Ako sa lieči paradentóza? Lieky, ústne vody i chirurgia?
A tak sa podávajú jednak kloktadlá na výplach (ústne vody). Najdôležitejšie je však profesionálne, ale i domáce pravidelné odstraňovanie zubného povlaku a kameňa. Pri ťažších stavoch sa podávajú aj antibiotiká alebo antimykotiká.
Hlavne podľa toho, aký druh infekcie na postihnutom mieste vznikol. A to sa určuje na základe kultivačného vyšetrenia. Okrem toho je potrebné vymeniť bežnú zubnú pastu za špecializovanú pre toto ochorenie.
Dôležitá je aj následná doživotná prevencia, aby sa nerozšírila infekcia na iné časti chrupu a ďasná a nespôsobila nakoniec stratu celého chrupu. Používajú sa aj špeciálne krémy a ústne vody, a to aj na postihnuté miesto.
Dôležité je pravidelné čistenie zubov aj medzizubnými kefkami pre elimináciu rizika vzniku ďalšej infekcie. V prípade vážnych infekcií je možná aj chirurgická liečba, a to odstránením postihnutých zapálených vačkov a neskôr je možné aj nahradiť stratenú časť kosti a stratené zuby v rámci protetickej liečby.
Niektoré chirurgické metódy:
- gingivektómia, keď sa odstraňuje časť postihnutej sliznice
- gingivoplastika, poškodená sliznica sa nahrádza, prenesením z iného miesta a vykonáva sa jej rekonštrukcia
- laloková operácia, keď sa vykonáva zákrok premiestnenia väčších lalokov sliznice
- transplantácia sliznice, v prípade veľkých defektov sa vkladá náhrada poškodenej sliznice
- frukčná liečba je zákrok, keď sa odhaľujú časti koreňov, alebo sa odstraňuje časť koreňa
- osteoplastika, a to v prípade, ak je potrebná kostná náhrada
Do liečby sa zaraďuje aj poučenie človeka, čo ho má motivovať k zmene hygienických návykov. V tomto prípade vie pomôcť odborník dentálnej hygieny. Dentálny hygienik vykonáva čistenie plaku ultrazvukom či inými mechanickými spôsobmi.
Po mechanickom odstránení nasleduje ošetrenie chemickými prípravkami. Na chemický výplach sa používajú napríklad chlórhexidín, avšak, len krátkodobo. Účinné sú aj gély, ktoré sú určené na masírovanie ďasien a spomínané špeciálne zubné pasty a zubné vody.