Liečba glomerulonefritídy
Liečba glomerulonefritídy závisí tiež od formy. Pri akútnej je potrebné podávanie antibiotík a kľudový režim aspoň týždeň, ale lepšie aj viac, pričom obvykle do pár dní sa prejaví zlepšenie zdravotného stavu. Pri nedostatočnom močení sa predpisujú aj lieky na povzbudenie močenia, pri úplnej absencii je potrebné vykonať hemodialýzu. Pri progredujúcej forme je potrebná aj hospitalizácia, prvé dva dni sacharidová diéta, regulácia príjmu tekutín a nasadenie účinných antibiotík.
Pokiaľ sa včasná liečba pri tejto forme zanedbá, veľmi často prejde v tomto prípade zápal už do chronického štádia, kedy je potrebná už dlhodobá liečba zahŕňajúca kortikoidy, cyklosporíny a rôzne lieky na kontrolu krvného tlaku. Okrem toho v tomto prípade nastupuje aj dlhodobá diéta s kontrolovaním príjmu tukov a bielkovín. Dôležité je aj zachovanie kľudového režimu. Pokiaľ príde k zlyhaniu obličiek, je pacient odkázaný na dlhodobú hemodialýzu.
Michal Hrebík
Redaktor
Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.
Zobraziť všetky články autora