Rozácea je chronické a zápalové ochorenie kože a pomerne často sa vyskytujúca dermatóza, ktorá je podobná akné. Nazýva sa aj ružienka a ide o chorobu, ktorá častejšie postihuje ženy, ale oveľa horší priebeh má u mužov. Vyskytuje sa väčšinou medzi 40. a 60. rokom, avšak prvotné problémy sa môžu začať už oveľa skôr. Má viacero foriem, pričom sa odhaduje, že trápi asi každého desiateho človeka a vyskytuje sa najmä v strednej časti tváre, konkrétne na nose, brade, pod očami a na čele.
Príznaky Rozácei
Charakteristika
Rozácea je zápalová kožná choroba prejavujúca sa začervenaním pokožky v tvári, prípadne výskytom pupienkov a v extrémnych prípadoch vážneho priebehu až hubovitým zväčšením nosa. Presná príčina choroby nie je známa a tak ochorenie ovplyvňuje viacero faktorov, avšak ide o chorobu prítomnejšiu v strednom veku, ktorá môže začať vo výnimočných prípadoch okolo 30. roku. Choroba začína obvykle pomalšie a niekedy prvotné prejavy nemusia byť príliš viditeľné.
Ochorenie má tri fázy a to cievnu, zápalovú a fymatóznu. Najskôr dochádza k rozšíreniu menších žiliek, neskôr vzniká zápal a opuch a nakoniec sa môžu objavovať aj hnisavé pľuzgiere. Vzhľadom na to, že liečba je v niektorých prípadoch dlhodobá a náročná, je lepšie sa skúsiť preventívne ochoreniu vyvarovať a to najmä tým, že človek nevystavuje kožu veľkým teplotným extrémom, dráždeniu a vyhýba sa aj nadmernému opaľovaniu a dlhodobému pôsobeniu slnka.
Príčiny
Presná príčina nie je známa, ale je viacero faktorov, ktoré sa môžu podieľať na vzniku rozácei. Ide napríklad o genetickú predispozíciu, dedičné vplyvy, prítomnosť kožných roztočov na tvári, medzi rizikové faktory patrí aj premnoženie kvasiniek na pokožke, vysoký krvný tlak, rôzne ochorenia v tráviacej sústave alebo vystavovanie pokožky extrémnym podmienkam. Ide najmä o dlhodobé a neprimerané slnečné žiarenie, teplotné extrémy alebo vystavovanie chemickým látkam.
Príznaky
V prvotnom období, ktoré môže trvať aj niekoľko rokov, sa ešte choroba nemusí prejavovať príliš intenzívne. Môže nastať len občasné začervenanie v tvári napríklad po slnení, prijatí teplého nápoja alebo po psychickom vypätí. Neskôr sa však už začervenanie zintenzívni a stane trvalejším a je prítomné najmä v strede tvári, konkrétne postihuje najviac nos, stred čela, bradu, oblasť pod očami. Vzácne na krku alebo za ušami, pričom oblasť bezprostredne okolo úst a očí je nepostihnutá.
Neskôr sa na koži môžu zjaviť menšie žily a vznikajú pupienky, ktoré sa však hoja bez jaziev, zanechávajú len mierny opuch. Veľmi často je s ochorením spojené aj začervenanie očných spojiviek, ktoré sa vyskytuje u väčšiny ľudí s ružienkou. Pokiaľ ide o neskoršie štádia, môže nastať aj ťažší priebeh, kedy dochádza k zhrubnutiu kože a zväčšovaním mazových žliaz a to typicky na nose. Choroba má ťažší priebeh u mužov, avšak u žien je po kozmetickej stránke nepríjemnejšia.
Diagnostika
Väčšinou sa rozácea diagnostikuje podľa klinických prejavov a symptómov na pokožke a podľa výskytu začervenania, zisťuje sa aj anamnéza a rôzne faktory, ktoré by mohli ochorenie spôsobiť alebo prítomnosť rizikových faktorov. Niekedy je možné vykonať histologické vyšetrenie vzorky pokožky z postihnutej časti tváre, ale vo väčšine prípadov nie je prítomný žiadny histologicky špecifický obraz pre chorobu. Treba tiež vylúčiť iné možné príčiny a ochorenia s podobným prejavom.
Rozácea sa môže prejavovať rôznymi príznakmi
Rozácea sa môže prejavovať rôznymi príznakmi
Priebeh
Choroba má postupný priebeh. Má viacero fáz, pričom začína cievnou, neskôr prejde do zápalovej fázy a poslednou fázou je fymatózna. Choroba začína najprv sporadickým začervenaním, neskôr dochádza k trvalému začervenaniu a vzniku pupienkov, ktoré sa však ešte zhoja bez jazvy. V neskorších fázach vznikajú aj pľuzgiere, niekedy s hnisom, pričom pokiaľ nie je rozácea dostatočne liečení, najmä na nose vzniká zhrubnutie pokožky a zväčšenie mazových žliaz.