späť na zoznam príznakov

Opuch kĺbov

Autor: Michal Hrebík

Opuch kĺbov môže byť vyvolaný či už priamo problémom v kĺbe, prípadne problémom v okolitých mäkkých tkanivách. V kĺbe sa permanentne nachádza určité množstvo kĺbovej tekutiny, ktorá sa pravidelne obnovuje a vyživuje chrupavku kĺbu. Vďaka tejto tekutine môže kĺb pracovať bez problémov. Pokiaľ nastane nejaký zdravotný problém, zvýši sa produkcia tejto tekutiny a vznikne kĺbový výpotok. Ten sprevádzajú bolesti a prípadné obmedzenie hybnosti.

Odlišuje sa tak napríklad od opuchu ostatného okolitého mäkkého tkaniva kĺbu. To nastáva napríklad v prípade hemofílie, čo je ochorenie poruchy zrážanlivosti krvi. V tomto prípade môže nastať nadmerné krvácanie zo žíl, ktoré vyvolá opuch vplyvom rozšírenia krvi do okolitých tkanív. Nastáva tak modrina a tiež opuch kĺbu. Opuchy môžu byť prítomné ale napríklad ale aj pri kožnej chorobe zvanej žihľavka. Tu sú opuchy kĺbov sprevádzané aj ich bolesťou.

Niekedy sa prejavujú opuchy aj pri infekčných ochoreniach, typicky napríklad pri lymskej borelióze. Toto ochorenie postihuje kožu, nervový systém, kĺby a srdce. Ide o bakteriálnu infekciu spôsobenú baktériou Borrelia burgdorferi a na človeka sa obvykle prenesie infikovaním od kliešťa. Typické sú najmä bolesti hlavy, únava, začervenanie kože v mieste poštipnutia kliešťom, neskôr sa dostaví zvýšená teplota a vyskytnú sa bolesti a opuchy kĺbov.

Najčastejšie sú ale opuchnuté kĺby spojené s nejakým ochorením pohybovej sústavy. Najčastejším ochorením tohto typu je artróza, ktorá postihuje každého desiateho človeka. U ľudí vo veku nad 60 rokov už takmer polovicu v nejakej forme. Ide o degeneratívne ochorenie, ktoré sa postupne zhoršuje, ale nie je zápalové. Prejavuje sa bolesťou, deformáciou a opuchom kĺbov a najviac sa objavuje na veľkých kĺboch, kĺboch ruky a na medzistavcových platničkách.

Zápalové ochorenie kĺbov, ktoré postihuje ľudí a prejavuje sa najmä bolesťou a opuchom kĺbov, je aj artritída. Tá môže byť infekčná a neinfekčná. Veľmi častou formou je neinfekčná reumatoidná artritída, ľudovo nazývaná aj reuma, ktorá trápi najmä menšie kĺby, zápästia a členky. Okrem nej je aj viacero infekčných druhov artritíd, napríklad erozívna alebo dna artritída. Liečba artritídy spočíva buď vo farmakologickej liečbe, chirurgickej alebo aj diétnej.

Na ruke sa môže vyskytnúť aj opuch lakťového kĺbu a veľmi často je spojený s ochorením zvaným tenisový lakeť, čo je ľudový názov pre syndróm úponových bolestí. Ochorenie totiž postihuje svalové a šľachové úpony lakťového kĺbu a vyskytuje sa približne len u troch percent populácie. Najčastejšie sa problém objavuje po preťažení alebo nejakých úrazoch. Typickými symptómami sú okrem opuchu kĺbu aj celková svalová slabosť v ruke a bolesť vystreľujúca do ramena aj predlaktia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila? Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila?

Klimatizácia je našim dôverným pomocníkom počas horúcich dní. Avšak, ak ju používame nesprávne, vystavujeme sa riziku. Bolesť hlavy, krčnej chrbtice, kĺbov, svalov a rôzne infekcie...

Voda v kolene a opuch: Aké sú hlavné príčiny? Čo pomôže pri liečbe? Voda v kolene a opuch: Aké sú hlavné príčiny? Čo pomôže pri liečbe?

Trápi vás voda v kolene či jeho bolesť? Aké sú najčastejšie príčiny? Pozor, tieto ťažkosti sa týkajú aj mladých.

Syndróm zmrznutého ramena: Príčiny, prejavy, liečba? Čo pomáha na bolesť Syndróm zmrznutého ramena: Príčiny, prejavy, liečba? Čo pomáha na bolesť

Trápia vás bolesti ramena počas aktivity, pokoja a hlavne v noci? Je pohyb v ramene značne obmedzený? Možno aj vy trpíte syndrómom zmrznutého ramena . Čo toto ochorenie presne...

Reuma škodí organizmu a v každom veku: Prečo vzniká a aké má príznaky? Reuma škodí organizmu a v každom veku: Prečo vzniká a aké má príznaky?

Reuma je ochorením, ktoré spájame hlavne s bolestivými kĺbmi. Potrebné je však vedieť, že škodí celému organizmu, a to v každom veku, nevyhýba sa deťom ani mladým.

Liečba bolesti chrbta: Ako pomôže fyzioterapia? Druhy terapie Liečba bolesti chrbta: Ako pomôže fyzioterapia? Druhy terapie

Existujú rôzne možnosti pri liečbe bolestí chrbta a pohybového aparátu. Patrí medzi ne aj fyzikálna terapia, ktorá má veľa možností ako pomôcť. Povedzme si o niektorých v našom článku.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
danielka74 29.12.2019 18:32

vraj aj uzivanie wobenzymu pomaha zmiernit, planuje vyskusat