Liečba polyneuropatie: Lieky na zmiernenie príznakov a progresie
Terapia je symptomatická, preventívna, taká, ktorá zmierňuje už vzniknuté ťažkosti a zlepšuje životný komfort pacienta.
Ak z vyšetrení a laboratórnych testov nie je jasná príčina symptómov a ťažkostí, lekár vám môže odporučiť čakanie a pozorovanie stavu, či sa neuropatia zlepší, alebo bude progredovať.
Zatiaľ neexistuje žiadny konkrétny liek na liečbu polyneuropatie. Terapia je symptomatická, preventívna, taká, ktorá zmierňuje už vzniknuté ťažkosti a zlepšuje životný komfort pacienta.
Ciele liečby sú:
- zabránenie ďalšiemu zhoršovaniu a poškodzovaniu nervov
- terapia bolestí
- zachovanie správnych funkcii orgánov
Zabránenie ďalšiemu zhoršovaniu a poškodzovaniu nervov
Medzi dôležité spôsoby, ako spomaliť, alebo zabrániť zhoršeniu už existujúcej neuropatie, je udržiavanie normálnej glykémie, teda hladiny cukru v krvi, najmä u ľudí so známou diagnózou cukrovky, ďalej príjem dôležitých vitamínov najmä zo skupiny B, udržiavanie krvného tlaku pod kontrolou, starostlivosť o hmotnosť a pravidelná fyzická aktivita.
Terapia bolesti
Terapia neuropatickej bolesti pri bolestivých formách polyneuropatie nie je dostatočne efektívna a uspokojivá. Asi iba 50 % pacientov pocíti úľavu od bolestí.
Základom terapie je individualizácia liečby, pretože každý človek reaguje na lieky rozdielne, má rôznu príčinu neuropatie a môže rozvinúť rôzne nežiadúce účinky liečby.
Liekmi prvej línie sú antikonvulzíva, ktoré sa používajú aj pri liečbe záchvatových ochorení. Medzi najpoužívanejšie preparáty s dobrým efektom patrí gabapentín a pregabalín.
Medzi časté vedľajšie účinky patrí ospalosť, závraty a opuchy, preto treba byť opatrný pri dávkovaní ak ide o staršiu osobu, alebo o osobu, ktorej povolanie vyžaduje zvýšenú pozornosť, napr. vodič z povolania alebo pracovníci, ktorí obsluhujú stroje..
Ďalšími preparátmi sú antidepresíva napr. amitriptilín, duloxetín a pod. Najčastejšie vedľajšie účinky zahŕňajú sucho v ústach, ospalosť, zníženú chuť do jedla a zápchu.
Opioidi, deriváty ópia, prichádzajú do úvahy pri nelepšiacom sa stave ako lieky druhej línie. Majú silný analgetický účinok, avšak pri ich užívaní treba byť obzvlášť obozretný, pretože na lieky vzniká rýchlo návyk.
Nežiadúce účinky zahŕňajú zápchu, útlm dýchania, eufóriu, fyzickú závislosť a iné.
Zachovanie správnych funkcii orgánov
Porušená funkcia orgánov vyžaduje vyšetrenie u mnohých ďalších špecialistov. Napr. pri poruche močových funkcii je potrebná kontrola urológom, pri ťažkostiach s trávením - gastroenterológom, pri poruchách so srdcovým rytmom - kardiológom a podobne.
- Ťažkosti s močením a močovými cestami sú u pacientov pomerne časté. Pomáha zavedenie denníka a plánu močenia. Taktiež sa môže začať s tzv. časovaným močením, čiže vylučovanie v presnú hodinu. Pacientom môže pomôcť aj zatlačenie studeným predmetom, napr. lyžicou, na oblasť podbruška, tam kde sa nachádza močový mechúr.
Častou komplikáciou je nemožnosť úplného vyprázdnenia močového mechúra, kedy zostáva v močovom mechúre prítomný zostatkový (reziduálny) moč. Tento stav je predispozíciou k opakovaným infekciám močových ciest.
Pri väčších objemoch reziduálneho moču pomáha katetrizácia močového mechúra. Tenká a pružná hadička sa cez močovú trubicu zavedenie do močového mechúra. Takto sa zabezpečí kontinuálne odvádzanie moču.
- Porucha trávenia sa prejavuje ako gastroparéza. Ide o príznaky častého grgania, žalúdočnej nevoľnosti a vracania. Častejšie prijímanie nedráždivých jedál v menších porciách môže tieto príznaky zmierniť.
Doplnková podporná terapia
Na trhu je dostupných mnoho doplnkov výživy, ktoré dopomáhajú zlepšovať klinický stav pacienta.
Mechanizmy, ktorými účinkujú sú nasledovné:
- prekrvujú tkanivá,
- zlepšujú cirkuláciu v koži a svaloch,
- podporujú regeneráciu nervov,
- zmierňujú opuchy.
Pred každým užívaním nových doplnkov stravy sa poraďte so svojim lekárom. Vyhnete sa nechceným interakciám s liekmi, alebo nežiadúcim účinkom, ktorým by sa dalo predísť.
Lokálne na pokožku sa s obľubou používa kapsaicínový krém. Natiera sa na pokožku tam, kde dochádza k páleniu, brneniu, alebo bolestiam, napríklad na chodidlách.
Vedľajším prechodným účinkom je lokálne podráždenie pokožky, sčervenanie a neznášanlivosť pálivého tepla.
V kapsulách sa užívajú preparáty s obsahom kyseliny alfa-lipoovej, ktorá je silný antioxidant. Nachádza sa aj prirodzene v niektorých druhoch potravín, napr. v zemiakoch a ovocí.
Oxidatívny stres je známym činiteľom pri poškodení ciev a následne aj nervov. Preto užívanie všetkých druhov antioxidantov je veľmi účinné v prevencii neuropatii. Kyselina alfa-lipoová je spomedzi antioxidantov najefektívnejšia.
Akupunktúra je známa metóda východnej medicíny, ktorá pomáha pri rôznych typoch chronických bolestí a účinná je aj pri zvládaní neuropatickej bolesti.