Obsesívno-kompulzívna porucha a jej liečba: Lieky? Hlavná je psychoterapia
Spočíva v kombinácii liekov a kognitívno-behaviorálnej terapie - psychoterapie, ktorá je zameraná na zmenu správania a návykov.
Je dokázané, že najlepší liečebný efekt majú určité antidepresíva, zasahujúce do metabolizmu sérotonínu. A to aj napriek tomu, že obsedantno-kompulzívna porucha nie je zo skupiny depresívnych ochorení.
K účinným antidepresívam patria tzv. SSRI - selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu.
SSRI zvyšujú nedostatočnú hladinu sérotonínu v mozgu a prispievajú k obnoveniu chemickej rovnováhy. SSRI sú vo väčšine prípadov dobre tolerované a majú len minimum nežiadúcich účinkov, ktoré po niekoľkých týždňoch zvyknú ustupovať.
Medzi najčastejšie nežiadúce účinky patria napríklad poruchy v sexuálnej oblasti, nespavosť alebo tráviace ťažkosti. Nástup účinku antidepresív pri OCD je pomalší, ako pri liečbe depresii a používa sa obvykle vyššia dávka.
Účinnosť liečby
Účinnosť liečby sa hodnotí po akútnej fáze, to znamená že po 10 - 12 týždňoch každodenného užívania liekov. Pokiaľ pacientom nezaberá liečba SSRI, využívajú sa aj iné liečivá ako napríklad klomipramín alebo venlafaxín.
Avšak pri tejto skupine liekov sa vyskytuje aj viac nežiadúcich účinkov.
Súčasťou liečby sú aj rôzne psychologické sedenia, na ktorých sú pacienti vystavovaní reálnej úzkostnej situácii, bez možnosti vykonávať kompulzívny akt. Takouto metódou zisťujú, že hoci nevyhovejú svojim vtieravým myšlienkam a predstavám, je stále všetko v poriadku.
Terapie je invazívna a väčšinou ide o jedno sedenie, 1-krát týždenne, v čase trvania 13 - 20 týždňov. Existuje však aj iná alternatíva a to každodenné terapeutické sedenie po dobu 3 týždňov.