Liečba krvácania do mozgu: Lieky či neurochirurgia?

Ako sa liečia spontánne typy hemoragie?

Cieľom liečby intracerebrálneho krvácania je zabránenie ďalšiemu rastu hematómu, a teda zastavenie krvácania.

Skorá liečba vedie aj k prevencii komplikácii a neskorých následkov krvácania. 

Terapia pozostáva z korekcie krvného tlaku antihypertenzívami. Pri snahe o rýchle zníženie tlaku sa podávajú intravenózne hypotenzíva, napríklad urapidil. Potrebná je neustála monitorácia tlaku krvi na lôžku. 

Ďalej sa sústreďuje na hemostázu a úpravu hemokoagulácie, teda podporujeme schopnosť krvi zrážať sa. 

Pri objemnom opuchu mozgu je na mieste antiedematózna liečba, a to intravenózne podaný manitol.

Dôležité je aj správne polohovanie pacienta so zdvihnutím hlavy o 30 - 45 ° oproti zvyšku tela. 

Ak pacient nereaguje na liečbu, jeho klinický stav progreduje a zhoršuje sa aj jeho vedomie, je potrebné uviesť ho do umelého spánku s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu.

Neurochirurgická liečba sa realizuje s cieľom vypustenia veľkých hematómov, ktoré majú objem od 30 - 100 ml a nenachádzajú sa v bazálnych gangliách. Týmto zákrokom sa rýchlo zníži intralebečný tlak a zmierni sa riziko vzniku ischémie v okolí krvácania.

Operačná liečba môže zachrániť pacientovi život, avšak nezlepší reziduálny neurologický deficit.

Prvotný manažment pacienta so subarachnoidálnym krvácaním zahŕňa absolútny pokoj na lôžku, a to v tichej, tmavej miestnosti s vyššie podloženou hlavou.

Tlmenie výraznej bolesti hlavy dosiahneme podávaním analgetík a anxiolytík (lieky proti psychickému nekľudu a úzkosti), prípadne sa podávajú antiemetiká (lieky proti zvracaniu). Podstatná je prevencia epileptických záchvatov podaním napr. fenytoínu.

Špeciálna pozornosť sa venuje korekcii tlaku krvi. Zrealizuje sa aj EKG, s cieľom skorého záchytu srdcových arytmii a ich prípadnej liečby. 

Po správnej diagnostike a detekovaní prasknutej aneuryzmy je indikovaná neurochirurgická liečba, ktorá vyradí aneuryzmu z cirkulácie. 

Možné sú dva neurochirurgické prístupy, o ktorých rozhoduje operatér:

  1. klipovanie krčka zvonka aneuryzmy neurochirurgickou svorkou, 
  2. alebo vnútrocievne ošetrenie aneuryzmy pomocou slučky zavedenej do vnútra aneuryzmy, ktorou sa tento vak vyplní, ide o tzv. koiling.

V súčasnosti je snaha operovať aneuryzmu do 48 hodín od jej ruptúry. Vtedy sa ešte u pacientov nevyskytuje reflexné stiahnutie ciev, tzv. spazmy.

Cieľom rýchlej operácie je zabrániť vzniku opakovaného krvácania a taktiež ischemického poškodenia mozgu zo vznikajúcich vazospazmov. 

Medikamentózna liečba sa zameriava na zníženie rizika opakovaného krvácania, minimalizovanie spazmov a prevenciu komplikácií.

Liečba po úraze

Základnou terapiou epidurálneho krvácania je urgentná neurochirurgická operácia.

Po vypustení hematómu sa ošetrí zdroj krvácania, prípadne sa ošetria zlomeniny lebky. Ako prevencia ďalšieho krvácania sa tvrdá plena prišije k lebečným kostiam.

Ak je epidurálne krvácanie zapríčinené krvácaním zo žily, alebo žilových splavov, hematóm nemusí rásť rýchlo a expanzívne. V takýchto prípadoch prichádza do úvahy aj konzervatívna liečba, bez potreby operačného zákroku.

Potrebné je však pacienta sledovať opakovanými CT vyšetreniami mozgu, kým sa hematóm nevstrebe.

Pri akútnom subdurálnom hematóme je takisto liečbou voľby operačné riešenie, a to vypustenie krvného obsahu cez otvor navŕtaný v lebke.

Ak je však prítomný široký edém mozgu s posunom mozgových štruktúr, je potrebný väčší neurochirurgický zákrok.

Prevádza sa tzv. dekompresívna kraniektómia, kedy sa oddelí časť kosti, aby sa opuchnutý mozog netlačil v malom priestore lebky. Po čase, keď sa mozog opäť vráti do svojej polohy a odpuchne, sa tento kus kosti môže vrátiť na svoje miesto.

Chronický subdurálny hematóm sa lieči kontinuálnou 24 hodinovou drenážou, čiže postupným vypúšťaním obsahu. Niekedy sa chronické hematómy obalia púzdrom z väziva. V takomto prípade sa prevedie opäť kraniektómia a hematóm s púzdrom sa vyberú.

fzdieľaj na Facebooku