Liečba hMPV - bežná liečba ako pri chrípke, bez ATB, prechádza za niekoľko dní

V súčasnosti neexistuje špecifická antivírusová liečba ani vakcína proti HMPV.

Liečba je podporná a zameriava sa na zmiernenie príznakov. Ide teda o symptomatickú terapiu, keď sa zmierňujú príznaky infekcie, horúčky, bolesti a zvýšenej produkcie hlienov, nádchy. 

Používajú sa lieky, ktoré majú kombinovaný účinok. A to sú antipyretiká, ktoré okrem zníženia horúčky zároveň tlmia tiež bolesť (analgetický účinok), príkladom účinnej látky je paracetamol, ibuprofén. 

U detí je pri liečbe týchto prejavov nutné myslieť na zákaz podávania acetylsalicylátov/salicylátov, teda liekov s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (ako je acypyrin, aspirín a podobne). Keď by táto látka mohla spôsobiť Reyeov syndróm, závažné ochorenie postihujúce mozog a pečeň.

Nezabúdajte na:

  • Dostatočný odpočinok a spánok.
  • Pitný režim - hydratáciu a ľahkú stravu.
  • Použitie voľnopredajných liekov na zmiernenie bolesti, horúčky a upchatého nosa.

V prípade zhoršenia príznakov, alebo u rizikových skupín, sa odporúča konzultácia s lekárom. U detí je kontaktovanie praktického lekára pre deti a dorast samozrejmosťou a nesmiete na informovanie lekára zabudnúť. 

Komplikovaný priebeh si vyžaduje odbornú liečbu a niekedy je nevyhnutná hospitalizácia, podávanie špecifických liekov podľa pridružených ťažkostí a kyslíka. Nečakajte a choďte na odborné vyšetrenie v prípade náznaku, že sa váš zdravotný stav zhoršuje a prejavy nákazy pretrvávajú viac dní.

fzdieľaj na Facebooku