Liečba genitálneho herpesu? Ako sa ho zbaviť, aké lieky pomôžu?
Vo veľa prípadoch vonkajšie príznaky genitálneho herpesu odznejú samé bez náročného typu liečby. Lekár však môže pacientovi predpísať antivírusovú farmakoterapiu a lokálne liečivá priamo na postihnutú oblasť.
Antivirotická systémová liečba je predpisovaná najmä pri ťažších stavoch v perorálnej alebo infúznej forme. V prípade antivirotík sú najčastejšie podávané lieky s účinnou látkou acyklovir, valaciklovir alebo famciklovir.
Užívanie antivirotík prebieha individuálne podľa zdravotného stavu pacienta krátkodobo od 5 dní až po 12 mesiacov.
Lokálne lieky vo forme mastí alebo gélov sú aplikované priamo na poškodené miesta s cieľom zmierenia nepríjemných príznakov. Eliminujú bolesť, začervenanie, pálenie či svrbenie pokožky.
U žien je možné využiť aj špeciálne vaginálny čipky obsiahnuté liečivom.
Počas liečby je vhodné vyvarovanie sa akejkoľvek sexuálnej aktivite.
Vhodné je nosenie voľnejšej spodnej bielizne, ktorá nedráždi pokožku a je na dotyk príjemná a vzdušná.
Liečba spočíva taktiež v posilnení imunity a zvýšeniu obranyschopnosti organizmu. Vhodná je plnohodnotná vyvážená strava, vyvarovanie sa nadmernej fyzickej aktivite a stresu, dostatočný či prípadne zvýšený príjem komplexu vitamínov a minerálov.
Neliečený genitálny herpes
Odborne neliečený genitálny opar môže okrem nepríjemných prejavov, ako je svrbenie, pálenie či výskyt pľuzgierov, viesť k rozšíreniu vírusu do iných častí tela. Je vysoko pravdepodobná častá opätovná reaktivácia vírusu v organizme.
Pri neliečení ťažších stavoch je možný zápal mozgových blán.
Ľudia s neliečeným vírusom Herpes simplex sú vzhľadom na oslabený imunitný systém náchylnejší na prenos a vznik infekcie vírusom HIV (human immunodeficiency virus).