späť na zoznam chorôb

Prasacia chrípka

Autor: Michal Hrebík
Prasacia chrípka
Zdroj foto: Getty images

Prasacia chrípka patrí medzi respiračné ochorenia dolných ciest dýchacích a objavila sa prvýkrát v roku 2009 v Mexiku, preto sa jej niekedy aj hovorí mexická chrípka. Pôvodne išlo o ochorenie prasiat, avšak v tomto roku bol zaznamenaný aj prvý výskyt u človeka. Napriek pomerne veľkému mediálnemu ohlasu však nie je tento typ novej chrípky tak nebezpečný ako klasická chrípka, na ktorú umiera až 25 krát viac ľudí. Zároveň však je vírus tejto chrípky schopný vyvolať pandémiu.


Charakteristika

Prasacia chrípka je respiračné ochorenie vírusového pôvodu, ktorý sa bežne vyskytuje u prasiat, avšak tento vírus obsahuje kombináciu častí génu ľudskej, vtáčej a dvoch typov prasacej chrípky. Podobne ako pri bežnej chrípke, aj prasacia chrípka sa prenáša z človeka na človeka kýchaním, kašľom a priamym kontaktom, avšak človek sa nemôže nakaziť od prasaťa konzumáciou jeho mäsa. Nákazlivé je ochorenie počas prvého týždňa, inkubačná doba je o deň až dva dlhšia.

Najviac na tento druh chrípky zomierajú rizikové skupiny ľudí, čiže ľudia s chronickými chorobami, tehotné ženy, malé deti a ohrozenými sú aj seniori s oslabenou imunitou. Ochorenie je podobne ako bežná chrípka typickými vírusovým ochorením dolných dýchacích ciest so všetkými príznakmi a prejavmi, niekedy však vzniká ťažká forma zápalu pľúc ako komplikácia pri ťažkom priebehu. V tomto prípade dochádza práve u rizikových skupín k najväčšej mortalite. Tento typ chrípky sa vyskytoval tiež aj u nás na Slovensku, kedybolo zaznamenaných niekoľko individuálnych prípadov, napríklad v Trnave, Bardejove, Prievidzi, prípadne sa choroba nevyhla ani menším mestám ako Nové Zámky či veľkým mestám ako Košice. Aktuálne je však celosvetovo na ústupe.

Príčiny

Podobne ako klasická chrípka, aj nová chrípka tohto typu je vírusovou chorobu respiračného systému, pričom vírus spôsobujúci prasaciu chrípku nesie označenie A1/H1N1. Tento vírus pôvodne postihoval najmä bravčový dobytok, avšak obsahuje kombináciu častí génu ľudskej aj vtáčej chrípky a preto môže spôsobiť aj pandémiu. Napriek tomu však na bežnú chrípku zomiera stále viac ľudí ako na prasaciu. Vírus sa prenáša kvapôčkovou cestou a priamym kontaktom, ale nie potravinami.

Príznaky

Ako sa prasacia chrípka prejavuje? Prejavy a symptómy pri tejto chrípke sú veľmi podobné klasickej. Ochorenie začína najmä zvýšenou teplotou, neskôr kašľom a únavou, postupne ako teplota stúpa dostaví sa aj zimnica a bolesti hlavy a svalov po celom tele. Niekedy môže človeka postihovať aj zvracanie, hnačky a celkové ťažkosti a problémy tráviaceho charakteru. Výnimočné nie je ani to, ak sa zvýšená teplota dostane nad hranicu 39 stupňov Celzia, čiže už ide o horúčku a práve na ňu obvykle nadväzuje zimnica.

Ľudí s prasacou chrípkou okrem kašľu trápi aj bolesť v krku a celková únava, niekedy aj malátnosť a vysilenosť. Ojedinele dochádza k bolestiam na hrudníku a ťažkosťami s dýchaním. U ľudí v rámci rizikových skupín môžu byť príznaky oveľa intenzívnejšie a nástup choroby aj rýchlejší ako je obvyklá týždňová inkubačná doba. Niekedy dochádza aj k postihnutiu priamo pľúc a to formou ťažkého zápalu, čo sa prejavuje veľmi obtiažnym dýchaním a intenzívnym kašľom.

Diagnostika

 • Na základe príznakov a anamnézy vie všeobecný lekár zistiť prítomnosť chrípkového ochorenia u človeka fyziologickým vyšetrením a vyšetrením krku
 • Avšak až na základe odberu krvi a odoslania krvnej vzorky do laboratória je možné zistiť konkrétny typ chrípky
 • Sérologickým vyšetrením sa určí prítomnosť protilátok v krvi a zároveň konkrétny typ vírusu, čím sa môže potvrdiť prítomnosť vírusu spôsobujúceho prasaciu chrípku a je možné nasadiť adekvátnu terapiu

Príčiny, vznik a symptómu choroby

Príčiny, vznik a symptómu choroby

Priebeh

Ochorenie sa prenáša na človeka priamym kontaktom alebo kvapôčkovou cestou, čiže kašľom alebo kýchaním. Prenos alimentárnou cestou, napríklad potravinami, bol vylúčený. Inkubačná doba, odkedy sa prejavia prvotné príznaky, je obvykle týždeň alebo aj viac, pričom choroba začína podobne ako bežná chrípka a to bolesťami v krku, zvýšenou teplotou a kašľom. Neskôr sa dostavuje horúčka, zimnica a iné prejavy. Chrípku môže skomplikovať ťažký zápal pľúc, kedy hrozí u rizikových skupín aj smrť.

Prasacia chrípka a tehotenstvo

Podobne ako aj v prípade viacerých iných infekčných ochorení, aj pri prasacej chrípke platí, že najviac ohrození sú ľudia s oslabenou imunitou, malé deti, starí ľudia a tiež tehotné ženy. V prvých týždňoch tehotenstva podobne ako pri klasickej chrípke je najväčšie riziko vplyvu na plod, kedy môže prísť k vzniku viacerých vrodených chýb. Pre matku je ale väčšie riziko nakazenia skôr v pokročilom štádiu tehotenstva, pričom na rozdiel od klasickej sezónnej chrípky má prasacia väčší vplyv a horší priebeh.

Kým väčšina prípadov pacientov sa uzdraví aj po bežnej protichrípkovej liečbe, najviac úmrtí sa vyskytuje práve u ľudí oslabených a so slabšou imunitou, u chronicky chorých a tiež u tehotných žien. Najlepšia je preto prevencia a to napríklad aj očkovaním, najlepšie ešte pred plánovaným tehotenstvom, pretože niektorí lekári sú pri očkovaní voči prasacej chrípke v tehotenstve opatrnejší. Počas tehotenstva hrozí v prípade infekcie napríklad potrat v skorých fázach, prípadne predčasný pôrod v neskorom štádiu tehotenstva.

Ak už sa chcete dať očkovať v tehotenstve, je lepšie počkať na druhý alebo tretí trimester, pretože v tom prvom je najväčšie riziko rôznych vedľajších komplikácií. Samotné tehotenstvo síce nie je kontraindikáciou, ale ide o stav zvýšenej záťaže pre organizmus, čo môže spôsobiť neželané efekty pri podaní očkovacej látky. Viac ako pri bežných pacientoch, u tehotných žien platí, že by si mali dávať väčší pozor a pri akomkoľvek náznaku výskytu prasacej chrípky nečakať a čo najskôr navštíviť tak svojho obvodného lekára, ako aj gynekológa.

Ako sa lieči: prasacia chrípka

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 01.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií? Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií?

Žijeme v časoch, keď každé obyčajné prechladnutie vzbudzuje v ľuďoch obavy a strach. Vedomosť o základných prejavoch a rozdieloch najčastejších ochorení dýchacích ciest je tým správnym...

Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami

Momentálne spoločne prežívame veľkú globálnu pandémiu ochorenia COVID-19, spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2. Epidémie a pandémie ale nie sú ničím výnimočným. Ľudstvo si nimi opakovane...

Prichádza obdobie chrípok: Ste pripravení? Posilnite si imunitu Prichádza obdobie chrípok: Ste pripravení? Posilnite si imunitu

Zima je tu a s ňou každoročné ťažkosti s chrípkou či prechladnutím. Nenechajte sa zlomiť chorobou a posilnite svoju obranyschopnosť včas.

Apatia, únava, ospalosť: Poznáte príčiny? 5 tipov ako ich prekonať Apatia, únava, ospalosť: Poznáte príčiny? 5 tipov ako ich prekonať

Aj vás premohla únava ? Ste ospalí, padajú vám viečka, zahmlieva sa vám pred očami, často zívate a jediné na čo dokážete myslieť je vaša posteľ? Prestávate vnímať okolie, ste...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Železničná nemocnica a poliklinika, NOVAPHARM s.r.o.

   Šancová 110, 83299 Bratislava

   Web: http://www.znap.sk
   Telefón - ústredňa: 02 2029 4112

   Chirurgické ambulancie (1)

   • MUDr. Danuša Zábojníková
    Adresa: Ambulancia všeobecného lekára pre dospelých, Šancová 110, 83104 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  11:00 16:00 
    Utorok 07:30 13:30 
    Streda 07:30 13:30 
    Štvrtok 07:30 13:30 
    Piatok 07:30 11:30 
 • Trnavský kraj
  • NsM, a.s. - Nemocnica svätého Michala, a.s. - Kollárova

   Kollárova 31, 91701 Trnava

   NsPMVSR (NsP ministerstva vnútra) a NMO (Nemocnica ministerstva obrany) boli zlúčené do jedného celku NsM, a.s.(Nemocnica svätého Michala, a.s.).

   • MUDr. Jaroslav Novák
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Kollárova 31, 91701 Trnava
 • Trenčiansky kraj
  • Nemocnica Bánovce - 3. súkromná nemocnica s. r. o.

   Hviezdoslavova 23/3, 95701 Bánovce nad Bebravou

   Web: http://www.nemocnicabn.sk/

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Maria Hoosová
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Hviezdoslavova 23, 95701 Bánovce nad Bebravou
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 13:00  13:00-13:30  návštevy,administrácia 
    Utorok 07:00 13:00  13:00-13:30   
    Streda 07:00 13:00  13:00-13:30   
    Štvrtok 07:00 15:00  12:30-13:00   
    Piatok 07:00 13:00  13:00-13:30   
 • Nitriansky kraj
  • NsM, a.s. - Nemocnica svätého Michala, a.s. - Ul. Sv. Michala

   Ul. Sv. Michala 35, 93401 Levice

   NsPMVSR (NsP ministerstva vnútra) a NMO (Nemocnica ministerstva obrany) boli zlúčené do jedného celku NsM, a.s.(Nemocnica svätého Michala, a.s.).

 • Žilinský kraj
  • NsM, a.s. - Nemocnica svätého Michala, a.s. - Kuzmányho

   Kuzmányho 26, 01001 Žilina

   NsPMVSR (NsP ministerstva vnútra) a NMO (Nemocnica ministerstva obrany) boli zlúčené do jedného celku NsM, a.s.(Nemocnica svätého Michala, a.s.).

   • MUDr. Jozef Vrúbeľ
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Kuzmányho 26, 01001 Žilina
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
 • Banskobystrický kraj
  • NsM, a.s. - Nemocnica svätého Michala, a.s. - Okružná

   Okružná 19, 97404 Banská Bystrica

   NsPMVSR (NsP ministerstva vnútra) a NMO (Nemocnica ministerstva obrany) boli zlúčené do jedného celku NsM, a.s.(Nemocnica svätého Michala, a.s.).

   • MUDr. Ľubica Tagajová
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Okružná 19, 97404 Banská Bystrica
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
   • MUDr. Anna Mažáryová
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Okružná 19, 97404 Banská Bystrica
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
 • Prešovský kraj
  • NsP Vranov nad Topľou - Vranovská nemocnica n.o.

   M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou

   Web: http://www.vnno.eu/
   Telefón - ústredňa: 057 4865 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Milan Slivenský
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
 • Košický kraj
  • NsM, a.s. - Nemocnica svätého Michala, a.s. - Kuzmányho

   Kuzmányho 8, 04001 Košice

   NsPMVSR (NsP ministerstva vnútra) a NMO (Nemocnica ministerstva obrany) boli zlúčené do jedného celku NsM, a.s.(Nemocnica svätého Michala, a.s.).

   • MUDr. Renáta Talánová
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Kuzmányho 8, 04001 Košice
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
   • MUDr. Štefan Tomajko
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Kuzmányho 8, 04001 Košice
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
   • MUDr. Pavol Petróci
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Kuzmányho 8, 04001 Košice
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
   • MUDr. Kristína Raganová
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Kuzmányho 8, 04001 Košice
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.