Liečba Rosacei: Lieky, lokálne krémy, masti a iné
Preparáty používané na liečbu rosacei
Kyselina azelaová
Táto účinná látka sa aplikuje sa na kožu v podobe gélu a krému. Má antibakteriálny a protizápalový účinok. V koži navodí rovnováhu keratinizácie a má aj antioxidačný účinok. Pravidelným používaním dochádza k zredukovaniu začervenania a hojeniu zapálených vyrážok.
Doba používania je minimálne 12 týždňov.
Brimonidín
Patrí do skupiny liečiv nazývaných agonisti alfa-2 adrenergných receptorov a má selektívny vazokonstrikčným účinok na malé cievy, čiže sťahuje roztiahnuté cievky v koži.
Existuje vo forme gélu, ktorý sa nanáša 1-krát denne v tenkej vrstve na oblasť tváre a postihnutých častí. Približne po pol hodine je účinok gélu viditeľný, cievy sa sťahujú, dochádza k zníženiu prietoku krvi čím sa redukuje začervenanie kože.
Tento efekt pretrváva 12 hodín. Používanie gélu môže predchádzať vzniku teleangiektázii, avšak už neovplyvní vzhľad tých existujúcich.
Nemôže sa používať u pacientov, ktorí zároveň užívajú antidepresíva a to inhibítory MAO (monoaminooxidázy), tricyklické alebo tetracyklické antidepresíva. Takisto je zakázaný u tehotných a dojčiacich žien.
Ivermektín
Toto liečivo „preslávené” počas pandémie COVID- 19, patrí do skupiny tzv. avermektínov. Má hlavne antiparazitárny a protizápalový účinok.
Efektívne zasahuje proti kolonizácii roztočov Demodexov, ktoré pri premnožení v koži pri rosacei podporujú zápal, prenášajú ďalších bakteriálnych patogénov a zodpovedajú za vznik hnisavých a bolestivých vyrážok.
Podáva sa na večer, počas 4 mesiacov. Liečebnú kúru je v mnohých prípadoch potrebné pravidelne opakovať.
Lokálne retinoidy (tretinoín a adapalén)
Aplikujú sa v podobe gélu, krému, olejov alebo rôznych tinktúr. Účinné sú v boji proti zapáleným vyrážkam, avšak nemajú efekt na cievnu dysreguláciu v koži, preto neredukujú ani zápal, ani rozšírené cievky na tvári.
Tetracyklínové antibiotiká
Antibiotiká, ktoré sa užívajú systémovo, najčastejšie v podobe tabliet. Majú antibakteriálny a protizápalový účinok. Blokujú angiogenézu, čiže tvorbu nových ciev, tiež bránia tvorbe prozápalových cytokínov a vaskulárneho endoteliálneho faktora.
K tomuto efektu sú postačujúce malé až mikro dávky antibiotík. Ak je pacient na tetracyklínové antibiotiká alergický, do úvahy prichádza liečba makrolidmi s podobným účinkom.
Liečba jednotlivých subtypov rosacea
Erytematoteleangiektatická rosacea
- brimonidín
- kyselina azelaová
- metronidazol
- UVA a UVB ochranné prostriedky
- lasery IPL
Papulopustulózna rosacea
- metronidazol
- kyselina azelaová
- ivermektín
- retinoidy
- tetracyklínové ATB alebo makrolidy
- izotretinoín
- fotoprotekcia
- IPL, lasery
Fymatózna rosacea
- retinoidy - izotretinoín
- metronidazol
- tetracyklínové ATB
- lasery
- chirurgická liečba - odstránenie fibróznych častí kože
Očná rosacea
- umelé slzy
- cyklosporín
- lokálne ATB v podobe kvapiek a mastí
- tetracyklínové systémové ATB