Ako sa liečia genitálne bradavice? Lieky, masti, či operačne?
Avšak akákoľvek liečba dokáže len redukovať a nie úplne odstrániť infekciu HPV.
Zatiaľ neexistuje liek priamo na odstránenie HPV infekcie. Liečia sa len viditeľné prejavy.
Jedinou možnou prevenciou je očkovanie proti HPV vírusu
Pacient s genitálnymi bradavicami a ich sexuálny partneri by mali byť vyšetrený na pohlavne prenosné ochorenia a mal by byť u nich odobratý ster na cytologické vyšetrenie.
Liečba by mala prebiehať u oboch partneroch, nevyhnutné je dodržať sexuálnu absenciu a zvýšené hygienické návyky.
Liečba u detí je pri niektorých nálezoch nevyhnutná. Deti sa dlhodobo sledujú a pri pretrvávaní bradavíc viac ako 2 roky, je nepravdepodobné ich spontánne vymiznutie.
Na liečbu sa používajú roztoky, maste, v niektorých prípadoch sa podávajú aj lieky na zvýšenie imunity, aby telo dokázalo lepšie bojovať proti vírusu. Ďalšou možnosťou liečby je chirurgické odstránenie.
Mäkké kondylómy dobre reagujú na podofylín, podofylotoxín a trichloroctovú kyselinu.
Po odstránení kožných bradavíc, v tele naďalej pretrváva vírus, ktorý môže byť niekoľko mesiacov skrytý, čo časom môže spôsobiť opätovný návrat a rast nových, i neraz zhrubnutých bradavíc.
Liečba je náročná najmä pre častý návrat bradavíc.
Pri liečbe sa prihliada na hrúbku, veľkosť a početnosť bradavíc.
Spôsob liečby závisí aj od pacienta, či chce liečbu vykonať v domácom prostredí, ktorá je intímnejšia, k čomu sa prikláňa väčší počet pacientov, ako k aplikovaniu liečiva cudzou osobou. Čo je však na zváženie, či si pacient dokáže zasiahnuť všetky bradavice a bude liečba úspešná.
Liečba bradavíc sa vykonáva nechirurgickým ale aj chirurgickým spôsobom.
Pri nechirurgickej liečbe sa podávajú krémy, tekutiny na odstránenie bradavíc, alebo virostatiká aplikované priamo na bradavice. Treba byť obzvlášť opatrný pri liečbe malých detí, aby roztoky neužili ústami a liečiva dať mimo prístupu a ich dosahu. Tieto roztoky po požití sú život ohrozujúce.
Nechirurgická liečba
Aplikácia podofylínovej živice 10 – 25 % kedy je potrebné po aplikácii liečivo po 4 hodinách zmyť. Táto liečba je spojená s pocitom pálenia i opuchom.
Podofylotoxín 0,15 % je krém, ktorý sa aplikuje na postihnuté miesto na bradavice v pohodlí domova samotným pacientom. Aplikuje sa dvakrát denne tri dni za sebou, po ktorej nasleduje štvordňová prestávka. Nižšia účinnosť liečby bola zaznamenaná u mužov s obriezkov a u žien.
Imiquimod 5 % krém sa môže aplikovať aj u detí nad 12 rokov v pohodlí domova. Aplikuje sa tri krát do týždňa na noc. V prípade výskytu pálenia, svrbenia je možne liečbu na určitú dobu vynechať.
Kyselina trichlóroctová sa aplikuje iba na kožne lézie raz týždenne.
Sinekatechíny je masť na liečbu bradavíc na tele a okolo análneho otvoru.
Chirurgická liečba
Kryoterapia tekutým dusíkom – je liečba zmrazením, patrí k bolestivejším zákrokom, s pocitom pálenia, tvorbou pľuzgierov a môže zriedkavo dôjsť aj k zjazveniu. Úspešnosť celkového vyčistenia je u 62 – 86 % pacientov.
Elektrodesikácia - zameriava sa na vysušenie tkaniva pomocou vysokofrekvenčného elektrického prúdu. Patrí k menej bolestivým zákrokom s možným zjazvením a opätovnému návratu bradavíc u jednej štvrtiny pacientov.
Elektrokauterizácia - používa priamy alebo nepriamy elektrický prúd na vyhorenie tkaniva. Zákrok môže byť viac bolestivý a zvyčajne vyžaduje lokálne umŕtvenie tkaniva pred zákrokom. Účinne odstraňuje hlbšie a väčšie bradavice.
CO2 ablačný laser – po aplikácii lasera je riziko opätovného návratu bradavíc do jedného roka 23 %. Po jeho aplikácii sa ale docieli 27 – 100 % vyčistenie.
Pulzný farbivový laser – je dobre tolerovaný aj v detskom veku, lebo je zriedkavo spojený s bolestivosťou a zjazvením, je účinný a bezpečný.
Chirurgické odstránenie sa vyžaduje lokálnu anestéziu a robí sa pri väčších postihnutiach kože. Kompletné vyčistenie sa dosiahne u 35 – 72 %.
Iné liečebné metódy
Polyfenon – aktívne prírodne látky zo zeleného čaju majú antivírusovú, antioxidačnú aktivitu. Sú dostupné vo forme masti.
5% vodný roztok KOH – sa vatovou tyčinkou aplikuje jeden krát denne až do vzniknutia mierneho zápalu.
Interferon – ma antivírusové účinky.
Derivát D3 vitamínu sa lokálne aplikuje dva krát denne. Je vhodný a nebolestivý pri aplikácii u detí.
Fotodynamická liečba (PDT) je bezpečná a vysoko účinná metóda pomocou účinku červeného svetla.
Lokálna hypertermia pri teplote 40 – 50 ºC sa na postihnuté miesto aplikuje teplota pomocou sondy.
Nízko dávkovaný cyklofosfamid (CY)
Domáca liečba pomocou bylín
Liečba bradavíc pomocou bylín je metóda, ktorá zahŕňa použitie prírodných výťažkov a olejov s antivírusovými a regeneračnými účinkami.
Čajovníkový olej - má antivírusové a antiseptické vlastnosti, ktorý sa aplikuje priamo na bradavice.
Jablčný ocot - používajú niektorý ľudia kvôli jeho kyslým vlastnostiam, ktoré môžu pomôcť bradavicu vysušiť.
Aloe vera - má upokojujúce a hojivé vlastnosti. Po nanesení na bradavicu zmierňuje podráždenie a podporuje hojenie.
Použitie bylinných metód je vždy dôležité konzultovať s lekárom, pretože nie všetky prírodné lieky sú bezpečné alebo účinné pre každého. Navyše genitálne bradavice vyžadujú špeciálne ošetrenie kvôli ich citlivej lokalizácii.