späť na zoznam príznakov

Bolesť nôh

Bolesť nôh

Bolesť nôh je myslená ako bolesť či už celej končatiny, prípadne bolesť v nejakom bode. Je viacero druhov bolestí, ktoré môžu postihnúť nohy a dolné končatiny vo všeobecnosti. Niektoré bolesti sú svalového pôvodu, iné kostného, ďalšie kĺbového, cievneho alebo tiež aj nervového typu. Pokiaľ nejde len o dočasnú bolesť spôsobenú napríklad externým faktorom ako je poranenie, presilenie nohy, natiahnutie svalu, udretie kosti a podobne, netreba ich podceňovať.


Môže to byť z chrbtice, aj pri cukrovke

Dolné končatiny pomerne často postihujú rôzne úrazy, napríklad zranenia a zlomeniny v oblasti členku, prstov na nohách a podobne. Veľakrát sa vyskytne napríklad vykĺbenie či vyvrtnutie členka, narazenie, nalomenie alebo úplná fraktúra malých prstných a záprstných kostí na nohe, prípadne opuchnutie členka v dôsledku narazenia a podobne. Rovnako sa pri nohách vyskytujú aj rôzne zápaly a infekcie, napríklad kože, kĺbov alebo nechtového lôžka. Problémom môže byť aj bedrová chrbtica.

Bolesťou nôh a tiež ďalšími príznakmi sa ale prejavujú aj závažnejšie ochorenia. Napríklad opuchnutím nôh a bolestivosťou na dotyk sa môžu prejavovať kŕčové žily, cukrovka, ochorenia obličiek, ale napríklad aj ochorenia srdcovo-cievneho systému, ako je ischemická choroba tepien dolných končatín, čiže ateroskleróza tepien, prípadne ochorenia lymfatického systému, ktoré sa prejavujú napuchnutím nohy. Veľmi známa choroba tohto typu je lymfedém.

Je rozdiel, či je to pri chôdzi alebo v kľude

Neurologické ochorenia dolných končatín sa zas prejavujú nielen bolesťou, ale aj brnením v končatinách, prípadne pocit mravčenia. Veľakrát takto vystreľuje bolesť pri vyskočenej platničke a to smerom k dolným končatinám. Podobne v nohách môžu vzniknúť rôzne zápaly aj priamo v kosti, konkrétne v kostnej dreni. Nádorové ochorenia na kosti, najmä rakovina, sa zas prejavujú dlhodobou bolesťou, na ktorú zaberajú analgetiká, ale ktorá sa neustále pravidelne vracia.

Veľmi častá je aj svalová bolesť nôh. Môže ísť o ochablosť alebo o únavu svalov, degeneráciu ich funkcie a podobne, pričom veľmi známe sú choroby ako fibromyalgia alebo myopatia. Na nohách veľakrát tlmia aj kĺby, či už bedrový, kolenný alebo členkový. Tieto kĺby postihujú rôzne zápaly, napríklad aj tuberkulóza kĺbov a kostí, ale tiež aj postupné odumieranie mäkkého tkaniva a jeho nahrádzanie tvrdým, čiže artróza, čo sa prejavuje bolestivosťou kĺbov.

Únava nôh
Obyčajná únava je najčastejšou príčinou bolesti nôh

Niekedy za to môže jednoducho len únava

U starých ľudí, ale napríklad aj u malých detí, sa môžu bolesti vyskytnúť prirodzene z únavy a nadmerného fyzického zaťaženia. V tomto prípade ale musí byť jasné, že príčina je práve táto, takže sa musí jednať o bolesti v oboch nohách. Týka sa to ale samozrejme aj dospelých, napríklad pri dlhšom behu alebo pri chôdzi, na ktorej intenzitu alebo dĺžku nebol človek zvyknutý - vtedy sa prejavia bolesti najčastejšie pod kolenami na lýtku, ktoré býva najviac zaťaženou svalovou partiou.

Bolesť nôh od kolien dolu, čiže bolesť lýtok, je typická práve pri svalových bolestiach. Ak však človek cíti, že ho bolia obe nohy napríklad viac vo vnútri, môže ísť o problém opornej sústavy. U starších ľudí sa môže po dlhšej fyzickej námahe vyskytnúť aj bolesť jednej nohy, či už ľavej alebo pravej, pokiaľ mali s danou končatinou v minulosti problémy. Najčastejšou bolesťou nôh je tzv. svalovica, ktorá sa prejaví na druhý deň. Pri extrémnom preťažení to ale môže byť aj skôr, napríklad v noci, niekedy aj tzv. svalovou horúčkou.

V tehotenstve dostanú nohy, členky aj chodidlá zabrať

Čo sa týka tehotenstva, v tomto období prirodzene trpia vplyvom zvyšovania hmotnosti ženy najmä nohy, ale aj ruky a celkovo oporná sústava. Aj preto sa môžu vyskytnúť väčšie bolesti zo záťaži a to tak nôh, ako aj rúk, pričom v prípade nôh je to bolesť najčastejšie nad členkom, v priehlavku, na kolene a od kolena dole. Ženám sa v tehotenstve odporúča teda pohodlnejšia obuv, zabudnúť na podpätky a dávať si pozor na sedenie, aby nebolo s prekríženými nohami.

Počas tehotenstva totiž môžu vznikať najmä kŕčové žily a práve takéto sedenie spolu s príliš veľkým namáhaním nôh nesprávnou obuvou ich môže významne podporiť. Okrem toho sa môžu vyskytovať v nohách aj kŕče a brnenie, pomerne časté sú aj opuchy a to najmä v treťom trimestri a tesne pred pôrodom. U žien môže byť bolesť nôh aj pri menštruácii. Ide ale skôr o menej častý stav a ak, tak vystreľujú do oblasti nôh z podbruška a skôr ich cítiť v hornej časti nôh.

Bolesť nôh u detí
U detí je bolesť nôh najčastejšie po nadmernej fyzickej aktivte

Na čo si dať najviac pozor u detí

Ak sa odhliadne od zrejmej príčiny bolesti, ako je napríklad únava alebo nejaké zranenie, u detí sa najčastejšie prejavujú bolesťami problémovejšie syndrómy, ktoré je treba riešiť odborne a na základe lekárskej diagnostiky. Medzi 3 a 12. rokov života sú typické tzv. rastové bolesti, ktoré sa ale netýkajú kĺbov. Vyskytovať sa môžu aj bolesti cievneho, nervového a svalového pôvodu a to zväčša na lýtkach. Menej časté sú bolesti metabolického pôvodu, prípadne tie, ktoré sa týkajú deformácie či výrastkov na kostí.

Čo sa týka bolesti u detí, treba si všímať:

  • kedy a na základe čoho bolesť začína a končí a kedy počas dňa alebo noci sa objavuje
  • kde presne noha bolí, či ide o presne lokalizované miesto alebo bolesť vystreľuje aj niekde inde
  • ako bolesť prebieha a akého je typu - či je bodavá, pichavá, ostrá, tupá a podobne
  • všímať si aj iné príznaky, najmä horúčku, zdurenie uzlín, či je časté močenie, či dieťa zvracia alebo má zápchu a podobne
  • či dieťa reaguje napríklad na bežné voľnopredajné tabletky na bolesť

Príčina je kľúčom k liečbe

Pokiaľ je bolesť nôh spôsobená vonkajšou príčinou, je treba sa zamerať predovšetkým na ňu a podľa toho postupovať. Ak však nie je zjavné, prečo môžu svaly, kosti, cievy, nervy alebo kĺby na nohe bolieť, je lepšie vyhľadať odbornú lekársku pomoc, ktorá môže aj podľa iných symptómov prítomných v organizme diagnostikovať konkrétny druh ochorenia alebo príčinu zhoršenia zdravotného stavu. Vzhľadom na závažnosť niektorých ochorení netreba bolesti nôh podceniť.

Najčastejšie príčiny bolesti nôh sú v nasledujúcej infografike:

Čo môže spôsobiť bolesti nôhKým u mladších ľudí bolia nohy skôr z príčin funkčného charakteru, so stúpajúcim vekom rastie počet prípadov, kedy sú za bolesťami viac problémy neurologické, cievne alebo kostrové, najmä v prípade chronických syndrómov. Veľmi veľa krát sa bolesťou nôh prejavujú choroby, ktoré zasahujú aj celý organizmus a to preto, že nohy slúžia človeku na pohyb, čo je činnosť, ktorú vykonáva pravidelne a na ktorej je cítiť najviac oslabenie základných funkcií kostrovej sústavy.

Príklady príčin, ktoré môžu spôsobiť bolesť nôh

Príklady príčin, ktoré môžu spôsobiť bolesť nôh

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Diabetická noha ako komplikácia cukrovky Diabetická noha ako komplikácia cukrovky

Cukrovka alebo odborne nazývaný diabetes mellitus patrí do kategórie civilizačných ochorení. V článku si v skratke zhrnieme ako sa prejavuje a aké spôsobuje komplikácie. Zameriame sa na...

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie...

Reuma škodí celému organizmu a v každom veku Reuma škodí celému organizmu a v každom veku

Reuma je ochorením, ktoré spájame hlavne s bolestivými kĺbmi. Potrebné je však vedieť, že škodí celému organizmu, a to v každom veku, nevyhýba sa deťom ani mladým.

Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex? Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex?

Skleróza je závažné neurodegeneratívne ochorenie postihujúce prevažne mladých ľudí. Plne rozvinuté ochorenie významným spôsobom zasahuje do kvality života pacienta , ale aj jeho...

Počet pacientov so sklerózou multiplex v SR je vysoký! Poznajte varovné príznaky Počet pacientov so sklerózou multiplex v SR je vysoký! Poznajte varovné príznaky

Sclerosis multiplex je jedným z tých ochorení, u ktorých je pozorovaný geografický výskyt . Bohužiaľ Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším počtom prípadov. Diagnostika je zložitá,...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Anetka Kaman - anna kamanova 05.07.2019 14:38

bolesti od chrbtice hlavne cela noha od sedcieho nervu

Čo mi pomohlo

tri mesiace som trpela 24hod denne už mi nepomáhali lieky už mi bolo z liekov zle bola som 2x na ozone prvy X 11.5.maja 2019 zaplatila som 200e pomohlo na dva tyždne ale bola som u praktickej lékařky a chcela ma očkovať proti tetanu povedala som jej že som stále velmi unavena vyšetrila mi moč a zistila že mam zapal v tele tak som uživala antibiotika tak som prikladala pričinu ozonu že mi nezabral že som mala zapal vtedy sa vraj zákroky nerobia tak som teda išla po liečbe znovu na ozon 4.7.2019 uvidíme ako sa to vydari ale jedine čo mi pomaha je kuznecov koberček ihličky ukrutne bolesti miznu

Bolesť nohy - Lulu 19.02.2019 00:41

Dobrý deň! Mávam dosť často bolesti v nohách ale to tipujem z preťaženia, keďže som tanečníčka avšak ma trápi jedna vec. Veľmi ma zvykáva bolieť ľavá noha, presnejšie píšťala. Je to taká bolesť ako pri kŕči len ma to bolí akoby na kosti. Vedeli by ste mi povedať cca čo by to mohlo byť?

Bolesť nohy - Lenka 06.02.2019 03:47

Dobry den , Mávam niekedy silnú bolesť v nohe niekedy v pravej niekedy ľavej , naposledy v pravej nohe , je to silná lámava bolesť v kostiach , neviem to opísať ale boli ma píšťala , stehenný kosť , pravý bedrový kĺb panva na pravej strane , niekedy to trva aj niekoľko hodín v noci. Od ôsmej do skorých ranných hodinách ,, neda sa mi ani zaspať . Snazim sa nou nehýbať a mat ju v teple . Ale ani to nejak nepomaha .

Lenka 06.02.2019 03:49

* zabudla som dodať. Mam len 22 rokov

Bolest noh a litok - Robert 21.11.2017 01:19

Uz niekolko rokov mam bolesti noh a litok,,pomoci ziadnej i ked som bol velakrat u doktorov,robili mi vysetrenie na Trombozu,Boreliozu,robili mi vysetrenie ciev ci zil a vsetko je ok.Som diabetik typ 2,vaha 97kg,vyska 187.Z vojenskej prezentacnej sluzby som bol prepusteny na diag.Smorlove ci ake su to uzly,Ak mi vie niekto poradit ,pomoct,ako mam dalej postupovat,budem rad.Z rodinkou sa chodievame prejst von,ale vydrzim iba dve tri hodiny a potom hladam nieco kde sa da sediet,skrcit si nohy na 20 minut a potom opät mozem ist,,,strasne ma bolia litka,,nieco vo vnutri litok.Na navstevach asi tak 20 tich doktoroch po cele roky som nepochodil,nevedia najst kde je chyba,teraz zijem v rakusku v meste Graz a tu som chodil tiez po doktoroch a tie iste vysetrenia a ta ista odpoved--nevieme kde je problem.Ak by niekto vedel nejakym sposobom pomoct budem iba vdacny za kazdu informaciu.Dakujem

Monika 13.02.2018 22:24

Vase problemy patria do odboru neuroligie,nepisete ktorych specialistov ste navstivil.Vylucne sa jedna o neuroligiicky problem.Musite si najst dobreho neurologa,ktory vas riadne vysetri,popripade vas odosle na specialne cievne vysetrenie.Netreba sa vzdavat.