Liečba rakoviny prsníka: Chirurgická i onkologická

Liečba rakoviny prsníka sa môže rozdeliť na chirurgickú, rádioterapiu a chemoterapiu. Radikálna mastektómia, čo je pojem pre odstránenie celého prsníka, bola roky prvou voľbou. Pri tomto zákroku sa odstraňovali aj regionálne lymfatické uzliny v podpazuší a hrudné svaly.

V dnešnej dobe sa táto forma operácie nevolí ako prvá. Odstraňuje sa iba tá časť prsníka, v ktorej je nádor, takzvaná kvadrantová resekcia, alebo sa odstráni postihnutý segment, teda segmentová resekcia.

Tumorektómia je označenie pre odstránenie iba samotného nádoru s ochranným lemom.

Táto čiastočná forma chirurgického zákroku je pre ženy prijateľnejšia. A v neposlednom rade nevytvára taký priestor pre psychické problémy, ako to je v prípade totálnej mastektómie.

Samozrejme, limitom je veľkosť a zasiahnuté okolité časti nádorom.

Pri odstránení lymfatického tkaniva sa v minulosti vyskytovala častá komplikácia - lymfedém. V dnešnej dobe vďaka šetriacej metóde je to iba v približne 10 % prípadov. Nie je bolestivý, ale prejavuje sa opuchom hornej končatiny na strane operácie.

Rádioterpia je liečba, ktorá sa využíva dlhé roky, je šetrná a účinná. Ožaruje sa cielene, postihnuté tkanivo a zároveň sa šetrí okolie, čiže zdravá časť. Ožarovanie má negatívny dopad hlavne na nádorové bunky, ktoré sa po účinku ionizujúceho žiarenia nevedia zregenerovať.

Naopak, zdravé tkanivo sa regeneruje.

Rádioterapia sa často volí po operácii. Jej úlohou je poškodiť pozostávajúce rakovinové bunky, ktoré sa nedalo chirurgicky odstrániť. Táto postupnosť má znížiť riziko recidívy ochorenia. Liečba trvá približne 6 týždňov.

Vďaka molekulárnemu pokroku je možné rakovinu prsníka liečiť aj inovatívnou biologickou terapiou - biologická liečba.

Chemoterapia, čiže cytostatická liečba má za úlohu zastaviť rast rakoviny. Zasahuje do rastu buniek, a to najmä tých, ktoré sa vyznačujú rýchlim rastom, čiže prevažne nádorové bunky. Ich forma môže byť tabletková, ako kapsule, ale aj injekcie či infúzie. Trvá niekoľko mesiacov.

Chemoterapia hrá rolu aj v metastázovaní nádoru. Má mu zabrániť. Aj táto forma sa volí po operácii prsníka. Negatívom je to, že predsa zasahuje aj ostatné bunky ľudského tela. Prevažne pôsobí na rýchlorastúce nádorové bujnenie, avšak má vedľajšie a nežiadúce účinky.

Známa negatívne účinky chemoterapie na:

  • stratu vlasov a ochlpenia
  • nevoľnosť a vracanie
  • nechutenstvo
  • zápal slizníc
  • kostnú dreň
  • častejšie infekcie
  • krvácanie

V prípade nádorov, ktoré sú závislé na ženských hormónoch, sa podáva i hormonálna terapia. A to buď vo forme blokátorov estrogénov, antiestrogénov alebo liekov, ktoré znižujú ich tvorbu.

Podávajú sa tiež gestagény, ktoré znižujú hladinu estrogénov. Ale aj liekmi, ktoré bránia tvorbe hormónov vo vaječníkoch. Odobratie vaječníkov, ktoré sú hlavným producentom estrogénu sa už nevykonáva.

Dôležitá je rekonštrukcia prsníka, teda plastická operácia a použitie silikónových implantátov. V následnej dobe je potrebná tiež starostlivosť po liečbe. Tá zahŕňa opakované kontroly, rehabilitáciu a ak je treba i psychoterapiu.

Poliečebná starostlivosť má dôležitú úlohu v skorom odhalení recidívy.

fzdieľaj na Facebooku