Lymfedém a jeho liečba: Režimové opatrenia a lieky ako doplnok
Hydroterapia zahŕňa plávanie a cvičenie vo vode. Pohybová aktivita by mala prebiehať jedenkrát, optimálne dvakrát denne. Pohyb svalov dolných končatín významne dopomáha k odtoku lymfy z dolných končatín. A to platí aj v prípade krvi. Tento druh konzervatívnej liečby prevažuje až v 99 percentách.
Fyzikálna terapia, a teda manuálna lymfodrenáž, ktorá by mala prebiehať 2x denne po dobu 40 - 60 minút. A to v priebehu 4 - 6 týždňov. Inou metódou je intermitentná prístrojová kompresia.
Vhodná je rehabilitácia. Následne pri liečbe dopomáha kompresívna podpora, čiže kompresívny obväz či elastický rukáv, alebo pančuchy.
Liečba má zásadné ciele:
- zredukovanie opuchu,
- podpora a aktivácia kapilárnej lymfatickej pumpy, čiže lymfodrenáž, pohybom,
- zväčšenie rozsahu pohybu končatiny,
- utišovanie bolesti,
- zvýšenie kvality života,
- prevencia komplikácií.
Dôležité je vyhýbanie sa rizikovým polohám, ako je napríklad dlhodobé státie či sedenie. Významnú úlohu má prevencia komplikácií.
Farmakologická liečba sa využíva ako doplnková terapia, a to napríklad podávanie antibiotík (ATB) pri bakteriálnom zápale.
Ojedinelá je chirurgická liečba.
Podobne, potrebné je vyvarovať sa teplotným extrémom. Končatiny chrániť pred priamym pôsobením mrazu či slnka. Ani horúce kúpele alebo sauna nie sú vhodné.
Prevencia pred úrazom, aj uštipnutiu hmyzom. Nevhodné je vpichovanie ihiel, akupunktúra postihnutej končatiny.
Tak je to aj pri meraní krvného tlaku, malo by sa vykonávať na zdravej končatine. A rovnako, potrebné je sa vyvarovať noseniu príliš tesného oblečenia.
Samozrejme, konzervatívna liečba je celoživotná. Toto ochorenie významne zasahuje do života zasiahnutého človeka. Preto je vhodné zvážiť psychoterapiu, a to napríklad aj v podobe skupinovej terapie.
Pozor na dodržiavanie zdravej životosprávy.
