späť na zoznam príznakov

Opuch kĺbov


Opuch kĺbov môže byť vyvolaný či už priamo problémom v kĺbe, prípadne problémom v okolitých mäkkých tkanivách. V kĺbe sa permanentne nachádza určité množstvo kĺbovej tekutiny, ktorá sa pravidelne obnovuje a vyživuje chrupavku kĺbu. Vďaka tejto tekutine môže kĺb pracovať bez problémov. Pokiaľ nastane nejaký zdravotný problém, zvýši sa produkcia tejto tekutiny a vznikne kĺbový výpotok. Ten sprevádzajú bolesti a prípadné obmedzenie hybnosti.

Odlišuje sa tak napríklad od opuchu ostatného okolitého mäkkého tkaniva kĺbu. To nastáva napríklad v prípade hemofílie, čo je ochorenie poruchy zrážanlivosti krvi. V tomto prípade môže nastať nadmerné krvácanie zo žíl, ktoré vyvolá opuch vplyvom rozšírenia krvi do okolitých tkanív. Nastáva tak modrina a tiež opuch kĺbu. Opuchy môžu byť prítomné ale napríklad ale aj pri kožnej chorobe zvanej žihľavka. Tu sú opuchy kĺbov sprevádzané aj ich bolesťou.

Niekedy sa prejavujú opuchy aj pri infekčných ochoreniach, typicky napríklad pri lymskej borelióze. Toto ochorenie postihuje kožu, nervový systém, kĺby a srdce. Ide o bakteriálnu infekciu spôsobenú baktériou Borrelia burgdorferi a na človeka sa obvykle prenesie infikovaním od kliešťa. Typické sú najmä bolesti hlavy, únava, začervenanie kože v mieste poštipnutia kliešťom, neskôr sa dostaví zvýšená teplota a vyskytnú sa bolesti a opuchy kĺbov.

Najčastejšie sú ale opuchnuté kĺby spojené s nejakým ochorením pohybovej sústavy. Najčastejším ochorením tohto typu je artróza, ktorá postihuje každého desiateho človeka. U ľudí vo veku nad 60 rokov už takmer polovicu v nejakej forme. Ide o degeneratívne ochorenie, ktoré sa postupne zhoršuje, ale nie je zápalové. Prejavuje sa bolesťou, deformáciou a opuchom kĺbov a najviac sa objavuje na veľkých kĺboch, kĺboch ruky a na medzistavcových platničkách.

Zápalové ochorenie kĺbov, ktoré postihuje ľudí a prejavuje sa najmä bolesťou a opuchom kĺbov, je aj artritída. Tá môže byť infekčná a neinfekčná. Veľmi častou formou je neinfekčná reumatoidná artritída, ľudovo nazývaná aj reuma, ktorá trápi najmä menšie kĺby, zápästia a členky. Okrem nej je aj viacero infekčných druhov artritíd, napríklad erozívna alebo dna artritída. Liečba artritídy spočíva buď vo farmakologickej liečbe, chirurgickej alebo aj diétnej.

Na ruke sa môže vyskytnúť aj opuch lakťového kĺbu a veľmi často je spojený s ochorením zvaným tenisový lakeť, čo je ľudový názov pre syndróm úponových bolestí. Ochorenie totiž postihuje svalové a šľachové úpony lakťového kĺbu a vyskytuje sa približne len u troch percent populácie. Najčastejšie sa problém objavuje po preťažení alebo nejakých úrazoch. Typickými symptómami sú okrem opuchu kĺbu aj celková svalová slabosť v ruke a bolesť vystreľujúca do ramena aj predlaktia.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Fyzikálna liečba bolestí chrbta Fyzikálna liečba bolestí chrbta

Existujú rôzne možnosti pri liečbe bolestí chrbta a pohybového aparátu. Patrí medzi ne aj fyzikálna terapia, ktorá má veľa možností ako pomôcť. Povedzme si o niektorých v našom článku.

Hallux valgus. Trápi aj vás vybočný palec? Hallux valgus. Trápi aj vás vybočný palec?

Dámy pozor! Milujete lodičky s vysokými podpätkami ? Sú krásne a ženská noha v nich pôsobí sexi. Ale iba dočasne. Pri ich dlhodobom nosení narušujú klenbu nohy a môžu spôsobiť...

Tenisový lakeť - na to, aby ste ho dostali, nemusíte byť špičkový tenista Tenisový lakeť - na to, aby ste ho dostali, nemusíte byť špičkový tenista

Tenisový lakeť je veľmi zavádzajúci názov pre bolestivé ochorenie svalových úponov v oblasti hornej časti predlaktia. Vzniká chronickým preťažovaním ruky , preto často postihuje...

Koxartróza môže skončiť umelou náhradou bedrového kĺbu Koxartróza môže skončiť umelou náhradou bedrového kĺbu

Degeneratívny proces postihujúci bedrové kĺby sa nazýva koxartóza. Toto ochorenie narúša nie len štruktúru v bedrovej oblasti, ale spôsobuje aj ankylózu kĺbového spoju, nerovnosti v...

Artróza a význam stravy v prevencii a liečbe Artróza a význam stravy v prevencii a liečbe

Nenadarmo sa hovorí, že sme to čo jeme. Strava výrazne ovplyvňuje rôzne pochody v organizme a vplýva na psychiku človeka. Má význam nielen pri vzniku ochorení ale aj pri ich prevencii a...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.