Liečba kokcygodýnie: Lieky, cviky, fyzioterapia a rehabilitácia
Konzervatívny prístup = 90 % úspešnosť.
Dôležité je odhaliť či ide o primárnu, alebo sekundárnu formu. Následne sa podľa zistení volí postup terapie.
Dopomôcť môžu farmaká, a to analgetiká - lieky na tlmenie bolesti, nesteroidné antiflogistiká NSAIDS, lieky na uvoľnenie svalov - myorelaxanciá, lokálne obstreky, anestetiká, kortikoidy. Prípadne sa používajú psychofarmaká či niektoré antikonvulzíva.
Úlohou je uvoľnenie svalov a ich posilnenie, a to svalov chrbta, brucha, panvového dna, telového jadra.
Podporný charakter má termoterapia, na ktorú nasadajú mäkké techniky, rôzne relaxačné cvičebné techniky.
Doplní sa rehabilitácia, fyzioterapia, termoterapia - teplý či perličkový kúpeľ, chladné obklady, elektroliečba, terapia rázovou vlnou.
Veľký význam má správna technika cvičenia
Cvičenie podľa Ludmily Mojžíšovej. Ide o fyzioterapeutickú metódu na liečbu pohybových problémov. Jej úlohou je odstránenie svalového napätia, vyrovnanie svalovej rovnováhy hlbokého stabilizačného systému a celkovo chrbtice.
Vhodná je i joga, pilates škola chrbta, senzomotorická stimulácia, Dronova metóda, S-E-T koncept, metóda McKenzie a iné.
Problém zhoršuje sedenie na tvrdom - v tomto prípade pomôžu mäkké podložky, vankúše. Nutné je osvojiť si správne držanie tela a pohybové návyky.
Ďalšou voľbou je manuálna technika, ktorá má diagnostický i liečebný charakter. Ide o mobilizáciu kostrče per rectum, a teda cez konečník.
Vyšetruje sa pohyblivosť kostrče v smeroch dopredu a dozadu, tuhosť, bolestivosť. Pri výskyte zatuhnutia špecifickým postupom mobilizuje, napráva, svaly.