späť na zoznam chorôb

Ako sa lieči: Mumps

Autor: Michal Hrebík

Späť na Mumps

Liečba je najmä symptomatický, pretože ide o chorobu vírusového pôvodu na ktorú antibiotiká nereagujú a taktiež zatiaľ nebolo vyvinuté zatiaľ ani žiadne antivirotikum proti vírusu mumpsu. Ide tak najmä o liečbu formou dodržiavania oddychu a kľudu na lôžku, prípadne sa podávajú lieky znižujúce vysokú horúčku, čiže antipyretiká, alebo lieky tlmiace bolesť hlavy, čiže analgetiká. V prípade vysokej teploty sa odporúčajú aj studené obklady v domácom prostredí.

V prípade väčších bolestí pri pití a prehĺtaní sa odporúča mäkšia strava, ktorú nie je potrebné tak dlho v ústnej dutine prežúvať. Ak nastanú komplikácie, tie sa musia riešiť zvlášť. Napríklad pri postihnutí pankreasu nasleduje špecifická diéta v stravovaní, pri zápale semenníkov sa podávajú glukokortikoidy, ktoré tlmia zápalovú reakciu. Pri vážnejších komplikáciach ako je zápal mozgových blán alebo zápal vaječníkov určí špecifickú protizápalovú liečbu odborný lekár.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.