Čo je to hemangióm a prečo vzniká? Jeho príznaky a priebeh

Čo je to hemangióm a prečo vzniká? Jeho príznaky a priebeh
Zdroj foto: Getty images

Hemangióm je nezhubný nádor, vytvorený z krvných ciev. V detskom veku sa vyskytujú vrodené hemangiómy, ktoré sú viditeľné ihneď  narodení a infantilné hemangiómy, ktoré sa objavujú neskôr, najčastejšie počas prvého roka života. V dospelom veku sa hemangiómy nachádzajú najčastejšie na hrudníku, krku, tvári a tiež na vnútorných orgánoch. Podľa typu cievy, z ktorej vznikajú sa delia na kapilárne a kavernózne hemagiómy. Pri mnohopočetnom výskyte hemangiómov sa ochorenie nazýva hemangiomatóza. 

Charakteristika

Hemangióm je benígny, teda nezhubný nádor, ktorý vzniká z krvných ciev. Môže sa vytvoriť všade tam, kde sa nachádzajú cievy. 

Často sa nachádzajú na koži a slizniciach a keďže sú povrchové, sú aj veľmi rýchlo viditeľné a diagnostikované.

Hemangiómy sa však môžu objaviť aj vo vnútorných orgánoch napríklad v pečeni, obličkách, mozgu, slezine a pľúcach alebo sú intramuskulárne, teda vnútrosvalové. Keďže aj kosť má svoju cievu, ktorá ju vyživuje, môže sa hemangióm vytvoriť aj v kostiach. 

Existuje mnoho foriem hemangiómov, ktoré sa nachádzajú buď osamote, alebo mnohopočetne. Pri viacerých hemangiómoch v tele ide o ochorenie nazývané hemangiomatóza

Hemangiómy podľa typu cievy

V dospelosti sa vyskytujú kapilárne a kavernózne hemangiómy, pri ich viacnásobnom výskyte ide o už spomínanú hemangiomatózu.

Kapilárny hemangióm vzniká z najtenších krvných cievok- kapilár. Tieto cievy majú veľmi úzky lúmen a vyživujú najtenšie časti ľudského tela, teda kožu a sliznice. Väčšina kapilárnych hemangiómov nachádzame na hlave a krku.

Pre ich bohaté krvné zásobenie majú sýtu červenú farbu a veľkosť iba niekoľko milimetrov. 

Kavernózne hemangiómy vznikajú z ciev, ktoré majú široký lúmen. Názov je odvodený od „kaverny”, čo znamená dutina. Nachádzajú sa väčšinou na koži hrudníka a majú červenú alebo modrú farbu. 

Hemangiómy podľa lokality vzniku

Intramuskulárny hemangióm - nachádza vo svalovom tkanive a môže vzniknúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sas ním stretávame u mladých dospelých.

Vo svaloch sa nachádzajú kapilárne hemangiómy, zriedkavejšie kavernózne hamangiómy. Postihnutý môže byť ktorýkoľvek sval v tele.

Pretože sa nachádzajú vnútri svalu, nie sú viditeľné. Niektoré môžu vo svojom okolí spôsobovať opuch, ktorý sa zväčšuje pri aktivite svalu a vtedy môže byť sval bolestivý. 

Hemangióm kostí - nachádza sa vnútri v kostiach, najčastejšie v lebke alebo v chrbtici. Typický vek pre ich výskyt je 50 až 70 rokov. V kostiach môžu byť prítomné kapilárne aj kavernózne typy lézii. Nespôsobujú žiadne ťažkosti a väčšinou sú náhodným nálezom.

Hemangióm vnútorných orgánov - takýto hemangióm vzniká zriedkavejšie ako vyššie spomínané, ale môže sa vyvinúť v každom veku a najčastejšie v pečeni a črevách. Nevyžaduje terapiu a nespôsobuje žiadne problémy. 

Hemangiómy detského veku

Hemangióm môže vzniknúť v ktoromkoľvek veku, avšak pre detský vek je charakteristický tzv. vrodený a infantilný hemangióm. Sú to najčastejšie detské nezhubné nádory. 

Hemangiómy vyskytujúce sa ihneď pri narodení sú vrodené, pri ich vzniku v neskoršom detskom veku ide o infantilné hemangiómy. Pre ich typický vzhľad dostali prezývku „jahodové znamienka“. 

Infantilné hemangiómy sú charakterizované neskorším výskytom, rýchlo rastú, zväčšujú sa a následne spontánne zmiznú. 

Infantilné hemangiómy postihujú asi 4 % až 5 % novorodencov. V porovnaní s inými rasami, sa častejšie vyskytujú u kaukazských (európania) dojčiat. 

Dievčatká sú postihnuté až 5-krát častejšie ako novorodenci mužského pohlavia. Takisto sú častejšie u predčasne narodených detí, u detí narodených s nízkou pôrodnou hmotnosťou, s popôrodnou hypoxiou a u detí starších matiek.  

Drvivá väčšina prípadov je sporadická, avšak existuje istá rodinná dedičnosť a výskyt v generáciách rodín. Aj keď vieme, že infantilné hemangiómy môžu byť dedičné, zatiaľ nebol odhalený žiadny konkrétny gén, zodpovedný za prenos tejto genetickej mutácie.

Hemangiom na hlave dieťaťa - častý výskyt
Často sa vyskytujú na hlave a vo vlasatej časti. Zdroj foto: Getty images

Príčiny

Príčina vzniku hemangiómov nie je dodnes známa. 

U detských hemangiómov je predpoklad pôsobenia hypoxického stresu, ktorý zvyšuje koncentráciu rastových faktorov, čo vedie k množeniu endotelových buniek a rastu ciev. 

U dospelých jedincov nie sú známe rizikové faktory, ktoré by spôsobovali rast sporadických hemangiómov. U dedičných hemangiómoch ide o genetickú predispozíciu k tvorbe týchto krvných lézii.

Príznaky

Hemangióm môže byť prítomný už pri narodení, ale o niečo častejšie sa objavuje počas prvých mesiacov života bábätka. 

Prvé známky hemangiómu vyzerajú ako malé ploché červené znamienko kdekoľvek na tele. Najčastejšia lokalita ich vzniku je tvár, pokožka vlasatej časti hlavy, hrudník alebo chrbát. 

Dieťa má zvyčajne len jedno „znamienko”, dospelý ich môžu maž mnohopočetne rozsiate po tele. Deti narodené z dvojičiek, alebo trojičiek môžu mať takisto viac hemangiómov.

Počas prvého roku dieťaťa hemangióm pomerne rýchlo rastie. Môže naberať rôzne tvary napr. ako laločnatý, hubovitý, či gumový hrbolček, ktorý môže vyčnievať nad úroveň pokožky. 

Po tejto fáze rýchleho rastu a zväčšovania prichádza fáza zastavenia a stabilizácie jeho veľkosti, tzv. fáza plató. Po tomto období hemangióm začne pomaly miznúť.

Väčšina červených znamienok zmizne do piateho až desiateho roku života. Po zmiznutí hemangiómu môže byť koža, kde sa predtým hemangióm nachádzal, mierne sfarbená alebo jemne vyvýšená.

Okrem typického vzhľadu a kozmetického problému, hemangiómy nespôsobujú žiadne iné ťažkosti, ani pri ich lokalite inde na tele či vnútorných orgánoch. 

Komplikácie

Výskyt hemangiómov sa spája s niektorými komplikáciami, ktoré závisia od veku pacienta, od veľkosti a lokalizácie hemangiómu.

Medzi najčastejšie komplikácie patria:

  • Ulcerácia, teda vznik vredu v hemangióme, je najčastejšou komplikáciou. Touto komplikáciou trpí 1 z 10 pacientov. Medzi rizikové lokality patrí anogenitálna oblasť, dolná pera, podpazušie a krk.
  • amblyopia, teda tupozrakosť, spôsobujú hemangiómy nachádzajúce sa na očnom viečku
  • astigmatizmus, je nepravidelné zakrivenie očnej rohovky, čo spôsobuje rozmazané alebo dvojité a neostré videnie
  • ďalšími očnými komplikáciami sú krátkozrakosť, retrobulbárne postihnutie a obštrukcia slzných ciest,
  • obštrukciu dýchacích ciest,
  • ťažkosti s dojčením pri hemangiómoch pier,
  • kozmetické znetvorenie tváre napríklad pri postihnutí špičky nosa (Cyrano nos), uší a úst
Hemangióm na vnútornej strane stehna dieťaťa
Hemangióm na stehne dieťaťa. Zdroj foto: Getty images

Diagnostika

Väčšina detských hemangiómov je diagnostikovaná na základe typického vzhľadu. Pri diferenciálnej diagnostike a snahe odlíšiť hemangióm od iných nádorov začíname vždy od najmenej invazívnych vyšetrovacích metód. 

Ultrasonografické vyšetrenie (USG) s dopplerovským signálom (využíva sa špeciálne pri vyšetrení ciev) potvrdí zvýšený krvný prietok v lézii, čo je typickým znakom hemangiómov.  

USG vyšetrenie dokáže odlíšiť kapilárne a kavernózne hemangiómy, avšak nedokáže určiť rozsah, hĺbku a vzťah k okolitým anatomickým štruktúram. 

Na zistenie do akej hĺbky hemangióm siaha je vhodnejšie použiť magnetickú rezonanciu (MRI) alebo počítačovú tomografiu (CT).

Pri náleze početných hemangiómov na koži je vhodné doplniť USG alebo MRI vyšetrenie brušných orgánov, či sa hemangiómy nenachádzajú aj v tejto lokalite. 

Z laboratórnych vyšetrení z krvi sa posudzujú koagulačné parametre a krvný obraz, najmä pre ďalšie zváženie vhodnej liečby. 

V prípade pochybností ohľadom určenia správnej diagnózy je možné vykonať biopsiu kože a následne nechať vzorku histopatologicky posúdiť. 

Priebeh

Detské tzv. infantilné hemangiómy majú svoj charakteristický priebeh, ktorý má tri fázy: 

1. Včasná proliferatívna alebo rastová fáza

Počas tejto prvej fázy, ktorá trvá približne 3 mesiace, dochádza k veľmi rýchlemu rastu. V ďalších piatich až ôsmych mesiacoch sa rast spomalí, ale naďalej pokračuje. Hlboké infantilné hemangiómy rastú dlhšie ako tie povrchové. Ich rast  pozorovať 9 - 12 mesiacov.

2. Fáza plató 

Táto fáza je typická pokojovým obdobím, v ktorom hemangióm už ďalej nerastie a nezväčšuje svoj priemer. Toto obdobie trvá približne pol roka až rok.

3. Involučná fáza 

Po pokojovom období, nastáva fáza v ktorej sa hemangióm zmenšuje, teda involuje alebo regreduje. Lézie nachádzajúce sa v tejto fáze sú mäkké, je možné ich stlačiť, menia farbu z jasno červenej na fialovú až sivomodrú.

Involúcia nastáva v priebehu prvého roka a trvá niekoľko rokov. 

Zdravá koža, ktorá nahrádza hemangióm po involučnom štádiu môže byť úplne normálna, alebo sa na nej môžu nachádzať defekty či jazvy.

Medzi časté defekty kože patrí ložisko tukového tkaniva, teleangiektázia (rozšírené kapiláry, ktoré sú viditeľné ako červené nitky), tenká a fragilná koža. 

Ako sa lieči: Hemangióm

Liečba: Ako liečiť hemangióm u detí i dospelých?

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané