Liečba rakoviny kostí: Operácia, rádio a chemoterapia, lieky

Efektívna liečba kostných nádorov si vyžaduje obzvlášť medziodborovú spoluprácu.

Na multidisciplinárnom prístupe sa spolupodieľajú pediatri, všeobecní lekári, ortopédi, patológovia, onkológovia, rádiológovia, či špecialisti v odbere rehabilitácie a fyzioterapie.

Samotná liečba nádorov pohybového aparátu eviduje pokrok a zmenu prístupu za posledných 40 až 50 rokov, čím sa zlepšilo prežívanie a prognóza pacientov.

Nové poznatky ohľadne zhubnej transformácie (premeny) bunky prinášajú terapeutické možnosti genetického inžinierstva.

Cieľom liečebných režimov je radikálne odstránenie primárneho nádoru často v kombinácii so systémovou chemoterapiou a/alebo rádioterapiou.

Často ešte pred samotným operačným výkonom je podávaná tzv. neoadjuvantná chemoterapia s cieľom zmenšenia nádoru.

Operačný prístup často vyžaduje spoluprácu ortopéda a cievneho chirurga, hrudného chirurga či plastického chirurga. Neúplným odstránením nádoru ostáva vysoké riziko recidívy (návratu).

V súčasnosti operačné techniky významne pokročili. Nepredstavujte si hneď radikálnu amputáciu.

Pri nádoroch na končatinách sa u väčšiny pacientov darí zrealizovať tzv. končatiny šetriacu operáciu. Pri tejto operácii sa odstráni napadnutá časť kosti až do zdravého tkaniva a nahradí sa protézou. Po operácii je veľmi dôležitá dôkladná rehabilitácia pacienta.

U pacientov s veľkým nádorom alebo agresívnym rýchlo sa šíriacim nádorom, ktorý nie je možné bezpečne odstrániť je nevyhnutná amputácia končatiny.

Medzi využívané chemoterapeutiká patria napr. metotrexát, doxorubicin, cisplatina, karboplatina, ifosfamid, cyklofosfamid, topotekan, gemcitabin, docetaxel, vinkristin atď. Podávajú sa podľa štandardných medzinárodných protokolov podľa určitého typu nádoru.

Klinické štúdie prinášajú sľubné výsledky so zameraním na biologickú liečbu a rozširujú svoj výskum aj na imunoterapiu.

Aktuálne vedecké poznanie, ako aj diagnostický pokrok, umožňujú individualizovaný terapeutický prístup podľa histológie, molekulárnych vlastností nádorového tkaniva a genetiky.

Rádioterapia má svoje významné postavenie v liečbe rakoviny kostí (pomáha napr. zneškodniť rezidum po operácii) a prevencii komplikácií, jej liečebné využitie v prvotnom manažmente je však pri určitých typoch limitované, napr. osteosarkóm je vysoko radiorezistentný.

Terapia kostných metastáz vyžaduje tiež multidisciplinárny prístup.

Pri kostných metastázach, pokiaľ nedôjde k útlaku miechy, k patologickej fraktúre, je možné ich protinádorovou a antiresorpčnou liečbou významne ovplyvniť. Týmto spôsobom sa zachová u pacientov možnosť pohybu a sebestačnosť.

Lepšiu prognózu majú nálezy, pokiaľ nie je veľké množstvo kostných metastáz, ak nie sú spojené s metastázovaním do iných systémov a ak zistíme primárne nádorové ložisko.

V liečbe kostných metastáz sa využívajú bisfosfonáty (napr. pamidronát, kyselina zoledrónová, atď.) a cielená liečba monoklonálnou protilátkou denosumabom, analgetiká, rádioizotopy, vonkajšia rádioterapia, ortopedické a chirurgické intervencie.

fzdieľaj na Facebooku