Liečba hemofílie: Lieky pre náhradu zrážajúcich faktorov krvi
Liečba hemofílie je hlavne substitučná, čo je podávanie náhrady, a je celoživotná. Je založená najmä na podávaní náhradných zrážajúcich faktorov do krvi, pričom faktory sa získavajú od darcov krvnej plazmy.
Tieto faktory sa dajú získať aj umelo, a teda formou rekombinácie, ale zatiaľ tento spôsob nie je príliš rozšírený.
Podľa stavu pacienta a jeho individuálnej situácie sa potom volí forma aj interval podávania, najčastejšie injekčnou formou. Liečba prebieha aj v domácom prostredí.
Okrem toho sa môžu podávať aj lieky zastavujúce opätovné rozpúšťanie zrazenej krvi.
Krátkodobou alternatívou je podávanie DDAVP látky (1-DEAMINO-8-D-ARGININ VASOPRESSIN). DDAVP môže na základe stimulácie v mozgu krátkodobo zvýšiť hladinu koagulačného faktoru v krvi, avšak nejde o plnohodnotnú alternatívu k injekčným aplikáciám.
Profylaktická liečba je určená pre detský vek a pre ťažké formy hemofílie. Jej úlohou je zabrániť komplikáciám ochorenia. A to napríklad poškodenia kĺbov a svalov.
Ale aj zabránenie život ohrozujúcemu krvácaniu.
Súčasťou liečby je aj pravidelný monitoring kĺbov pacienta. Keď sa vykonávajú ortopedické kontroly a RTG vyšetrenia a stav kĺbov, prípadne ich deformácie, sa takto pravidelne sledujú.
Dôležité sú rehabilitácie.
Vhodné je zaradenie sa do centra starostlivosti pre hemofilikov. HTC - hemofilické centrum (haemophilia treatment center) alebo CCC, čo je centrum komplexnej starostlivosti (cemprehensive care center).
Na Slovensku napríklad liečebné centrá.