Liečba Raynaudovho syndrómu: Režimové opatrenia a zmena životosprávy
Ako dôležité opatrenia sa uvádzajú:
- zmena životného štýlu, celkovo obmedzenie rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení,
- vyhýbať sa spúšťačom ťažkostí, ako je chlad či stres,
- nefajčiť,
- vhodné obliekanie a chránenie sa pred chladom, čapica, šál, ponožky, topánky, viac vrstiev odevu, rukavice, kabát a všeobecne pohodlné a vzdušné oblečenie, nie tesné a odev z umelých vlákien,
- v prípade výskytu na nose i maska na tvár v chladom počasí, šál, šatka,
- pred jazdou v aute v chladnom období, nechať auto zahriať,
- vo vnútornom prostredí a v klimatizovanom počas leta - chránenie sa priamemu pôsobeniu chladu,
- pri pracovnej záťaži - zmena pracovného zaradenia, práce, obmedzenie vibrácií,
- dostatočný pohyb a vyhýbanie sa sedavému spôsobu života,
- dostatočný pitný režim,
- vitamíny (C, E), minerály (magnézium, zinok) a doplnky pre zlepšenie prekrvenia (ginko, čili, flavonoidy, zázvor, škorica),
- zelený čaj, čaj,
- vhodná strava, zelenina, ovocie, vláknina,
- zdravé tuky, menej tučného jedla a soli,
- otužovanie, ale i teplý kúpeľ, nie horúci, pozor na horúce poháre,
- krémy a gély na to určené,
- masáže, akupunktúra,
- obmedzenie stresu, dostatok oddychu, spánku, relaxačné techniky, biofeedback,
- obmedzenie alkoholu,
- pozor na lieky, treba konzultovať s lekárom.
V prípade zložitejšieho priebehu a pri obmedzení kvality života je možné i doplnenie špeciálnych liekov. Príkladom sú lieky na upokojenie, či lieky na zlepšenie prekrvenia, a to blokátory kalciových kanálov, alfa blokátory, ACE inhibítory a iné.
Medzi farmakologickú liečbu patria:
- Blokátory kalciového kanála - tieto lieky sú hlavnou liečbou pre zníženie frekvencie a závažnosti záchvatov. Pôsobia na rozšírenie ciev a zlepšenie prekrvenia
- Vazodilatátor - lieky ako prostaglandínové deriváty sa používajú v závažnejších prípadoch na zníženie prietoku krvi a zníženie komplikácií, ako sú vredy
- Inhibítory fosfodiesterázy-5 - tieto lieky, ktoré sú známe ako liečba erektilnej dysfunkcie, majú tiež pozitívny vplyv na rozšírenie ciev u pacientov s Raynaudovým syndrómom, najmä u tých so sekundárnym typom
- Imunosupresívna terapia - v prípade sekundárneho Raynaudovho syndrómu spojeného s autoimunitnými ochoreniami sa používajú lieky ako metotrexát alebo azatioprín na kontrolu základných autoimunitných ochorení
Existuje i blokovanie nervov. Vykonáva sa chirurgicky alebo injekčne. Po tomto zákroku môže byť doba bež ťažkostí 1 - 2 roky.
Pri sekundárnom type je dôležitá včasná a dostatočná liečba primárnej príčiny a základného ochorenia. Následne je možné očakávať zlepšenie i toho príznaku.
Ak sa ochorenie komplikuje poškodením kože, tak i antibiotiká na prevenciu sekundárneho zápalu. Plus v prípade odumretia i chirurgické odstránenie nekrotického tkaniva až amputácia odumretej časti.
Experimentálna liečba
Botulotoxín - niektoré štúdie ukázali, že injekcia botulotoxínu môže tiež zlepšiť prietok krvi v malých cievach. Tým pomáha znížiť stiahnutie ciev, ktorá spôsobuje záchvaty Raynaudovho syndrómu.
Liečba botulotoxínom je stále experimentálna, dlhodobé účinky a bezpečnosť sú predmetom ďalšieho výskumu.
Laserová terapia - môže zvýšiť mikrocirkuláciu a zlepšiť prietok krvi. Táto liečba nie je zatiaľ bežne dostupná a je stále vo fáze skúšok.
Biofeedback - je technika, pri ktorej sa pacienti učia kontrolovať svoje fyziologické reakcie, napríklad prietok krvi, pomocou spätnej väzby z monitorovacích zariadení.
V prípade Raynaudovho syndrómu sa pacienti snažia vedome rozširovať cievy, čím predchádzajú záchvatom. Úspech tejto terapie závisí od schopnosti pacienta osvojiť si techniku biofeedbacku, a preto môže byť menej účinný u niektorých pacientov.
Regeneračná medicína a kmeňové bunky - výskum v oblasti regeneračnej medicíny a kmeňových buniek je zameraný na schopnosť opraviť postihnuté cievy a zlepšiť krvný obeh u pacientov s ťažkými formami.
Táto forma liečby je nová a experimentálna, pričom sa stále skúma jej bezpečnosť a účinnosť.