Liečba epilepsie: Lieky, diéta, režimové opatrenia + prvá pomoc

Farmakologická terapia 

Cieľom antiepileptickej terapie je dosiahnutie uspokojivej kvality života pacienta, čiže úplné vylúčenie záchvatov s minimálnymi vedľajšími účinkami liekov. 

Lieky nasadzujeme spočiatku v monoterapii, teda jeden druh účinnej látky. Ak nie je zaznamenaný želaný účinok, nasleduje tzv. alternatívna monoterapia, čiže vymenenie lieku, za iný druh účinnej látky. Dávkovanie sa začína na najnižšej účinnej dávke a pomaly sa zvyšuje za súčasného sledovania efektu liečby.

Pri neúspechu monoterapie, pristupujeme ku kombinovanej terapii, kedy pridáme k jednému liečivu ďalšie. Preferuje sa kombinácia liečiv s odlišným mechanizmom účinku.

Mechanizmus účinku antiepileptík je založený na inhibícii aktivity mozgovej kôry zasahovaním do iónových koncentrácii v bunkách.

Liekmi prvej voľby sú: 

  • Lamotrigin - širokospektrálne antiepileptikum, určené pre liečbu fokálnych aj generalizovaných epizáchvatov
  • Levetiracetam - širokospektrálny liek, ktorý nezhoršuje žiadny typ záchvatov a má minimálne nežiadúce účinky
  • Valproát - dobre tolerovaný liek, účinný aj v prevencii migrén
  • Karbamazepin - liek voľby pri fokálnych záchvatoch, v terapii neuralgii a neuropatii, ale nevýhodou je potenciálna neurotoxicita, prerieďovanie kostí a zpomalenie myslenia
  • Ethosuximid - antiepileptikum s úzkym spektrom účinku, používané najmä pri detských absenciách

Ďalšie antiepileptiká používané v monoterapii sú Gabapentin, Eslikarbazepin, Lakosamid, Topiramát, Zonisamid a iné. 

Ako prídavná tzv. add-on terapia, pri neúspechu monoterapie, sa používa:

  • Benzodiazepíny napr. Klonazepam alebo Diazepam - najmä na zvládanie akútnej liečby záchvatov, alebo pri prechodnom zhoršení záchvatov
  • Fenobarbital a primidon - používané u dospievajúcich mladých ľudí pri neúspechu monoterapie, nevýhodou je zhoršenie kognície a nálady
  • Fenytoin - pri jeho užívaní hrozí riziko kozmetických nežiadúcich účinkov ako je zvýšený rast ochlpenia mužského typu u žien, rednutie kostí, a iné.
  • Pregabalin - vyznačuje sa pozitívnym účinkom na spánok a má analgetický efekt pri syndróme nepokojných nôh, neuralgiácj a neuropatiách
  • Retigabin - účinný v liečbe fokálnych záchvatov, medzi nežiadúce účinky však patrí zmena pigmentácie kože, nechtov a slizníc.

Ketogénna diéta

Ide o diétu s vysokým obsahom tukov a obmedzením cukrov. Najčastejšie sa používa Atkinsonova forma diéty.

Hlavným zdrojom energie pre mozog sú v tomto prípade namiesto cukrov ketolátky. 

Práve vysoká koncentrácia ketolátok v mozgu, metabolická acidóza a iné biochemické procesy sú princípom antikonvulzívneho efektu tejto diéty. 

Režimové opatrenia

Keďže existujú rôzne provokujúce faktory, ktoré vyvolávajú, alebo zhoršujú epileptické záchvaty, k účinnej terapii patrí aj obmedzenie týchto faktorov režimovými opatreniami.

Základom je pravidelná životospráva, dostatočný a nerušený spánok. AK pacientove záchvaty nemajú väzbu na spánok, dovoľuje sa aj spánok počas dňa, v ostatných prípad nie je prípustný. 

Ďalej sa odporúča úplná abstinencia alkoholu, ktorá je podstatná aj pre správny účinok antiepileptickej terapie. 

Ak sú známe provokujúce faktory ako fotosenzitivita, precitlivenosť na hluk a iné, odporúča sa vyhýbať takýmto podnetom, napr. svetlám na diskotéke, stroboskopom, hlučným koncertom a podobne. 

Pri aktívnej epilepsii, s výskytom záchvatov, je vhodné posudkové opatrenie so zákazom vedenia motorového vozidla, ďalej so zákazom nočnej práce a práce vo výškach. 

Liečba záchvatu Grand-Mal + Prvá pomoc

Ako postupovať pri kŕčoch celého tela? A teda ako poskytnúť prvú pomoc?

Pri tonicko-klonickom záchvate so stratou bezvedomia je vhodné: 
odstrániť z okolia postihnutého všetky predmety,
ktorými by sa počas trvania záchvatu mohol zraniť. 

Podložením hlavy zabránime jej nárazom na tvrdú podlahu. 

Uvoľnením oblečenia okolo krku zamedzíme prehĺbeniu hypoxie a dusenia. 

V žiadnom prípade sa nesnažíme končatiny a trup držať a brániť tak kŕčom.
Mohlo by dôjsť k zlomeninám a vykĺbeniam.  

Do úst nevkladáme žiadne predmety,
nesnažíme sa ústa nasilu otvoriť, vyťahovať „zapadnutý” jazyk a podobne.

Počkáme do ukončenia záchvatu

Ak bezvedomie trvá dlhšiu dobu,
polohujeme pacienta do stabilizovanej polohy s pootvorením úst (ak už nie sú v kŕči).

Záchvat sa môže opakovať... Preto je i po odznení kŕčov vhodný pokojový režim v polohe ležmo a bez aktivít.

Status epilepticus a jeho terapia

Status epilepticus je záchvat, ktorý pretrváva bez prerušenia dlhšie ako 30 minút, alebo sa jedná o nahromadenie záchvatov, medzi ktorými pacient nenadobudne vedomie. 

Pri generalizovaných kŕčoch trvajúcich dlhšie ako pol hodinu dochádza k nevratnému poškodeniu nervových buniek, ktoré vedie k ich zániku. 

V terapii Status epilepticus majú popredné miesto benzodiazepíny podávané vnútrožilovo v infúzii. Ak i.v. podanie nie je z nejakého dôvodu možné, využíva sa rektálne podanie diazepamu, alebo intranazálne podanie midazolamu.

V prípade potreby sa zahajuje skorá monitorácia životných funkcii s resuscitáciou (masáž srdca, defibrilátor).

Chirurgická liečba epilepsie

Prichádza do úvahy ako radikálna a invazívna liečba epilepsie, ktorá je rezistentná na všetky konzervatívne metódy liečby. Pred zákrokov sa pacient podrobí dôkladnej diagnostike, najlepšie v špecializovanom epileptologickom centre. 

Z vyšetrení je nevyhnutné video-EEG, MRI mozgu, Prípadne pozitrónová emisná tomografia mozgu (PET CT) s použitím špeciálneho rádiofarmaka. 

Po zachytený epileptického ložiska v mozgu, ktoré je zdrojom patologickej hyperaktivity mozgovej kôry sa pacient pripraví na operačný zákrok, ktorý zahŕňa chirurgické odstránenie tejto lézie. Môže ísť o lokálnu lezionektómiu, alebo o širšiu kortikálnu resekciu, u veľmi ťažkých epilepsiách, je potrebné odstrániť veľkú časť tkaniva, čiže hemisferenektómiu.

Ak nie je možné ložisko odstrániť, pristúpi sa k zákroku nazývanému subpiálna transekcia. Spočíva v prevedení tenkých rezov naprieč povrchom mozgovou kôrou, čím sa pretnú tenké horizontálne nervové vlákna, ale zároveň hlavné vertikálne nervové dráhy ostanú nepoškodené. 

Pooperačný efekt liečby sa vyhodnotí podľa tzv. Englemanovej klasifikácie. Obsahuje rôzne stupne úspechu:

  1. stupeň - bez obmedzujúcich záchvatov - v tejto skupine sa nachádza približne 50-80% odoperovaných pacientov, pričom úspech záleží aj od lokalita  laloku  mozgu, kde bol zákrok prevedený, najlepšie reagujú pacienti s temporálnou epilepsiou.
  2. stupeň - takmer bez záchvatov
  3. stupeň - výrazne zlepšená kvalita života, ale po dvoch rokoch sa záchvaty vrátili
  4. stupeň - bez výrazného zlepšenia kvality života
fzdieľaj na Facebooku