Liečba puerperálnych infekcií: Lieky, antibiotiká a ostatné

Liečba závisí od konkrétneho typu infekcie. 

Spočíva v podávaní antibiotík, liekov na zmiernenie teploty, bolesti, a monitorovaní vitálnych funkcií ženy.  

Pri lokálnej infekcii sa podávajú antibiotiká. Je nutná pravidelná dezinfekcia rany, pri infekcii po nástrihu hrádze sa vykonáva následné čistenie rany s opätovným zošitím miesta. Podávajú sa taktiež lieky na zníženie teploty i proti bolesti. 

Liečba vulvypošvy 

Spočíva hlavne v prísnej hygiene, podávaní antibiotík, vykonávajú sa oplachy, lokálne dezinfekcia peroxidom alebo betadinom, odporúčajú sa sedavé kúpele, v prípade zhoršovania je nutné chirurgické ošetrenie. 

Endometritída 

Podávajú sa antibiotiká, lieky na zníženie teploty a uterotoniká (liekov na zosilnenie činnosti svalstva maternice). 

Myometritída 

Podávajú sa uterotoniká, antibiotiká, lieky na zníženie teploty, lokálne na brucho ľadové obklady, pri celkovom zhoršovaní stavu je v niektorých prípadoch nutné vykonať chirurgické odstránenie maternice. 

Parametritis 

Antibiotiká, infúzna terapia, kľud na lôžku, lokálne laď na brucho. 

Adnexitída 

Antibiotická liečba, lokálne ľad na brucho, dostatočný príjem tekutín, v niektorých prípadoch sa podávajú aj kortikoidy. 

Pelveoperitonitída

Antibiotiká, kľud na lôžku, ľad na brucho, infúzna terapia, relatívne chirurgický zákrok, ktorým sa vykoná drenáž Douglasovho priestoru na odstránenie hnisu alebo výpotoku. 

Difúzna peritonitída 

Si vyžaduje intenzívnu starostlivosť na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde sa kontinuálne sledujú vitálne funkcie a je podávaná infúzna liečba. 

Z liekov sa podávajú širokospektrálne antibiotiká, antimykotiká a pri silnom zápale sa vykonáva drenáž a výplach brušnej dutiny. 

Puerpertálna septická panvová trombophlebitída

Po potvrdení sa podávajú antibiotiká a heparín na zriedenie krvi i zníženie rizika vzniku krvných zrazenín. 

Puerperálna trombophlebitída ovariálnych žíl

Antibiotická liečba spočíva v súčasnom podávaní kombinácii viacerých antibiotík po dobu 7 - 10 dní, s podávaním heparínu proti vzniku krvných zrazenín. 

Žena je sledovaná na oddelení JIS, kde sú kontinuálne monitorované vitálne funkcie, s pravidelnou kontrolou krvi. Pri nezlepšovaní zdravotného stavu je nutné operačné riešenie. 

fzdieľaj na Facebooku