou, ako dieťa som prekonala ťažký úraz kedy som mala natrhnutú pečeň, slezinu a vnútorné krvacanie, ale bledá anemicka a unavena s kruhami pod očami som bola cele detstvo dávno pred tým.. Moja detská a a neskôr aj všeobecná lekárka ju neliečili nijako zodpovedne, vždy to len odbili. Všeobecná ma odbíjala tabletkami a sirupom, všetko od jednej firmy, ktoré v sebe ale neudržím. Skúšala som po jedle, pred jedlom, v rôznom čase, skúšala som aj iné železo ale proste sa vo mne neudrží... Zmenila som lekárku, onedlho (09.2021) idem 1.x na odborné vysetrenie na hematologiu a trošku sa bojim, trošku som zvedava čo nájdu. Zvlášť tá hladina železa "ako u 4.rocného decka" ma zaujíma, USG nenašlo skryté krvácanie, tak uvidíme. Moja pôvodná všeobecná lekárka mi povedala, že to vyzerá že "mám asi svojho vlastného upíra" (diagnóza hodná roku 2021) lebo nechápe ako mi 20min. po požití železa začne okamžite padať späť hodnota.. Viete niekto o výrobku dostupnom na SK, CZ, HU, PL alebo SCHW s obsahom chelatoveho železa? - vraj je lepšie stráviteľné, ake neviem zohnať. Plánujeme bábo, tak musím mať krv na 100% nachystanú pre seba aj naše baby.

Čo mi pomohlo

* návšteva hematologie bude správny krok * ochota liečiť u mojej novej MUDr., nebojte sa zmeniť ak sa o Vás niekto dostatočne nestará a nehľadá príčinu problému, ale len ťahá peniaze "za vitamíny" * keďže mi bežné železo nejde, kolega ma upozornil na tzv. chelatove železo.., na SK som nezohnala..

Darcy 19.08.2021 16:50

zabudla som doplniť, užívam teraz asi už 4.balenie takých tzv. ženských multivitaminov, sú z Oriflame - Wellness multivitamin a minerals woman, a obsahuju železo, selen, magnesium, niacin, tiamin, riboflavin, vit. B12, vit.D a pod. udajne aj meď.. -pointa - cítim sa po nich viac energie a nie je mi po nich zle, nebolí ma žalúdok a ani nezvraciam. Ale tiežtto nemôžem užívat každý deň ale skôr obdeň.

kaja 19.04.2020 20:32

mam hrozne bledu tvar a minimalnu energiu ... definicia - anemia ... pomohla mi strava bohata na zelezo a uzivanie doplnku captafer, ktory podporil vstrebavanie zeleza z potravy a neuskodil mojmu mimi