Puerperálne infekcie sú zápalové ochorenia a infekcie typické pre obdobie po pôrode, ktoré vznikajú v období zvanom šestonedelie, preto sa im aj hovorí infekcie v šestonedelí. Tieto popôrodné infekcie môžu vzniknúť aj po potrate alebo umelom prerušení tehotenstva a ide o infekcie postihujúce pohlavnú a močovú sústavu, prípadne aj prsníky. Niekedy sa rozšíria z postihnutých lokálnych oblastí aj do celého tela. ide v podstate o komplikácie spôsobené baktíriami, ktoré vznikli na podklade nedostatočnej hygieny alebo dezinfekcie.
Príznaky Puerperálnych infekcií
Charakteristika
V dnešnej dobe je už puerpálna infekcia skôr ojedinelým než častým javom a to najmä preto, že vďaka dezinfekcii a lepšej hygiene počas pôrodu alebo aj po ňom dochádza k zaneseniu infekcie do organizmu už oveľa menej často ako kedysi. Obvykle tieto infekcie a zápaly vznikajú napríklad ako zápaly vonkajšieho genitálu, zápaly pošvy, maternice, niekedy sa môže zápal rozšíriť aj na močové cesty, vajcovody, vaječníky alebo ďalej do panvovej a brušnej oblasti. Typická je aj mastitída, čiže zápal prsníka.
V niektorých prípadoch sa choroboplodné zárodky dostanú aj do iných častí organizmu a tak sa môžu puerperálne infekcie prejavovať aj systémovými príznakmi a problémami. Vo väčšine prípadov ale nedochádza ku generalizovanému priebehu ale len k lokálnej infekcii a zápalu časti pohlavného ústrojenstva. Niekedy vznikajú tieto infekcie aj na podklade baktérií, ktoré boli v tejto oblasti už pred pôrodom, avšak vplyvom pôrodu sa rozšírili ďalej a spôsobili zápal. Typicky k tomu dochádza napríklad pri vykonaní nástrihu hrádze.
Príčiny
Príčinou vzniku týchto infekcií je nedostatočná hygiena alebo dezinfekcia a to počas pôrodu alebo po pôrode, prípadne niekedy vznikajú tieto infekcie aj po potrate alebo umelom prerušení tehotenstva. Pôvodcom sú najčastejšie rôzne baktérie, ktoré preniknú z vonkajšieho prostredia do pohlavného ústrojenstva alebo vplyvom zníženej imunity napadnú aj vonkajšie časti genitálu. Ide najmä o streptokoky, gonokoky, stafylokoky a podobne. Infekcie môžu vzniknúť pri nástrihu hrádze, v maternici, močových cestách alebo v prsníku ako zápal.
Príznaky
Príznaky závisia od toho, kde sa infekcia dostala a o aký zápal ide, čiže či sa jedná o lokálny zápal alebo celkovú sepsiu. Tá sa prejavuje vyplavením baktérií do celého organizmu a v tomto prípade nastáva horúčka, zimnica, triaška, zrýchlenie tepu, vysilenosť, vyskytujú sa niekedy aj zmodranie pier, zažltnutie pokožky a hnačky. Niekedy sa môže sepsia prejavovať náhle, inokedy dlhodobo, avšak každopádne vždy ide o život ohrozujúci stav, ktorý môže v najhoršom prípade skončiť až smrťou.
Ak je popôrodná infekcia skôr lokálna, napríklad vonkajšieho genitálu, je typické najmä začervenanie. Horší priebeh má infekcia vnútorných častí pohlavného systému, kde sa prejavujú najmä bolesti v podbrušku, niekedy dochádza aj k hnisavému výtoku alebo krvácaniu. V prípade infekcie močových ciest patria medzi typické prejavy časté močenie, niekedy aj bolesti počas močenia a tiež vysoké teploty až horúčky. Infekcie v prsníku sa prejavujú jeho začervenaním, bolesťou, hnisavým výtokom a niekedy aj zdureninou.
Diagnostika
- Vzhľadom na to, že ide o rôzne druhy infekcií, tak sa puerperálne infekcie diagnostikujú najmä na základe príznakov, prípadne niektoré formy na základe vonkajšieho fyziologického vyšetrenia
- Robia sa aj krvné testy a laboratórne vyšetrenia napríklad sterov v prípade lokálnych infekcií, dôležité je určiť aj to, či neprišlo k prevaleniu lokálnej infekcie do širších oblastí
- Podľa konkrétnych príznakov a anamnézy je však vo väčšine prípadov možné určiť infekciu pomerne jednoznačne, niekedy sa môže využiť vyšetrenie ultrazvukom panvy
Príznaky niektorých puerperálnych infekcií
Príznaky niektorých puerperálnych infekcií
Priebeh
Čo sa týka priebehu, obvykle puerpálna infekcia prepukne akútne behom niekoľko hodín až dní a to podľa typu infekcie. Dôležité je čo najskôr ísť za lekárom, ktorý môže diagnostikovať konkrétny typ zápalu a začať liečbu, pretože pri neliečených infekciách je progres aj do okolitých tkanív a orgánov a to najmä v prípade zápalov v maternici alebo iných častiach pohlavnej sústavy. Pokiaľ príde k celotelovej infekcii na základe prevalenia lokálnej infekcie do krvného obehu, dochádza k sepsii, čo je už život ohrozujúci stav.