Liečba rakoviny pankreasu: Chirurgia, chemoterapia, rádioterapia a iné

Liečba rakoviny pankreasu môže byť náročná, závisí od:

  • veľkosti a typu rakoviny pankreasu
  • lokalizácie
  • rozšírenia do okolia a vznik metastáz
  • celkového zdravotného stavu chorého

Liečba zahŕňa: chirurgickú liečbu, endoskopickú terapiu, chemoterapiu, rádioterapiu a podpornú starostlivosť.

Chirurgia

Ako pri každom nádorovom procese platí, že jedinou možnosťou liečby, ktorá umožňuje dlhodobé prežitie pacienta, je radikálne chirurgické odstránenie nádoru, ale bohužiaľ väčšina nádorov je v dobe stanovenia diagnózy neoperovateľná.

Operácie používané u pacientov s rakovinou pankreasu zahŕňajú:

  • chirurgia pre nádory v pankreatickej hlave - ak sa rakovina nachádza v hlave pankreasu, najčastejšie sa vykonáva tzv. Whippleova operácia (pankreatikoduodenektómia). Procedúra Whipple je technicky náročná operácia na odstránenie hlavy pankreasu, prvej časti tenkého čreva (dvanástnika), žlčníka, časti žlčovodu a blízkych lymfatických uzlín. V niektorých situáciách môže byť odstránená aj časť žalúdka a hrubého čreva.
  • chirurgia pre nádory v pankreatickom tele a chvoste - operácia na odstránenie ľavej strany (tela a chvosta) pankreasu sa nazýva distálna pankreatektómia. Niekedy je potrebné odstrániť aj slezinu.
  • operácia na odstránenie celého pankreasu - u niektorých ľudí môže byť potrebné odstrániť celý pankreas. Toto sa nazýva totálna pankreatektómia. Pacient žije relatívne normálne bez pankreasu, ale potrebuje doživotnú náhradu inzulínu a enzýmov.
  • chirurgia pre nádory postihujúce blízke cievy - mnoho ľudí s pokročilým karcinómom pankreasu nie je považovaných za vhodných pre Whippleov postup alebo iné operácie pankreasu, ak ich nádory postihujú blízke cievy. Vo vysoko špecializovaných a skúsených lekárskych strediskách môžu chirurgovia zrealizovať operácie pankreasu, ktoré zahŕňajú odstránenie a rekonštrukciu postihnutých ciev.

Každá z týchto operácií nesie riziko krvácania a infekcie. Po chirurgickom zákroku niektorí ľudia pociťujú nevoľnosť a vracanie. Po ktoromkoľvek z týchto postupov nastupuje dlhé zotavenie.

Pacient strávi niekoľko dní v nemocnici a potom sa niekoľko týždňov zotavuje doma.

Rozsiahly výskum ukazuje, že chirurgický zákrok na rakovinu pankreasu má za následok menej komplikácií, ak ho vykonávajú skúsení chirurgovia v centrách, ktoré vykonávajú mnohé z týchto operácií, preto pacienti sú posielaní do centier.

Endoskopická liečba

Patrí medzi dôležité možnosti paliatívnej (podpornej) terapie u pacientov so žltačkou, a to predovšetkým pri uzávere alebo zúžení žlčových ciest nádorom. V tomto prípade sa pod RTG kontrolou endoskopom (vyššie spomínané ERCP) do žlčových ciest zavedie tzv. stent, ktorý zabezpečí odchod žlče zúženým miestom. 

Chemoterapia

Chemoterapia používa lieky, ktoré pomáhajú zabíjať rakovinové bunky. Tieto lieky je možné podať injekčne do žily alebo užiť perorálne. Väčšinou je rezervovaná pre pacientov, u ktorých nie je možný operačný výkon, nepredlžuje život, ale zvyšuje jeho kvalitu.

Chemoterapiu je možné kombinovať aj s rádioterapiou (chemorádioterapia). Chemorádioterapia sa zvyčajne používa na liečbu rakoviny, ktorá sa nerozšírila mimo pankreasu do iných orgánov. V špecializovaných zdravotníckych centrách môže byť táto kombinácia použitá pred chirurgickým zákrokom na zmenšenie nádoru (neoadjuvantná terapia). Niekedy sa používa po chirurgickom zákroku na zníženie rizika, že sa rakovina pankreasu môže opakovať (adjuvantná terapia).

U ľudí s pokročilým karcinómom pankreasu a rakovinou, ktorá sa rozšírila do iných častí tela (metastatický rozsev), môže byť chemoterapia použitá na kontrolu rastu rakoviny, zmiernenie symptómov a mierneho predĺženia prežitia.

Liečivá používané ako chemoterapeutiká pri liečbe rakoviny pankreasu: 5-fluorouracil, gemcitabin, leukovorin, doxorubicin, mytomicin C, paklitaxel, cisplatina, erlotinib, capecitabine.

Rádioterapia

Radiačná terapia používa na zničenie rakovinových buniek lúče s vysokou energiou, ako sú lúče vyrobené z röntgenového žiarenia a protónov. Radiačnú liečbu môžete dostať pred alebo po chirurgickom zákroku na rakovinu, často v kombinácii s chemoterapiou. Alebo vám lekár môže odporučiť kombináciu ožarovania a chemoterapie, ak sa rakovina nedá liečiť chirurgicky.

Radiačná terapia zvyčajne pochádza zo zariadenia, ktoré sa pohybuje okolo vás a smeruje žiarenie do konkrétnych bodov vášho tela (vonkajšie lúčové žiarenie). V špecializovaných lekárskych strediskách sa môže radiačná terapia podávať počas chirurgického zákroku (intraoperačné ožarovanie).

Tradičná rádioterapia používa na liečbu rakoviny röntgenové lúče, ale v niektorých zdravotníckych centrách je k dispozícii novšia forma žiarenia pomocou protónov. V určitých situáciách môže byť protónová terapia použitá na liečbu rakoviny pankreasu a môže ponúkať menej vedľajších účinkov v porovnaní so štandardnou radiačnou terapiou.

Podporná (paliatívna) starostlivosť

Paliatívna starostlivosť je špecializovaná lekárska starostlivosť, ktorá sa zameriava na poskytovanie úľavy od bolesti a iných symptómov vážneho inak nevyliečiteľného ochorenia.

  • bolesť – zmiernenie bolesti je zásadné hlavne u pacientov, ktorí nepodstupujú operačný výkon. Používajú sa analgetiká, ich účinok môžu zvýšiť tricyklické antidepresíva a antiemetiká. Z nemedikamentóznych postupov sa využíva:
    • neurolýza celiakálnych ganglií (znecitlivenie nervovej splete v brušnej dutine) pri neznesiteľnej bolesti brucha
    • radiačná terapia rakoviny pankreasu môže zmierniť bolesť, ale neovplyvňuje prežitie pacienta
    • endoskopická implantácia stentu
  • žltačka - vyžaduje riešenie, ak má pacient svrbenie alebo bolesť v pravom hornom kvadrante brucha alebo má zápal žlčových ciest. Tu sa využíva už spomínaná endoskopická liečba.
  • prerastanie dvanástorníka s uzáverom jeho priemeru – vyskytuje sa u asi 5 % pacientov s karcinómom pankreasu. Sú dve možnosti riešenia tohto stavu:
    • chirurgickým výkonom – gastrojejunostómia, pri ktorom sa napojí na žalúdok zdravá časť tenkého čreva
    • endoskopickým výkonom – pacientom, ktorí nezvládnu chirurgický výkon sa implantuje stent do dvanástorníka, ktorý zabezpečí prechod potravy.

fzdieľaj na Facebooku