Liečba prasacej chrípky - aké lieky sa používajú?
Základom terapie je symptomatická liečba. Podávame lieky na uvoľnenie dýchacích ciest, lieky proti kašľu, pastilky pri bolestiach hrdla a podobne.
Z bylinnej liečby je vhodná šalvia lekárska (Salvia officinalis), materina dúška (Thymus serpyllum), podbeľ liečivý (Tussilago farfara) či mäta pieporná (Mentha piperita).
Pri vysokej horúčke je vhodné použiť chladivý zábal. Nie však vždy - samotná horúčka je v boji s infekciou prospešná. Zábal volíme len vtedy, keď horúčky trvajú dlho a dosahujú hodnôt nad 40 °C.
Prasacia chrípka odoznie postupne. V niektorých prípadoch sa môžu podať lieky zo skupiny antivirotík.
Vhodné je kombinovať symptomatickú liečbu s vysokými dávkami vitamínu C.
MUDr. Vladimír Garaj
Lekár
Študoval som na Jesseniovej lekárskej fakulte, kde sa mi podarilo získal titul lekára. Počas štúdia bolo možné absolvovať chirurgickú stáž v Tribhuvanovej nemocnici v Kathmandú a pracovať na biofarme vo Švajčiarsku, kde sa dalo stretnúť s otázkou výživy a alternatívnej prírodnej liečby či s ergoterapiou. Po škole prišla práca v miestnej nemocnici Bojnice na neurologickom oddelení. Súčasťou bola aj práca na urgentnom príjme. Neskôr som si spravil kurz muzikoterapie v Prahe a zamestnal sa na pozícií sekundárneho lekára na psychiatrickom oddelení v liečebni v Kremnici. Vzhľadom k môjmu záujmu o pohybový aparát sa mi neskôr podarilo zapracovať v kúpeľoch Turčianske Teplice a.s., kde sa vo mne prehĺbila chuť spoznávať balneológiu a rehabilitáciu. Vo voľnom čase píšem knihy a venujem sa výžive, športu, arteterapii a chovu nízkeho plemena psa.
Zobraziť všetky články autora