Choroby s príznakom "opuch kĺbov"
- Juvenilná idiopatická artritída
- Reaktívna artritída
- Psoriatická artritída
- Nediferencovaná spondylartritída
- Reumatoidná artritída
- Gonartróza
- Prekryté syndrómy a zmiešaná choroba spojiva
- Septická artritída
- Artritída
- Tuberkulóza kostí a kĺbov
- Enteropatická artritída
- Dna
- Axiálna spondylartritída
- Sklerodermia
- Reumatická horúčka
- Systémový lupus erythematosus
- Artróza
- Vaskulitídy
- Syndróm karpálneho tunela
- Hemofília
- Bechterevova choroba
- Žihľavka
- Lymfedém
- Lymská borelióza
- Polymyozitída a dermatomyozitída
- Sarkoidóza
- Kawasakiho choroba
- Vysoký krvný tlak
- Tenisový lakeť
- Kaposiho sarkóm
Byliny používané na opuch kĺbov
Opuch kĺbov môže byť vyvolaný či už priamo problémom v kĺbe, prípadne problémom v okolitých mäkkých tkanivách. V kĺbe sa permanentne nachádza určité množstvo kĺbovej tekutiny, ktorá sa pravidelne obnovuje a vyživuje chrupavku kĺbu. Vďaka tejto tekutine môže kĺb pracovať bez problémov. Pokiaľ nastane nejaký zdravotný problém, zvýši sa produkcia tejto tekutiny a vznikne kĺbový výpotok. Ten sprevádzajú bolesti a prípadné obmedzenie hybnosti.
Odlišuje sa tak napríklad od opuchu ostatného okolitého mäkkého tkaniva kĺbu. To nastáva napríklad v prípade hemofílie, čo je ochorenie poruchy zrážanlivosti krvi. V tomto prípade môže nastať nadmerné krvácanie zo žíl, ktoré vyvolá opuch vplyvom rozšírenia krvi do okolitých tkanív. Nastáva tak modrina a tiež opuch kĺbu. Opuchy môžu byť prítomné ale napríklad ale aj pri kožnej chorobe zvanej žihľavka. Tu sú opuchy kĺbov sprevádzané aj ich bolesťou.
Niekedy sa prejavujú opuchy aj pri infekčných ochoreniach, typicky napríklad pri lymskej borelióze. Toto ochorenie postihuje kožu, nervový systém, kĺby a srdce. Ide o bakteriálnu infekciu spôsobenú baktériou Borrelia burgdorferi a na človeka sa obvykle prenesie infikovaním od kliešťa. Typické sú najmä bolesti hlavy, únava, začervenanie kože v mieste poštipnutia kliešťom, neskôr sa dostaví zvýšená teplota a vyskytnú sa bolesti a opuchy kĺbov.
Najčastejšie sú ale opuchnuté kĺby spojené s nejakým ochorením pohybovej sústavy. Najčastejším ochorením tohto typu je artróza, ktorá postihuje každého desiateho človeka. U ľudí vo veku nad 60 rokov už takmer polovicu v nejakej forme. Ide o degeneratívne ochorenie, ktoré sa postupne zhoršuje, ale nie je zápalové. Prejavuje sa bolesťou, deformáciou a opuchom kĺbov a najviac sa objavuje na veľkých kĺboch, kĺboch ruky a na medzistavcových platničkách.
Zápalové ochorenie kĺbov, ktoré postihuje ľudí a prejavuje sa najmä bolesťou a opuchom kĺbov, je aj artritída. Tá môže byť infekčná a neinfekčná. Veľmi častou formou je neinfekčná reumatoidná artritída, ľudovo nazývaná aj reuma, ktorá trápi najmä menšie kĺby, zápästia a členky. Okrem nej je aj viacero infekčných druhov artritíd, napríklad erozívna alebo dna artritída. Liečba artritídy spočíva buď vo farmakologickej liečbe, chirurgickej alebo aj diétnej.
Na ruke sa môže vyskytnúť aj opuch lakťového kĺbu a veľmi často je spojený s ochorením zvaným tenisový lakeť, čo je ľudový názov pre syndróm úponových bolestí. Ochorenie totiž postihuje svalové a šľachové úpony lakťového kĺbu a vyskytuje sa približne len u troch percent populácie. Najčastejšie sa problém objavuje po preťažení alebo nejakých úrazoch. Typickými symptómami sú okrem opuchu kĺbu aj celková svalová slabosť v ruke a bolesť vystreľujúca do ramena aj predlaktia.