Epilepsia je nervové ochorenie, ktoré sa charakteristicky prejavuje častými epileptickými záchvatmi a ide o záchvatovité ochorenie mozgu. Ochorenie sa inak nazýva ľudovo aj padúcnica, pričom sa vyskytuje zhruba u jedného až dvoch percent populácie. Ochorenie môže mať vrodenú aj získanú formu, pričom je viacero typov epilepsie a to najmä podľa toho, aké záchvaty epilepsiu sprevádzajú. Choroba sa lieči primárne medikamentózne, ale je možná aj chirurgická liečba.
Príznaky Epilepsie
- Zášklby v svaloch
- Svalové kŕče
- Zhoršenie zraku
- Poruchy citlivosti
- Poruchy vedomia
- Krátkodobá strata vedomia
- Pocit mravčenia
- Výpadok zorného poľa
- Bolesť svalov
- Bolesť hlavy
- Poruchy nálady
- Časté pády
- Točenie hlavy
- Mihanie pred očami
- Nervozita
- Aura
- Zmätenosť
- Neschopnosť udržať moč
- Halucinácie a bludy
- Bezvedomie
- Kŕče žuvacieho svalstva
- Kŕčovité prehnutie tela do záklonu
- Neschopnosť udržať stolicu
- Svalová slabosť
Charakteristika
Epilepsia vzniká na základe neurologického ochorenia v mozgu, pričom sa prejavuje pravidelným výskytom epileptických záchvatov. Tie sú vyvolané náhle vzniknutou nerovnováhou medzi stimulujúcimi a tlmiacimi systémami v mozgu, pričom táto nerovnováha v určitom čase vedie k prevahe stimulujúcich mechanizmov a to sa prejaví epileptickým záchvatom. Kým subklinický záchvat nemá vonkajšie prejavy, klinický áno a dochádza k poruchám pohyblivosti a vedomia.
Veľkú úlohu v prípade epilepsie zohrávajú aminokyseliny, pričom niektoré patria medzi stimulačné a iné medzi tlmiace faktory v mozgu. Ochorenie môže byť vrodené, kedy sa predpokladá genetická predispozícia, dedičnosť alebo nepriaznivé vplyvy počas vnútromaternicového vývoja, prípadne môže vzniknúť počas života, najčastejšie na základe rôznych úrazov, blokácie krčných medzistavcových platničiek, v dôsledku nádorov v mozgu alebo infekcií v mozgu.
Príčiny
Epilepsia je neurologické ochorenie, ktoré vzniká na základe genetickej alebo dedičnej predispozície, prípadne môže byť získané aj počas života úrazmi alebo infekciami v nervovom systéme. Príčinou ochorenia je poškodenie v mozgu, kedy vzniká nerovnováha medzi stimulujúcimi a tlmiacimi systémami. V prípade vrodeného ochorenia je najviac rizikovým faktorom nedostatočné zásobenie mozgu kyslíkom v prenatálnom období. Pri získanej forme najčastejšie je za ochorením nádor, infekcia alebo nejaký úraz mozgu.
Príznaky
Typickým príznakom ochorenia sú epileptické záchvaty. Tie môžu byť parciálne alebo generalizované, podľa toho, či sa vyskytujú len v niektorej lokalite alebo na celom mozgu. Samotné záchvaty majú viacero rôznych prejavov a symptómov, pričom podľa druhu záchvatu a na základe individuálnej dispozície nemusia byť prítomné všetky tieto prejavy a príznaky. Najčastejšími príznakmi sú ale zášklby v svaloch, svalové kŕče a poruchy vedomia, obvykle krátkodobého typu.
Okrem toho ľudia s epilepsiou počas epileptických záchvatov aj zhoršením zraku, poruchami vnímania, bolesťami hlavy, pocitmi mravčania po tele, výpadkami zorného poľa, bolesťami svalov, môžu cítiť nevoľnosť, točenie hlavy a závrate a typické sú aj časté pády. V rámci záchvatov je typická aura, čo je prvá fáza záchvatu, kedy tiež dochádza k rôznym príznakom, najčastejšie poruchám vnímania okolia. Niektoré záchvaty môžu dokonca vážne ohroziť až život postihnutého pacienta.
Diagnostika
Veľmi dôležitou je správna diagnostika ochorenia. Je to najmä preto, že ojedinelý záchvat, ktorý sa podobá na epileptický záchvat, ešte nemusí znamenať, že jedinec naozaj trpí epilepsiou. Dôležitá je tak anamnéza, kedy sa zisťujú príznaky a prejavy choroby, história ochorenia, prejavy a podobne. Okrem toho sa vykonáva aj EEG vyšetrenie, čo je záznam časovej zmeny elektrického potenciálu spôsobeného mozgovou aktivitou a zisťujú sa tak zmeny priamo v mozgu.
Príčiny epilepsie v skratke
Príčiny epilepsie v skratke
Priebeh
Ochorenie obvykle začne prvým epileptickým záchvatom, pričom na základe moderných poznatkov je pravdepodobnosť jeho opakovania menej ako 50 percent, takže nie vždy musí nasledovať po prvom záchvate aj ďalší. Pokiaľ sa tak ale stane, tak je možné naozaj povedať, že ide o epilepsiu. Choroba je typická opakovaním týchto záchvatov a to dlhodobo. Nie vždy musí byť prítomný určitý spúšťač choroby a prvý epileptický záchvat sa môže vyskytnúť v podstate v ľubovoľnom veku.