Liečba priapizmu: Vyhnite sa trvalému poškodeniu penisu správne

Ak sa Vám prihodí priapizmus, zabudnite na domáce rady a akútne vyhľadajte odbornú pomoc lekára.

V prípade výskytu priapizmu nechlaďte penis v domácom prostredí, ani neskúšajte iné rôzne liečivá. Potrebná je akútna pomoc lekára.

Včasná diagnóza a liečba priapizmu je potrebná na predchádzanie vzniku trvalej erektilnej dysfunkcie. Ak trvá erekcia dlhšie než šesť hodín, hrozí riziko vzniku gangrény penisu a trvalých následkov.

Liečba primárne závisí od typu priapizmu. Spočíva v akútnom ošetrení a v následnej liečbe príčiny vzniku. Podľa určenia konkrétneho typu sa volí forma konzervatívnej alebo operačnej liečby.

Ak má pacient priapizmus s nízkym prietokom krvi, z penisu sa pomocou punkčnej injekcie odstráni nadbytočná krv. Súčasne sa s punkciou sa podávajú látky, ktorých cieľom je obnovenie tonusu hladkej svaloviny (adrenalín).

Možné je i aplikovanie lokálneho liečiva, ktoré spôsobí, že cievy prenesú krv do penisu a rozšíria cievy, ktoré nahromadenú krv odvádzajú preč. Ak nefunguje konzervatívna terapia, lekár môže indikovať operačný zákrok.

Ak má naopak pacient priapizmus s vysokým prietokom, používa sa najmä konzervatívna terapia. Najčastejšie sa jedná o ľadové obklady. Pri vysoko-prietokovom type je možná i operačná embolizácia penilnej tepny.

V niektorých prípadoch môže lekár indikovať operačný zákrok na zastavenie prietoku krvi do penisu alebo na prípadnú opravu poškodených tepien.

Ak je operačný zákrok potrebný, tak najmä pri type priapizmu s nízkym prietokom krvi. Pri chirurgických zákrokoch je využívaná zachovalá žilná drenáž spongiózneho telesa penisu.

Možnosťou je napríklad punkčná špongio-kavernózna fenestrácia, metóda kavernovenóznej spojky či saféno-kavernózna anastomóza.

Častou operačnou technikou je bioptická punkcia vpichom cez žaluď penisu do priliehajúcich fragmentov toporivého tkaniva. Vpich je následne ošetrený stehom.

V prípade, že konzervatívne metódy liečby nepomáhajú, býva indikovaný chirurgický zákrok, ktorý môže spočívať v trvalom vytvorení spojenia medzi prívodnými a odvodnými cievami v lokálnej oblasti.

K tejto metóde sa obvykle pristupuje aj vtedy, keď sa problém s priapizmom vyskytol pacientovi opätovne a je známa príčina vzniku.

Približný postup ošetrenia, ktorý sa však podľa zdravotného stavu pacienta a príčiny vzniku priapizmu môže líšiť:

  • Do 12 hodín trvania priapizmu je penis lokálne zachladený (len v prípade určitého druhu priapizmu)
  • Do 24 hodín trvania priapizmu je lokálne aplikované liečivo na reguláciu svaloviny a prietoku krvi
  • Ak priapizmus trvá viac ako 24hodín, je indikovaná lokálna punkcia a aplikované liečivo na reguláciu svaloviny a prietoku krvi
  • Ak konzervatívna liečba nezaberie, je indikovaná operačná liečba.

Ak je Priapizmus spôsobený ako dôsledok určitého ochorenia, je dôležité ho včasne diagnostikovať a primárne sa zamerať na jeho liečbu.

fzdieľaj na Facebooku