Ako sa lieči a či pomôžu lieky na trombózu? Zrážanie i režimové opatrenia

Liečba flebotrombózy má za úlohu minimalizovať dôsledky a riziko komplikácií. V následnej dobe, ak to pridružené ochorenia vyžadujú i opakovanie sa ochorenia.

Uvádza sa, že úlohou liečby je:

  • zabránenie rastu trombu
  • jeho rozpustenie
  • vyvarovanie sa embólii do pľúc a post-trombotického syndrómu

Dôležité sú režimové opatrenia, pokoj na lôžku a vyvarovať sa aktivite. Samozrejme, podľa rozsahu. Dopĺňa sa elastický obväz či elastické pančuchy.

Prvá vlna patrí antikoagulačnej liečbe.

Tá v prípade väčšieho rozsahu môže zahŕňať i trombolýzu - fibrinolytikami. Čo sú lieky rozpúšťajúce krvnú zrazeninu. A to hlavne pri vysokej žilovej trombóze, kde hrozí embolizácia a tak i v prípade embolizácie samotnej.

K štandardnej antikoagulačnej liečbe patrí:

  1. nízkomolekulárny heparín - LMWH - podávajú sa po operačných zákrokoch, pri imobilizácii končatiny, u tehotných (v prípade potreby), skôr krátkodobá liečba
    • LMWH - low molecular weight heparin
  2. heparín - akútna liečba pri embólii
  3. warfarin - dlhodobá liečba hyperkoagulačných stavov, blokácia koagulačných faktorov
  4. antikoagulačné lieky iného typu, ktorých je veľké množstvo

Antikoagulačná liečba zasahuje priamo do procesu zrážania krvi.

Druhú stranu tvorí ....

Invazívne odstránenie krvnej zrazeniny pomocou endovaskulárnej liečby. Možnosťou je teda miniinvazívny zákrok pomocou katétra

Metóda kombinuje priame rozpúšťanie zrazeniny (metóda ako rozpustiť tromby priamo v cieve) a jej mechanické odstránenie, odsatie. Ide o minimálny zásah, s rýchlejším zotavením pacienta.

Podľa závažnosti sa volia iné chirurgické metódy. Príkladom je i kaválny filter. Sieťka zavedená do dolnej dutej žily, ktorá zachytáva krvné časti. Môže mať dočasnú alebo trvalú formu.

Jej použitie indikuje odborník a základe dôkladného zhodnotenia zdravotného stavu. 

fzdieľaj na Facebooku