Obličkové kamene je choroba, pri ktorej vznikajú kamene v močových cestách, najčastejšie v obličkách. Odborne sa táto choroba nazýva aj urolitiáza a kamene vznikajú z látok ako soli či minerály, ktoré sú za obvyklých okolností v moči rozpustné, ale niekedy sa nerozpustia, dochádza k ich kryštalizácii a postupne sa menia v nerozpustnú hmotu. Takéto ložiská vznikajú aj dlhšiu dobu a je veľa prípadov, kedy ich odstránenie je možné len operačnou cestou.
Príznaky Obličkových kameňov
- Mikroskopická krv v moči
- Krv v moči
- Bolesť v boku
- Bolesť v pravom boku
- Časté nutkanie na močenie
- Zimnica
- Bolesť pri močení
- Horúčka
Bylinky na Obličkové kamene
Charakteristika
Urolitiáza postihuje viac mužov ako žien, obvyklej to dva až štvornásobne viac, pričom jej celospoločenský dosah je zhruba na 4 až 5 percent populácie v spoločnosti. Toto ochorenie je charakterizované poruchou, ktorá spôsobuje tvorbu kameňov v močových cestách. Tie sa môžu tvoriť nielen v obličkách, ale napríklad aj v močovodoch alebo močovom mechúre, no najčastejšie ide práve o obličkové kamene. Látky, obvykle minerály a soli, ktoré sú bežne rozpustné v moči, sa nerozpustia, ale naopak začnú sa zhlukovať a vytvárať ložiská a hmotu.
Je niekoľko druhov obličkových kameňov, podľa toho, z akých látok sú tvorené. Ide napríklad o kamene z oxalátu vápenatého, kamene urátové, strutovité, prípadne cystinové alebo xantinové, prípadne obličkový piesok. V prípade hromadenia vápnika sa vytvárajú pomerne ostré kamene, pričom kým sú menšie, dokážu prejsť močovými cestami do mechúra a byť vylúčené z tela, avšak ak je ich veľkosť už príliš veľká, môžu sa usadiť napríklad v obličkách alebo močovode, zaseknúť sa a spôsobovať bolesti.
Príčiny
Medzi faktory a príčiny pre vznik obličkových kameňov patria najmä presýtenie moču kameňotvornými látkami, nízky príjem tekutín, práca v horku, ale môže to byť spôsobené aj nedostatkom látok, ktoré by mohli tvorbe kameňov zabrániť, prípadne ich rozpúšťať. Toto ochorenie môžu spôsobiť aj dedičné predispozície, prípadne aj infekcia močových ciest. Častejšie ochorenie majú muži a súvisí napríklad aj so zväčšenou prostatou. Nízky príjem vody má tiež dôležitý vplyv na vznik kameňov.
Príznaky
V prípade, že sa obličkové kamene nachádzajú stále v obličkách, môže byť toto ochorenie dokonca bez viditeľných vonkajších príznakov. Prvým vážnejším je krv v moči, pričom ale tu je komplikácia v tom, že veľakrát je táto prítomnosť viditeľná len mikroskopom, len málokedy je to v takom množstve, aby to mohlo moč zafarbiť. Pokiaľ sa už obličkový kameň dostane do priestoru močových ciest, prejavy sa zintenzívnia a ide najmä o pocit bolesti v boku.
Táto bolesť je veľmi akútna a vystreľuje do triesla, pričom návaly bolesti sa opakujú s intervalom od 20 do 60 minút. V prípade, že sa obličkové kamene dostanú až do močového mechúra, už je prítomná silná bolesť priamo pri močení a časté nutkanie na močenie. Tu je už moč viditeľne aj voľným okom zafarbená do červena od krvi. Pokiaľ je kameň veľký, môže dokonca obmedziť močenie, dostaví sa zimnica, horúčka a môže vzniknúť vážna infekcia v močovom mechúre.
Diagnostika
- Diagnostika začína najmä anamnézou pri lekárskom vyšetrení, kedy sa lekár snaží zistiť stravovacie návyky postihnutého, pitný režim, prípadne zistiť možný výskyt podobného ochorenia v rodine alebo močové infekcie v minulosti
- Vyšetrenie potom pokračuje priamo laboratórnym vyšetrením moču, prípadne aj bežným RTG vyšetrením brucha alebo inými zobrazovacími vyšetreniami
- Pri kameňoch, ktoré sa na RTG nezobrazia, sa podáva kontrastná látka a dajú sa zistiť ultrazvukom
Problémy, ktoré obličkové kamene spôsobujú
Problémy, ktoré obličkové kamene spôsobujú
Priebeh
Obličkové kamene sa tvoria dlhšiu dobu, kedy z nevylúčených látok ako sú soli či minerály vznikajú postupne v obličkách väčšie nánosy a konkrementy. Tie sa postupne nabaľujú a zväčšujú a môžu zároveň putovať aj cez ďalšie ústrojenstvo v močovej sústave až cez močové cesty do močového mechúra. Tie najväčšie kamene spôsobujú rozrezávanie vnútorných stien močových ciest a zároveň sa usadzujú v močovom mechúry, kde spôsobujú najväčšie bolesti a neskôr aj zmenšenie intenzity pravidelného močenia.
Prevencia a diéta na obličkové kamene
Podobne ako pri iných chorobách, aj tu platí, že je lepšie ochoreniu predchádzať ako ho liečiť a preto je veľmi dôležitá prevencia voči vzniku obličkových kameňov. Dôležité je mať pravidelný pitný režim a vypiť aspoň 2,5 litra vody denne, znížiť príjem kávy a kofeínových nápojov a nasadiť diétu s nízkym obsahom proteínov, dusíka a sodíka. Taktiež treba obmedziť čokoládu, orechy, sóju, rebarboru a špenát, ale samozrejme len v prípade nadmerného príjmu a to na rozumnú úroveň.
Niektoré druhy džúsov ako pomarančový, brusnicový alebo z čiernych ríbezlí môžu pomôcť v prevencii voči určitým druhom kameňov. V rámci prevencie existuje aj tzv. 24 hodinový test moču, ktorý môže slúžiť na orientačnú diagnostiku. V rámci pitného režimu okrem čistej vody môže piť aj minerálky, ale nie príliš sýtené a s vysokým obsahom dusíka či sodíka, rôzne čaje, zmienené ovocné džúsy, naopak vyvarujte sa alkoholu a kofeinovým nápojom. Nezabudnite však prípadnú diétu konzulovať s nefrológom a spýtať sa ho na individuálne prípady a otázky.