Liečba: Na metabolický syndróm zmena životného štýlu až potom liek

Prvým a zároveň najdôležitejším krokom, v snahe dostať patologické poruchy príznačné pre metabolický syndróm pod kontrolu, je zmeniť svoj doterajší životný štýl.

Je potrebné si uvedomiť, že úprava stravy, pravidelné cvičenie a ostatné opatrenia, ktoré slúžia ako prevencia vzniku syndrómu, sú kľúčovou zložkou aj v liečbe.

V prípade, že radikálne zmeny v zaužívanom fungovaní pacienta s diagnostikovaným metabolickým syndrómom nie sú dostatočné, na rad prichádza farmakologická liečba.

Pod pojmom farmakologická liečba rozumieme liečbu pomocou liekov.

Vzhľadom na to, že metabolický syndróm nemôžeme považovať za chorobu, nedá sa hovoriť ani o liečbe syndrómu ako takého.

Potrebné je v tomto prípade liečiť všetky súčasti syndrómu, tzn. päť základných patologických stavov tvoriacich syndróm.

V súčasnosti nie je k dispozícii jeden univerzálny liek, ktorý by dokázal pôsobiť na všetky súčasti syndrómu, resp. aspoň na väčšinu.

Liečba preto prebieha osobitne pre každý patologický stav, a to prostredníctvom známych a zaužívaných liekov dostupných na trhu.

Primárnym cieľom vo farmakologickej liečbe je znížiť riziko vzniku neprekrvenia srdca, tzn. ischemickej choroby srdca.

V tomto duchu sa lekári ako prvé snažia o zníženie hladiny škodlivého cholesterolu v krvi a tiež o zníženie vysokého krvného tlaku, ktoré majú negatívny vplyv na cievy.

Do liečby jednotlivých súčastí metabolického syndrómu sú zapojení nielen internisti s orientáciou na metabolizmus, ale aj kardiológovia, psychiatri a mnoho ďalších lekárov špecialistov.

Sekundárne sa lekári snažia zabrániť vzniku a rozvoju cukrovky druhého typu, ak už medzitým nie je u pacienta prítomná. To sa uskutočňuje znižovaním hladiny cukru v krvi.

Ak je u pacienta cukrovka už rozvinutá, liečba prebieha podľa štandardných postupov využívaných v liečbe cukrovky.

Tabuľkový prehľad liekov prvej voľby v liečbe jednotlivých súčastí metabolického syndrómu

Zvýšená hladina glukózy v krvi ALEBO cukrovka druhého typu Biguanidy (metformín) Znižuje bazálnu hladinu glukózy aj zvýšenú hladinu glukózy po jedle.
Gliptíny (sitagliptín, vildagliptín, alogliptín) Zvyšujú produkciu inzulínu v pankrease, znižujú tvorbu glukózy v pečeni.
Exenatid Zvyšuje produkciu inzulínu v pankrease.
Liraglutid Znižuje hladinu glukózy nalačno aj po jedle, zvyšuje produkciu inzulínu v pankrease.
Zvýšená hladina cholesterolu ALEBO triacylglycerolov v krvi Statíny (simvastatín, atorvastatín, rosuvastatín, fluvastatín) Zasahujú do procesu tvorby cholesterolu v pečeni a tým znižujú jeho tvorbu.
Vysoký krvný tlak ACE inhibítory (perindopril, ramipril, enalapril) Spôsobujú rozšírenie ciev a tým znižujú tlak krvi.
Sartany (valsartan, losartan, irbesartan)
Blokátory vápnikových kanálov (amlodipín, verapamil, diltiazem)
Centrálne pôsobiace lieky (rilmenidín) Spôsobuje rozšírenie ciev a znižuje frekvenciu srdca.

Zároveň je potrebné zamerať sa na problém s nadváhou alebo obezitu. Základom v liečbe je úprava stravy, vhodná a pravidelná pohybová aktivita a ďalšie režimové zmeny.

Do úvahy prichádzajú aj chirurgické zákroky v tráviacom trakte, napríklad metóda žalúdočnej bandáže, pri ktorej sa okolo žalúdka umiesti regulovateľná bandáž, čo rozdelí žalúdok na dve časti v tvare presýpacích hodín. Tento spôsob pomáha obmedziť množstvo prijímanej potravy.

Druhý spôsob predstavuje tubulizácia žalúdka, kedy sa chirurgicky odstráni tá časť žalúdka, ktorá je zodpovedná za produkciu tzv. hormónov hladu. Pacient následne nepociťuje počas diéty úporný hlad.

Chirurgické zákroky na žalúdku vedú k poklesu nadmernej telesnej hmotnosti a zároveň aj k zmene ďalších metabolických parametrov – a teda k úprave hladín glukózy a tukov v krvi a tiež k úprave krvného tlaku.

Tieto výkony sa nazývajú metabolická chirurgia.

fzdieľaj na Facebooku