Čo pomáha rozpúšťať obličkové kamene? Liečba - lieky aj chirurgia
Zvolený postup liečby závisí od veľkosti i počtu močových kameňov, klinických príznakov a zdravotného stavu pacienta.
Liečba urolitiázy je delená:
- Konzervatívna.
- Operačná.
Konzervatívna liečba, farmakoterapia
Konzervatívna liečba urolitiázy spočíva najmä v ovplyvnení spontánneho odchodu močového konkrementu, ktorý už opustil obličku.
Spontánny odchod je najčastejší spôsob jeho odstránenia, pokiaľ však ide o malý močový kameň bez rizík obštrukcie (zúženia) močových ciest.
Konzervatívna liečba spočíva v režimových opatreniach, ako je dostatočný pitný režim a úprava jedálnička.
Základom je i medikamentózna liečba analgetikami, spazmolytikami a protizápalovými liekmi - nesteroidnými antiflogistikami.
Cieľom je zmiernenie bolesti, eliminácia zápalu a nadmerných sťahov svaloviny.
Práve pri liečbe malých kameňov sa podávajú lieky a nie je potrebná operačná liečba. Podávajú sa lieky, ktoré znižujú kontrakciu hladkých svalov, a tým uľahčujú prechod kameňa cez močové cesty smerom von.
Pacientovi sú indikované špeciálne lieky podporujúce spontánny odchod a rozpúšťanie litiázy. Konkrement sa tak môže vyplaviť močovými cestami prirodzene, ak je jeho veľkosť maximálne do 4 až 6 mm.
Nápomocná je aj diuretická liečba, ktorá podporuje vylučovanie moču a pôsobí tak močopudne. Lieky znižujú vylučovanie vápnika a tvorby kyseliny močovej.
V prípade bakteriálnych infekcií sa indikujú antibiotiká.
Ultrazvuková litotripsia (rázová vlna)
Operačné neinvazívne riešenie zahŕňa litotrypsu (rozbitie obličkových kameňov rázovou vlnou). Obličkový kameň sa rozdelí na menšie úlomky, ktoré môžu samovoľne prejsť močovými cestami.
Neinvazívnou ne-operačnou metódou je rozbíjanie konkrementov pomocou vysoko-energickej rázovej vlny, odborne nazývanej ako ultrazvuková litotripsia (anglická skratka ESWL).
Jej cieľom je rozbitie močového kameňa, ktorý sa následne z močových ciest vylúči vo forme menších kusoch alebo jemného prachu.
Pri tejto metóde sa súčasne indikuje farmakoterapia na zmiernenie bolesti, spazmolytiká na elimináciu sťahov svaloviny, prípadne proti-zápalové lieky a antibiotiká.
Ide o terapiu, ktorá využíva zvukové vibračné vlny na vytvorenie silných nárazových vĺn. Zákrok trvá do jednej hodiny a môže byť mierne bolestivý. Pacient však pred výkonom obdrží mierne sedatíva alebo anestetiká.
Vedľajším javom zákroku môže byť dočasná krv v moči, modriny na chrbte a najmä nepríjemný pocit pri prechádzaní úlomkov konkramentov močovým traktom dolu.
ESWL sa nedoporučuje v prípade tehotenstva, rizika krvácania, prítomnosti infekcie a iných zdravotných stavov. Vhodnosť zákroku preto určuje lekár.
Operačná liečba
Výber operačného zákroku závisí od presnej lokalizácie konkrementu, jeho veľkosti a stupňa tvrdosti.
Endoskopia a laserová chirurgia
Keď je naopak močový kameň lokalizovaný v močovode alebo močovom mechúre, je využívaná metóda uretroskopia. Výkon sa však často využíva aj pri konkrementoch v obličkách. Operačný zákrok prebieha v celkovej anestéze pacienta.
Zákrok je vykonávaný endoskopickým prístrojom nazývaným ureteroskop. Zavádza sa k postihnutému miestu cez močové cesty.
Prostredníctvom urestrokospu je v modernej medicíne použité laserové vlákno, ktoré rozbíja konkrement na malé časti a prach, ktoré pacient následne spontánne vymočí.
Po identifikácii či rozbití močového kameňa, je možné ho vytiahnuť za pomoci špeciálneho „košíčku“.
Použitie lasera pri rozbíjaní konkrementu má mnoho výhod. Je možné rozbiť kameň rôznej veľkosti i tuhosti spolu s vizuálnou kontrolou počas zákroku. Laserová operácia so sebou nesie minimálne pooperačné komplikácie.
Perkutánna extrakcia (nefrolitotomia)
Perkutánna extrakcia je chirurgický zákrok, kedy sa cez kožu zavedie špeciálny prístroj nefroskop do postihnutej obličky. Zákrok je vykonávaný v celkovej anestézii a slúži aj na odstránenie konkrementov väčších rozmerov (približne 2 cm).
Tento výkon je taktiež odporúčaný aj v prípade početných kameňov vobličke či pri veľkej tvrdosti obličkového kameňa.
Pooperačný režim
Pooperačný režim je zameraný na dostatočný pitný režim, približne 2 až 3 litre tekutín denne. Cieľom je vypláchnutie močových ciest a vylúčenie aj tých najmenších zbytkov močového kameňa.
Súčasťou pooperačnej terapie je indikácia liekov na zmiernenie bolesti, sťahov svaloviny, zápalu a prevencie vzniku infekcie močových ciest.