Liečba príznakov, farmakoterapia, oxygenoterapia, hospitalizácia
Nerizikoví dospelí jedinci s miernymi príznakmi ochorenia si zvyčajne nevyžadujú žiadnu špecifickú liečbu.
Volená je bežne symptomatická liečba, a teda liečba príznakov. Jedinci s miernymi príznakmi ochorenia sa zvyčajne po niekoľkých dňoch symptomatickej liečby zotavia sami.
V prípade detí mladších ako šesť mesiacov môže byť potrebná hospitalizácia, aby sa sledovalo ich dýchanie a hladina kyslíka.
V prvých dňoch ochorenia je liečba symptomatická a spočíva hlavne v podávaní antipyretík a dostatočnom príjme tekutín.
Pri prípadnom prestupe infekcie do dolných dýchacích ciest a rozvoji klinických príznakov si liečba podľa stavu už vyžaduje podávanie bronchodilatancií, inhaláciu kortikosteroidov, metylxantínov až po kyslík - oxygenoterapiu.
V závažných prípadoch môže nemocničná liečba zahŕňať podporu dýchania (oxygenoterapia), antivírusovú liečbu spolu so špecifickou liečbou komplikácií, ktoré sa môžu objaviť. Pri podozrení na bakteriálnu superinfekciu je nasadzovaná antibiotická liečba.
V prípade klinického prejavu bronchitídy a obštrukcie priedušiek sa pridávajú do liečby bronchoditalatanciá. Pri vzniknutej bronchiolitíde je dôležité pravidelné sledovanie dýchacích ciest, odsávanie hlienov a dostatočná hydratácia organizmu.
V niektorých prípadoch môže lekár podávať mladším deťom lieky vrátane antivirotík, aby sa v prípade infikovania znížilo riziko závažného priebehu ochorenia.
Čítaj naviac: Zápal pľúc: Príznaky, príčiny a liečba. Aké druhy pneumónie rozlišujeme?
