Liečba nosových polypov: Lieky či chirurgia/operácia?
Od správneho určenia príčiny následne závisí aj spôsob liečby.
Hlavným cieľom liečby nosových polypov je redukcia veľkosti polypov až ich úplná eliminácia, čo prináša želaný efekt v podobe obnovenia priechodnosti nosa, zlepšenia drenáže dutín a navrátenia čuchu a chuti.
Cieľom je aj snaha o odstránenie príčiny vyvolávajúcej vznik polypov a zvládanie sprievodných príznakov.
Liečba predstavuje pre lekárov v určitom smere výzvu, nakoľko nosové polypy niekedy nereagujú na medikamentóznu liečbu alebo sa zvyknú opätovne vracať.
V liečbe sa najčastejšie uplatňujú dva prístupy – medikamentózna liečba a chirurgická liečba. Výber konkrétnej liečby závisí od stavu individuálneho pacienta a veľmi často je potrebná kombinácia obidvoch.
Liečebný cyklus začína vždy medikamentóznou liečbou, tzn. za pomoci liekov. Tá sa môže v prípade nepostačujúcich výsledkov doplniť chirurgickou liečbou. Samotná chirurgická liečba je nepostačujúca najmä preto, že nerieši primárnu príčinu vzniku polypov, teda zápal, alergiu, atď.
Liekmi prvej voľby v liečbe nosových polypov sú lokálne podávané kortikosteroidy. Používajú sa v podobe kvapiek alebo sprejov a podávajú sa priamo do nosa.
Majú silný protizápalový účinok, vďaka ktorému dokážu zmenšiť rozmery polypov, obnoviť alebo zlepšiť priechodnosť nosových ciest a tiež eliminovať príznaky, ako je upchatý nos, kýchanie a pod.
Ich použitie môže byť obmedzené v niektorých rizikových skupinách ľudí, a to u pacientov s cukrovkou, vredovou chorobou tráviaceho traktu alebo neliečeným vysokým krvným tlakom.
Medzi najčastejšie vedľajšie účinky lokálnych kortikosteroidov patrí podráždenie sliznice nosa, krvácanie sliznice alebo bolesť.
Popri lokálnych kortikosteroidoch sa môžu doplnkovo používať aj soľné nosové výplachy. Ich benefity spočívajú v tom, že čistia sliznicu nosa a "pripravujú" tak nos na podanie iných nosových liekov.
V prípade alergickej príčiny vzniku polypov sa pacientom podávajú antihistaminiká. Ide o lieky proti alergii používané zvyčajne vo forme tabliet. Ich cieľom je oslabiť imunitnú reakciu tela.
Ak majú nosové polypy alergickú príčinu, súčasťou liečby je aj snaha odstrániť z okolia pacienta škodlivý alergén.
V prípadoch, ak nosové polypy vznikajú na podklade bakteriálnej alebo plesňovej infekcie sliznice, používajú sa antibiotiká alebo antimykotiká.
Uvedené spôsoby liečby sú účinné poväčšine pri začiatočných štádiách nosových polypov. Ak chceme zabrániť ich opätovnému návratu, po ústupe polypov by sa mala začať riešiť ich primárna vyvolávajúca príčina.
Ak sú polypy už v pokročilejších štádiách a úvodná liečba nezaberá, môže sa pristúpiť k liečbe pomocou systémovo podávaných kortikosteroidov (vo forme tabliet alebo injekcií). Vzhľadom na nepriaznivé vedľajšie účinky týchto liekov má byť liečba len krátkodobá.
Jedným z najmodernejších prístupov v liečbe nosových polypov je použitie biologických liekov, konkrétne monoklonálnych protilátok. Tieto lieky sú určené väčšinou pre závažnejšie prípady pacientov a pri nefunkčnosti inej liečby.
Druhý spôsob liečby nosových polypov je chirurgická liečba. Tento spôsob dopĺňa medikamentóznu liečbu v prípadoch, kedy boli lieky neúčinné a príznaky naďalej pretrvávajú.
Najčastejšie býva indikovaná pacientom s nadmerným až nekontrolovateľným výtokom z nosa, s úplnou obštrukciou nosových ciest a u tých, ktorým nosové polypy spôsobujú deformity nosa.
Chirurgická liečba však nerieši príčinu vzniku polypov a polypy sa zvyknú opätovne vracať (až v 10 % prípadov). Práve z tohto dôvodu pacienti často podstupujú opakované zákroky.
Pomocou chirurgickej liečby sa eliminuje mechanická obštrukcia v nose, obnovuje sa priechodnosť nosa a zlepšuje sa drenáž dutín. Dochádza tak k okamžitému ústupu príznakov.
Nosové polypy sa odstraňujú endoskopickým chirurgickým zákrokom. Ide o zákrok vykonávaný v celkovej anestézii (okrem špecifických prípadov, kedy prebieha len v lokálnej anestézii).
Pomocou endoskopu a malých nástrojov sa priamo cez nosové dierky vykonáva odstránenie polypov z oblasti prinosových dutín a ich vývodov.
Okrem samotných polypov sa odstraňuje aj časť okolitej zápalom postihnutej sliznice. Táto metóda čistí a obnovuje priechodnosť nosových dýchacích ciest. Okrem toho tiež zvyšuje účinnosť podávaných nosových výplachov a lokálnych kortikosteroidov.
Komplikáciou po zákroku môže byť zhoršená priechodnosť nosa, výtok z nosa, krvácanie a prípadné poškodenie okolitých tkanív.
Po chirurgickom odstránení polypov sa ako nevyhnutná doplnková liečba používajú soľné nosové výplachy a lokálne kortikosteroidy. Výplachy bránia tvorbe chrást a zrastov na sliznici, kortikosteroidy predlžujú dobu do opätovného vzniku polypov a tým oddiaľujú potrebu ďalších operácií.
Špecifickejší prípad chirurgickej liečby je implantovanie stentov do dutín nosa, súbežne počas operačného vyberania polypov.
Stenty rozširujú steny dutín, čím ich udržiavajú otvorené a priechodné, a zároveň sa z nich postupne, po dobu niekoľkých dní až týždňov, uvoľňujú kortikosteroidy znižujúce zápal a oddiaľujúce recidívu polypov.
Liečba nosových polypov, či už sa jedná o medikamentóznu alebo chirurgickú, je zvyčajne v réžii otorinolaryngológa.
Ak majú polypy alergický základ, do terapeutického cyklu sa zapája aj alergológ. V prípade závažnejších ochorení, ako je cystická fibróza alebo Kartagenerov syndróm, sú pacienti v rukách pneumológa.