Liečba reumatoidnej artritídy: Lieky i biologická liečba
Základom je nefarmakologická konzervatívna terapia. Jej cieľom je dosiahnuť remisiu ochorenia a tú udržať v čo najdlhšom časovom intervale.
Nakoľko úplné vyliečenie ochorenia nie je v dnešnej dobe možné.
Pri neúspešnom potlačení je dôležité tlmiť bolesť, zmierňovať zápal, zachovať silu svalov, potlačiť progresiu poškodenia kĺbov a kostí.
Samozrejme, dôležité je oddialiť práceneschopnosť a invaliditu.
V akútnom štádiu je dôležitý pokoj na lôžku, čiže režimové opatrenia. Pokoj znižuje zápalovú odpoveď organizmu, mierna forma aktivity a cvičenie protizápalovo. Nevhodná je vysoká a intenzívna záťaž.
V prípade závažných ťažkostí sa môže končatina fixovať dlahou alebo ortézou. Protetické pomôcky pomáhajú v prípade nestability kĺbov. Znehybnenie končatiny a taktiež pokoj na lôžku musí byť spojený s vhodnou formou rehabilitácie.
Fyzikálna liečba zahŕňa kryoterapiu, čiže liečbu chladom, ďalej elektroterapiu, ultrazvuk, magnetoterapiu, laser.
Farmakologická liečba využíva účinky nesteroidných antireumatík (NSA)v kombinácii s inými skupinami liekov na tlmenie bolesti - analgetikami plus kortikoidy. Lieky sú v rôznych formách, ako sú tablety, gély, náplasti, masti a iné.
Avšak, tieto lieky majú iba symptomatický nie liečebný účinok.
Lieky, u ktorých sa preukázal pozitívny účinok a potláčajú zápalový proces a tým aj progresiu na RTG snímkach sa označujú ako DMARDs - čo je skratka z Disease Modifying Antirheumatics Drugs - Antireumatické lieky modifikujúce chorobu.
Plus...
Existuje i biologická liečba. Tá zahŕňa rôzne prípravky.
Invazívnou chirurgickou metódou sa vykonáva napríklad synovektómia, totálna endoprotéza - umelá náhrada kĺbu. Indikáciu operačného prístupu navrhuje odborník. Dôvodom je závažné poškodenie kĺbu a kostí.
Dôležitá je dlhodobá spolupráca pacienta s lekárom. Ich vzájomné pochopenie je významné pre účinnú terapiu. Rovnako je potrebná i podpora po psychickej stránke od členov rodiny a blízkych.
