Liečba peritonitídy
Forma a typ liečby závisia najmä od toho, aká je príčina peritonitídy. Pri infekčnej príčine sa používajú priamo antibiotiká, ktoré sa infúzne vpravia do organizmu alebo priamo do brušnej dutiny, v prípade infekcie plesňami sa podávajú antimykotiká. Dôležitá je aj podporná liečba, či už ide o vnútrožilnú rehydratáciu tela alebo o korekciu nerovnováhy elektrolytov. Antibiotická liečba obvykle kombinuje viaceré druhy látok, čím je možné znížiť úmrtnosť len na 10 percent.
Pri neinfekčných formách choroby je potrebný vo väčšine prípadov chirurgický zásah, ktorého cieľom je obvykle opraviť perforovanú stenu čreva, pečene, žlčníka alebo močového mechúra, podľa toho, aká tekutina podráždila sliznicu pobrušnice. Chirurgický zákrok sa spravidla používa teda pri všetkých formách peritonitíd okrem bakteriálnej akútnej formy. Používa sa aj vtedy, ak sa ochorenie zistilo s omeškaním a je potrebné odumreté časti tkanív vybrať, aby sa zabránilo ďalej nekrotizácii.
Michal Hrebík
Redaktor
Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.
Zobraziť všetky články autora