späť na zoznam bylín

Baza čierna

Autor: Michal Hrebík
Baza čierna
Zdroj foto: Getty images

Baza čierna je ker z čeľade pižmovkovitých a je veľmi užitočný, čo platí či už o jeho kvetoch alebo aj bobuliach. Baza je u nás pomerne rozšírená a to najmä preto, že už z minulosti sa traduje veľa rôznych povier o jej liečivých a blahodárnych účinkoch. Tento krík je rozšírený v celej Európe a už oddávna sa používal na liečenie najrôznejších chorôb, ale napríklad aj v kuchyni, či už išlo o marmeládu, sirup alebo aj bazové víno. Pozor ale na surovú bazu, ktorá je jedovatá!

Charakteristika

Baza je krík, ktorý dorastá do výšky 2 až 8 metrov a má šedozelenú kôru. Listy bazy rastú na dlhých stopkách, sú protistojné a majú elipsovitý alebo vajcový tvar. Na Slovensku ale aj v celej Európe patrí baza medzi najviac rozšírené kríky, pričom ide o liečivú, ale aj ozdobnú a praktickú rastlinu, ktorá sa používa tak v bylinkárstve ako aj v kuchyni. Listy sa rozvíjajú v marci a apríli, od júna do júla sa objavujú kvety, ktoré sú drobné, majú neveľké stopky a majú nezameniteľnú vôňu.

Kvety majú obvykle bielu až žltobielu farbu, na rozdiel od plodov, ktoré sú čierne až čierno fialové, podľa čoho má prívlastok aj baza - čierna. Plody sa začnú tvoriť v auguste až septembri a sú obvykle okolo pol centimetra veľké s troma semenami a červenou šťavou. Veľmi dôležité je ich prevariť, čím sa odbúra jed sambunigrín, podobne to platí aj o kvetoch, ktoré sa nesmú konzumovať surové. V kuchyni a bylinkárstve sa používajú ale nielen kvety a bobule, ale aj kôra a dreň.

Vnútorné použitie

Čo sa týka vnútorného použitia, kvety sa vo forme odvaru hodia napríklad na nachladnutie, žalúdočné problémy, plynatosť, migrénu, ale aj pri žlčníkových problémoch, chorobách močových ciest a odvar je výborný aj ako prevencia pred nachladnutím. Plody sú zas výborným zdrojom vitamínov a vhodné sú aj ako doplnok pre diabetikov. Čaj zo 4 lyžičiek usušeného a rozdrveného kvetu, ktorý sa zaleje a nechá 10 minút luhovať, je výborný na nachladnutie, migrénu aj žalúdok.

Jemnejší odvar z jednej lyžičky a s pol litrom vody, ktorý sa privedie k varu a 15 minút luhuje, sa dá použiť pri podobných problémoch. Odvar z lyžice sušených kvetov so stopkami, ktorý sa varí 3 minúty v pol litra vody, sa hodí pri začínajúcej chrípke, kašli alebo pri nádche. Pokiaľ ho osladíte, pôsobí priaznivo aj na črevá, nesladený studený zas počas menštruačných problémov. Pre diabetikov je vhodný odvar zo sušených plodov, ktorý sa varí 15 minút v pol litra vody a nechá sa vychladnúť.

Vonkajšie použitie

Baza čierna sa hodí nielen na vnútorné použitie, ale tiež aj na vonkajšie použitie a ľudia už počas svojej histórie vedeli o jej liečivých účinkoch. Veľmi dobre sa dá baza využiť pri rôznych vredoch, má protizápalové účinky a tak sa hodí aj na vonkajšie poranenia, pomôže v prípade bolestí kĺbov alebo končatín, spomaľuje proces starnutia buniek a je využiteľná aj na popáleniny alebo rezné rany. Napríklad hodinový zábal z čerstvých bazových listov pomôže chorým kĺbom kolien.

Kvety bazy sa môžu tiež naložiť do jedného litra octa a nechať odstáť 14 dní na slnečnom mieste, pričom po precedení je možné takto pripravený ocot použiť k príprave obkladov na končatiny, ktoré trpia únavou a bolesťou. Mladé listy sa zas môžu prikladať na bolestivé zápaly kĺbov alebo ťažko hybné kĺby pri reumatizme, prípadne sú využiteľné na rôzne obklady pre vonkajšie poranenia. Baza má veľmi priaznivé účinky aj na ochranu bunkových membrán na pokožke.

Zber a skladovanie

Čo sa týka zberu, baza kvitne a sa zbiera obvykle od začiatku júna do konca septembra, pričom ale kvety, plody a listy sa môžu dobou zberu mierne odlišovať. Obvykle kvitnutie a zber kvetov je počas júna, plody od augusta do septembra a listy počas júna a júla. Kvety by sa mali zbierať počas sucha a mali by sa sušiť v tenkých vrstvách bez priameho slnečného svetla. Podobne sa sušia aj plody, keď sú zrelé, čiže keď sú už tmavé. Aj pri listoch je potrebný dostatočne dlhý proces sušenia a to podobne ako pri kvetoch.

Pestovanie bazy

Baza je ale nielen liečivá rastlina alebo bylina využiteľná v kuchyni, ale je aj veľmi pekný okrasný krík a kedysi si ľudia pestovali bazu pred vchodom domu, aby ich ochránila pred chorobami. Dnes sa používa skôr na okrasné účely, pričom jej vyhovuje polotieň, čiže nie priame slnko. Darí sa jej celkovo v záhrade na čerstvých a humóznych pôdach, ktoré sú kypré a hlinité až íľovité, pričom podmienkou je, že baza musí mať dostatok živín a dusíkatú pôdu.

Baza čierna v kuchyni

Na bazu sú rôzne recepty, veľmi znám je bazový džem, ale aj sirup a čaj. Plody bazy sú využiteľné naozaj rôznorodo, podobne ako kvet a listy a recepty z bazy sú známe už niekoľko sto rokov. Populárne sú bazový lekvár zo zrelých bobúľ, bazové víno z bobúľ, dokonca sa dá z bazy vyrobiť aj šumivé víno, čiže sekt. Dokonca sa dá variť aj bazové želé a bazová polievka, dokonca niekedy aj grog. U nás sa môže použiť aj šťava z kôstkovíc, keď sa primieša k iným ovocným šťavám.

Baza v tehotenstve

Hoci mnoho byliniek nie je vhodných v tehotenstve, baza čierna medzi ne tak úplne nepatrí. Kvet je vhodný napríklad aj pri ochoreniach dýchacích ciest a horúčke a tiež podporuje tvorbu materského mlieka, veľmi dobrý je aj pri potláčaní bolestí ako je migréna alebo nálev z kvetu je použiteľný aj pri angíne na kloktanie. Kôra by sa ale počas tehotenstva užívať nemala, pretože je silným preháňadlom. Bobule by sa tiež užívať nemali. Čaj z kvetov je aj dobrá prevencia proti syndrómu náhleho úmrtia novorodencov.

Využitie bazy na liečivé účinky

Využitie bazy na liečivé účinky

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc? Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc?

Zápal pľúc je závažné ochorenie bez ohľadu na príčinu jeho vzniku. Jeho liečba by sa nemala podceňovať. V rámci prevencie a doplnenia terapie sú vhodnou alternatívou byliny a bylinné...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.