Liečba: Ako odstrániť fibróm? (formy, laser, dusík i chirurgia)
Pokiaľ naopak fibróm svrbí, páli, mení rastový charakter alebo prakticky vadí pri bežných činnostiach, následne dochádza k lekárskemu odstráneniu fibrómu.
Fibróm a ani žiadny iný kožný výrastok nie je vhodné odstraňovať samostatne v domácom prostredí.
Spôsoby odstránenia kožného fibrómu
Excízia – vyrezanie: chirurgické odstránenie fibrómu pomocou lekárskeho skalpela a následné zošitie rany. Nevýhodou je následná starostlivosť o vzniknutú kožnú jazvu.
Exkochlácia: odstránenie kožného výrastku pomocou špeciálnej ostrej lyžičky, pričom dochádza k vzniku veľmi malej jazvy.
Zmrazenie dusíkom: Vypálenie fibrómu tekutým dusíkom bez vzniku jazvy. Metóda je využívaná zväčša u bradavíc a papilómov.
Laser: dochádza k vypáleniu a odstráneniu fibrómu pomocou prístroja laseru. Pri tejto metóde nevzniká klasická jazva. Zákrok však nie je hradený zdravotnou poisťovňou.
Aplikácia kortikosteroidu: pacientovi je podaná kortikosteroidová injekcia, ktorá vedie k odumretiu a odstráneniu kožného fibrómu.
Vhodný spôsob liečby závisí od typu a veľkosti fibrómu, jeho presnej lokalizácii a charaktere.
Spôsob liečby vyhodnocuje a odporúča lekár.
Na odstránenie kožných fibrómov sa zvyčajne anestetikum nevyužíva. Ak pri odstraňovaní však pacient pociťuje bolesť, je možné využiť anestetický krém alebo injekciu na lokálne znecitlivenie ošetrovanej oblasti.
Treba byť oboznámený, že po odstránení kožného fibrómu sa jeho rast môže opätovne vrátiť i na rovnakom mieste.
Zdravotné riziká pri odstraňovaní fibrómov sú minimálne, nakoľko sa jedná o malý povrchový a krátky zákrok. Napriek tomu môže pri zákroku dôjsť slabému krvácaniu. Veľmi zriedkavo môže byť krvácanie silnejšie alebo môže vzniknúť infekcia.
Riziko komplikácií je možné výrazne znížiť pri dostatočnom informovaní doktora o liekoch, liečivách a výživových doplnkoch, ktoré pacient užíva. Je potrebné sa po zákroku riadiť zdravotnými pokynmi ošetrujúceho lekára.