Liečba medzistavcovej osteochondrózy: Lieky, režim a pohyb i správna poloha
Pri tíšení bolesti sa používajú lieky ako:
- analgetiká, na tlmenie bolesti, opiáty,
- myorelaxanciá, na uvoľnenie svalstva,
- nesteroidné protizápalové lieky, NSAID, napr. paracetamol, ibuprofén, a iné
- lieky na zlepšenie prekrvenia,
- lokálne pôsobiace lieky, a to vo forme masti, náplasti, gélu,
- obstreky,
- opiáty a opioidy pri intenzívnych ťažkostiach,
- psychofarmaká pri dlhodobých problémoch.
Pri neúspechu konzervatívnej liečby nasleduje neurochirurgické vyšetrenie a posúdenie nevyhnutnosti a indikácie chirurgického operačného zákroku.
Konzervatívna forma a prevencia
Prevencia má svoj význam v predchádzaní problémov s chrbticou. Mala by obsahovať hlavne dostatočnú pohybovú aktivitu. V prípade sedavého zamestnania ergonómiu pracovného prostredia, častá zmena polohy.
Pohybová aktivita by mala zahŕňať dostatok chôdze, a to najmä v prípade obmedzenia fyzických aktivít pre iné pridružené ochorenie či vysoký vek.
V dnešnej dobe je k dispozícii škola chrbta, ale i výber z dostatku cvikov na chrbticu. Cviky sú zamerané na posilnenie svalstva chrbta i telesného jadra (svaly brucha, bránica a svaly panvy či chrbtice).
Medzi vhodnú pohybovú aktivitu sa počíta plávanie, joga, Nordic Walking, bicyklovanie, beh na lyžiach, beh a ako je už uvedené, tak aj dostatočne dlhá chôdza každodenne.
Vo fyzioterapii a rehabilitácii sa uplatňuje masáž, termoterapia, magnetoterapia, fototerapia, ultrazvuk a iné. Vhodná je kúpeľná liečba, parafín, akupunktúra, terapeutická gymnastika, či medicínska tréningová terapia.
Dôležité je myslieť na racionálnu stravu, príjem dostatku minerálov i vitamínov, a to hlavne vitamín C, E a B komplex. Vhodná je i kĺbová výživa.