Liečba ďalekozrakosti: Korekcia šošovkou, okuliarmi či laserom?

V prípade ľahkej ďalekozrakosti je oko schopné akomodáciou dohnať vadu, takže nie je potrebná žiadna korekcia. Situácia sa mení pri výskyte ťažkostí.

Vo väčšine prípadov je u detí prítomná chyba v rozsahu +2,0D. Následne sa rozdiel znižuje. do 5. roku.

Korekcia je potrebná nad +3,5D. Stúpa riziko komplikácií, ako je napríklad tupozrakosť či škúlenie. Tie sú vo viacerých prípadoch prítomné súčinne.

V prípade detí do 7 roka sa korekcia volí vtedy, ak sa dieťa sťažuje na zrakové ťažkosti alebo neurčitý pocit diskomfortu. Celodenné nosenie okuliarov je odporúčané hlavne pri chybe nad +3,5D. Korekcia sa každoročne upravuje, a to vzhľadom na rast a vývoj oka.

Dievča má v ruke dvojo okuliarov
Výber vhodných dioptrií určí oftalmológ. Foto: Thinkstock

U dospelého sa do +2,0D korekcia nevolí.

Vhodnou a konzervatívnou korekciou sú okuliare alebo kontaktné šošovky. Avšak správny výber určí oftalmológ, prípadne optometrista.

Okuliare majú plusové sklá, čiže spojky.

Chirurgický zákrok zvyšuje lomivosť optického systému, k čomu mu slúži laser. Poznáme Z-LASIK, ktorý je šetrný, zákrok je rýchly, bezpečný a bezbolestný. Novšou metódou je NeoSMILE 3D

Pri väčšom rozsahu a niektorých prípadoch môže byť navrhnutá aj vnútroočná operácia. Tá zahŕňa odstránenie očnej šošovky a implantovanie umelej vnútroočnej šošovky. V tomto prípade je známy aj pojem PRELEX.

Pred určením vhodnej formy liečby je nutné dôkladné vstupné vyšetrenie, v neskoršej fáze predoperačné vyšetrenie. Lekár sa orientuje podľa veku, príznakov, dioptrií, životného štýlu či zamestnania dotyčného človeka.

fzdieľaj na Facebooku