Liečba hydrokély: Pozorovanie, lieky či operácia?
V prípade malej hydrokély sa nevykonáva žiadna liečebná terapia.
Hydrokéla u detí sa väčšinou spontánne upraví v priebehu 1. roka života, čím sa hydrokéla počas vývoja dieťaťa musí sledovať.
Nadbytočná tekutina sa môže časom vstrebať spontánne.
Pri veľkej hydrokéle a takej, ktorá spôsobuje problémy sa vykonáva malý chirurgický zákrok, pri ktorej sa prebytočná tekutina vypustí.
Hydrokéla žiaľ patrí k ochoreniam, ktoré sa zvyknú opakovane vracať.
Liečba nekomunikujúcej hydrokély sa vo väčšine prípadov vyrieši počas prvého roku života sama, vstrebaním nadbytočnej tekutiny.
Reaktívna hydrokéla je spôsobená zápalom, alebo prebiehajúcou infekciou v okolí genitálií, ktorý mal za následok vznik hydrokély, sa zápal preliečuje antibiotikami alebo liekmi s protizápalovým účinkom.
Ale niektoré typy hydrokély sa neupravia samé a je potrebné vykonať chirurgický zákrok.
Komunikujúca hydrokéla sa u dospelých sama nevyrieši a je nutné operačné riešenie.
Hydrokéla povrazca si taktiež vyžaduje chirurgický zákrok.
Operácia je krátky zákrok trvajúci približne 10 minút, ktorý sa vykonáva v lokálnom umŕtvení, alebo v celkovej anestézii, kedy je človek uspatý. Po operácii pacient odchádza v deň operácie domov a liečba si nevyžaduje hospitalizáciu.
Po operácii sa nasádza suspenzor, alebo sa odporúča nosenie tesných slipov.
Liečba po operácii vyžaduje práceneschopnosť maximálne do 5 dní, čo závisí samozrejme od stavu a priebehu liečby.
Ďalšou možnosťou je punkcia mieška, kedy sa punkčnou ihlou odsaje nadbytočná tekutina z mieška, čo má ale tendenciu sa vrátiť a miešok sa opäť naplniť tekutinou v priebehu niekoľkých týždňov.