Liečba myómu maternice: Lieky, hormóny, operácia, laparoskopia
V niektorých prípadoch je pacientke nasadená hormonálna farmakologická liečba, ktorá sa využíva na elimináciu nežiadúcich príznakov (bolesť, krvácanie), ovplyvnenie a zníženie rastu myómov.
Rozhodnutie konzervatívnej liečby však závisí na vyšetrujúcom lekárovi, ktorý musí zvážiť všetky riziká i v zmysle plánovaného tehotenstva pacientky.
V prípade prítomnosti väčšieho, početného či rizikového výrastku svaloviny maternice môže byť pacientke odporučená hysteroskopia. Hysteroskopiia je diagnostické a zároveň i operačné vyšetrenie.
Dochádza k zavedeniu hysteroskopu (malej kamery a operačného nástroja) cez pošvový vchod ženy a následnému odstráneniu fibroidu maternice. Po operácii nie je pacientke zaručený neopätovný vznik myómu.
Je však potrebné podotknúť, že po myoketmómií (odstránenia myómov) dôjde k odstráneniu určitého množstva tkaniva steny maternice.
Po myomektómii, kde došlo k odstráneniu veľkého množstva tkaniva, môže v budúcnosti žena rodiť cisárskym rezom, nakoľko je zvýšené riziko porušenia steny maternice pri vaginálnom pôrode.
Myoektómia môže byť prevedená okrem hysteroskopu aj laparoskopicky pomocou vstupu cez brušnú stenu.
V niektorých pokročilých prípadoch môže byť indikovaná hysteroktómia – chirurgické odstránenie maternice. Jedná sa o operačný zákrok vykonávaný laparoskopicky cez brušnú stenu alebo vaginálne prostredníctvom pošvového vchodu.
Hysterektómia môže byť indikovaná v prípade početných myoektómii či pri rizikovosti charakteru myómov a iných inidividuálnych zdravotných komplikáciách.
Dostupnosť moderných operačných, rádiologických a farmakologických foriem liečby čoraz častejšie umožňuje žene vyhnúť sa hysterektómii.