Liečba lupienky/psoriázy - lieky i biologická liečba
Pri systémovej forme sa používa terapia formou liekov alebo podávaním injekcií. Avšak, zároveň môže prichádzať aj k vedľajším účinkom. A tak je potrebné pravidelné testovanie krvi a pečene.
Pri niektorých veľmi akútnych formách sa podávajú aj jednorazové antibiotiká. Najmä pokiaľ je dokázaný aj vplyv nejakej infekcie. Proti svrbeniu sa podávajú antihistaminiká a sedatíva.
Prípadne, dostupná je aj biologická liečba. Pri biologickej liečbe sa využívajú preparáty, ktoré sú podobné prirodzeným molekulám organizmu. Ich účinok je v zastavení priebehu ochorenia, a to na úrovni imunitnej reakcie.
Najúčinnejšou terapiou s pozitívnymi výsledkami je fototerapia. Pravidelne, každý deň sa vystavuje postihnuté miesto na pokožke UVA a UVB lúčom. Táto liečba sa následne kombinuje aj s liečbou cez horské slnko a s klasickou liečbou dechtovými preparátmi. Fotochemoterapia označovaná aj ako PUVA je kombináciou UVA metódy s aplikáciou látky psoralen.
Úplne rozdielnou formou liečby je alternatívna liečba. Používa sa ako doplnok k liečbe. Dopomáha a zmierňuje niektoré príznaky. Využívajú sa prípravky zo soli z Mŕtveho mora alebo z Aloe vera.
Liečba psoriázy prihliada na viaceré faktory, a to sú napríklad:
- vek postihnutého
- závažnosť ochorenia
- rozsah
- doterajšiu liečbu a jej úspech
- kontraindikácie a aj bezpečnosť liečby
- pridružené ochorenia
V liečbe psoriázy môže naraz spolupracovať viacero odborníkov. A to praktický lekár, dermatológ, reumatológ, lekár internej medicíny a aj psychiater.
Potrebné je, aby sa upravil aj životný štýl. A to aj stravovacie návyky, dostatočný pitný režim. Vhodné je zvýšenie pohybovej aktivity, šport. Ako plus pôsobí prirodzené slnečné žiarenie. Samozrejme, nie prehnané slnenie.