Liečba SARSu
Vzhľadom na to, že ide o vírusové ochorenie, nie je účinná antibiotická liečba, ale v prípade vážnejšieho prejavu alebo komplikácii sa podávajú antivirotiká, ktoré síce priamo nemôžu vírusy zlikvidovať, ale dokážu zastaviť ich množenie a tak pomôžu imunitnému systému lepšie sa s infekciou vysporiadať. Inak je liečba symptomatickou formou a podávajú sa lieky proti horúčke, prípadne kortikosteroidy pri vážnejších prejavoch. Ako účinné sa tiež ukazujú interferóny.
V prípade vážnych problémov je nutná hospitalizácia a oxygenoterapia, kedy pacient vdychuje vzduch s vyšším podielom kyslíka. V ťažkých prípadoch je možné postihnutého človeka napojiť na ventiláciu. V každom prípade je ale nutná karanténa a to najmä po dobu 10 dní od prepuknutia choroby, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu vírusu a infekcie ďalej. Dôležité je aj nepresilovať organizmus fyzickou námahou, pretože by to mohlo spolu s dychovou nedostatočnosťou spôsobiť smrť.
Michal Hrebík
Redaktor
Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.
Zobraziť všetky články autora