Prasacia chrípka patrí medzi respiračné ochorenia dolných ciest dýchacích a objavila sa prvýkrát v roku 2009 v Mexiku, preto sa jej niekedy aj hovorí mexická chrípka. Pôvodne išlo o ochorenie prasiat, avšak v tomto roku bol zaznamenaný aj prvý výskyt u človeka. Napriek pomerne veľkému mediálnemu ohlasu však nie je tento typ novej chrípky tak nebezpečný ako klasická chrípka, na ktorú umiera až 25 krát viac ľudí. Zároveň však je vírus tejto chrípky schopný vyvolať pandémiu.
Príznaky Prasacej chrípky
Charakteristika
Prasacia chrípka je respiračné ochorenie vírusového pôvodu, ktorý sa bežne vyskytuje u prasiat, avšak tento vírus obsahuje kombináciu častí génu ľudskej, vtáčej a dvoch typov prasacej chrípky. Podobne ako pri bežnej chrípke, aj prasacia chrípka sa prenáša z človeka na človeka kýchaním, kašľom a priamym kontaktom, avšak človek sa nemôže nakaziť od prasaťa konzumáciou jeho mäsa. Nákazlivé je ochorenie počas prvého týždňa, inkubačná doba je o deň až dva dlhšia.
Najviac na tento druh chrípky zomierajú rizikové skupiny ľudí, čiže ľudia s chronickými chorobami, tehotné ženy, malé deti a ohrozenými sú aj seniori s oslabenou imunitou. Ochorenie je podobne ako bežná chrípka typickými vírusovým ochorením dolných dýchacích ciest so všetkými príznakmi a prejavmi, niekedy však vzniká ťažká forma zápalu pľúc ako komplikácia pri ťažkom priebehu. V tomto prípade dochádza práve u rizikových skupín k najväčšej mortalite. Tento typ chrípky sa vyskytoval tiež aj u nás na Slovensku, kedybolo zaznamenaných niekoľko individuálnych prípadov, napríklad v Trnave, Bardejove, Prievidzi, prípadne sa choroba nevyhla ani menším mestám ako Nové Zámky či veľkým mestám ako Košice. Aktuálne je však celosvetovo na ústupe.
Príčiny
Podobne ako klasická chrípka, aj nová chrípka tohto typu je vírusovou chorobu respiračného systému, pričom vírus spôsobujúci prasaciu chrípku nesie označenie A1/H1N1. Tento vírus pôvodne postihoval najmä bravčový dobytok, avšak obsahuje kombináciu častí génu ľudskej aj vtáčej chrípky a preto môže spôsobiť aj pandémiu. Napriek tomu však na bežnú chrípku zomiera stále viac ľudí ako na prasaciu. Vírus sa prenáša kvapôčkovou cestou a priamym kontaktom, ale nie potravinami.
Príznaky
Ako sa prasacia chrípka prejavuje? Prejavy a symptómy pri tejto chrípke sú veľmi podobné klasickej. Ochorenie začína najmä zvýšenou teplotou, neskôr kašľom a únavou, postupne ako teplota stúpa dostaví sa aj zimnica a bolesti hlavy a svalov po celom tele. Niekedy môže človeka postihovať aj zvracanie, hnačky a celkové ťažkosti a problémy tráviaceho charakteru. Výnimočné nie je ani to, ak sa zvýšená teplota dostane nad hranicu 39 stupňov Celzia, čiže už ide o horúčku a práve na ňu obvykle nadväzuje zimnica.
Ľudí s prasacou chrípkou okrem kašľu trápi aj bolesť v krku a celková únava, niekedy aj malátnosť a vysilenosť. Ojedinele dochádza k bolestiam na hrudníku a ťažkosťami s dýchaním. U ľudí v rámci rizikových skupín môžu byť príznaky oveľa intenzívnejšie a nástup choroby aj rýchlejší ako je obvyklá týždňová inkubačná doba. Niekedy dochádza aj k postihnutiu priamo pľúc a to formou ťažkého zápalu, čo sa prejavuje veľmi obtiažnym dýchaním a intenzívnym kašľom.
Diagnostika
- Na základe príznakov a anamnézy vie všeobecný lekár zistiť prítomnosť chrípkového ochorenia u človeka fyziologickým vyšetrením a vyšetrením krku
- Avšak až na základe odberu krvi a odoslania krvnej vzorky do laboratória je možné zistiť konkrétny typ chrípky
- Sérologickým vyšetrením sa určí prítomnosť protilátok v krvi a zároveň konkrétny typ vírusu, čím sa môže potvrdiť prítomnosť vírusu spôsobujúceho prasaciu chrípku a je možné nasadiť adekvátnu terapiu
Príčiny, vznik a symptómu choroby
Príčiny, vznik a symptómu choroby
Priebeh
Ochorenie sa prenáša na človeka priamym kontaktom alebo kvapôčkovou cestou, čiže kašľom alebo kýchaním. Prenos alimentárnou cestou, napríklad potravinami, bol vylúčený. Inkubačná doba, odkedy sa prejavia prvotné príznaky, je obvykle týždeň alebo aj viac, pričom choroba začína podobne ako bežná chrípka a to bolesťami v krku, zvýšenou teplotou a kašľom. Neskôr sa dostavuje horúčka, zimnica a iné prejavy. Chrípku môže skomplikovať ťažký zápal pľúc, kedy hrozí u rizikových skupín aj smrť.
Prasacia chrípka a tehotenstvo
Podobne ako aj v prípade viacerých iných infekčných ochorení, aj pri prasacej chrípke platí, že najviac ohrození sú ľudia s oslabenou imunitou, malé deti, starí ľudia a tiež tehotné ženy. V prvých týždňoch tehotenstva podobne ako pri klasickej chrípke je najväčšie riziko vplyvu na plod, kedy môže prísť k vzniku viacerých vrodených chýb. Pre matku je ale väčšie riziko nakazenia skôr v pokročilom štádiu tehotenstva, pričom na rozdiel od klasickej sezónnej chrípky má prasacia väčší vplyv a horší priebeh.
Kým väčšina prípadov pacientov sa uzdraví aj po bežnej protichrípkovej liečbe, najviac úmrtí sa vyskytuje práve u ľudí oslabených a so slabšou imunitou, u chronicky chorých a tiež u tehotných žien. Najlepšia je preto prevencia a to napríklad aj očkovaním, najlepšie ešte pred plánovaným tehotenstvom, pretože niektorí lekári sú pri očkovaní voči prasacej chrípke v tehotenstve opatrnejší. Počas tehotenstva hrozí v prípade infekcie napríklad potrat v skorých fázach, prípadne predčasný pôrod v neskorom štádiu tehotenstva.
Ak už sa chcete dať očkovať v tehotenstve, je lepšie počkať na druhý alebo tretí trimester, pretože v tom prvom je najväčšie riziko rôznych vedľajších komplikácií. Samotné tehotenstvo síce nie je kontraindikáciou, ale ide o stav zvýšenej záťaže pre organizmus, čo môže spôsobiť neželané efekty pri podaní očkovacej látky. Viac ako pri bežných pacientoch, u tehotných žien platí, že by si mali dávať väčší pozor a pri akomkoľvek náznaku výskytu prasacej chrípky nečakať a čo najskôr navštíviť tak svojho obvodného lekára, ako aj gynekológa.