Liečba diabetickej neuropatie: Lieky na zmiernenie ťažkostí...

Žiaľ, neexistuje žiadny konkrétny liek na liečbu diabetickej neuropatie. Terapia je symptomatická, preventívna, taká, ktorá zmierňuje už vzniknuté ťažkosti a zlepšuje životný komfort pacienta. 

Ciele liečby sú:

  • spomalenie progresie ochorenia a zhoršovania príznakov
  • zmiernenie bolestí
  • prinavrátenie správnej funkcie orgánov a odvrátenie komplikácii

Spomalenie progresie ochorenia

Najdôležitejším faktorom prevencie ďalšieho nervového poškodenia je dôsledná kontrola hladiny cukru v krvi, teda glykémie. 

Glykémia nalačno je hladina cukru v krvi po minimálne ôsmich hodinách od posledného jedla. Ideálna hodnota sa pohybuje v rozmedzí medzi 3,3 - 5,6 mmol/l.

Náhodná glykémia je hodnota, ktorú nameriame v priebehu dňa, bez ohľadu na príjem potravy, napr. 2 hodiny po poslednom jedle. Je to len orientačná hodnota, avšak ideálne je ak táto hodnota neprekračuje 7,8 mmol/l. 

Medzi ďalšie dôležité spôsoby, ako pomôcť spomaliť, alebo zabrániť zhoršeniu neuropatie, patrí udržiavanie krvného tlaku pod kontrolou, udržiavanie zdravej hmotnosti a pravidelná fyzická aktivita.

Zmierňovanie bolestí

Terapia neuropatickej bolesti pri bolestivej forme diabetickej neuropatie stále nie je uspokojivá. Iba približne polovica pacientov pocíti úľavu od bolestí. 

Základom je liečbu individualizovať, pretože nie pre každého pacienta je vhodná rovnaká terapia. 

Liekmi prvej línie sú antikonvulzíva, ktoré sa používajú aj pri liečbe záchvatových ochorení. Medzi najpoužívanejšie preparáty s dobrým efektom patrí gabapentín a pregabalín. Medzi časté vedľajšie účinky patrí ospalosť, závraty a opuchy.

Ďalej sa používajú antidepresíva napr. amitriptilín, duloxetín a pod. Vedľajšie účinky sú pomerne bežné a zahŕňajú sucho v ústach, ospalosť, zníženú chuť do jedla a zápchu.

Opiodi prichádzajú do úvahy pri nelepšiacom sa stave ako lieky druhej línie, avšak pri ich užívaní treba byť obzvlášť obozretný, pretože na lieky vzniká rýchlo návyk. 

fzdieľaj na Facebooku