Liečba vertebrogénneho algického syndrómu: Lieky, rehabilitácia

Liečba v akútnom štádiu vyžaduje pokoj na lôžku. Avšak, ten by nemal trvať dlhšie ako 3 dni. Režimové opatrenie podporuje farmakoterapia

Z liekov sa používajú analgetiká, lieky na tlmenie bolesti, nesteroidné protizápalové lieky, pri veľmi intenzívnych bolestiach aj opioidy či opiáty. Dopĺňajú sa myorelaxanciá, teda lieky na uvoľnenie svalstva. Prípadne psychofarmaká.

Plus vitamíny - C, E, komplex B. A podpora kĺbov.

Lokálne sa môžu aplikovať obstreky, blokády, lokálne anestetiká, gély, náplasti, masti. Vhodná je aplikácia suchého tepla.

Nasleduje fyzioterapia a rehabilitácia. Využíva sa termoterapia (infračervené žiarenie, termofor, parafín, suché teplo - doma pomôže fén). Aplikácia chladu, teda kryoterapia, elektroliečba, ultrazvuk, magnetoterapia, trakčná liečba. Odborník ovláda manipulačné a mobilizačné techniky na uvoľnenie svalov. 

+ Masáž, akupunktúra, kúpeľná liečba.

Nevhodná je dlhodobá inaktivita = negatívna.

Čiže ak ma bolí chrbát, neznamená to, že budem ležať v posteli.

Nutná je liečebná telovýchovapravidelná pohybová aktivita, spevnenie svalov chrbta, svalového korzetu, brucha, telesného jadra, panvového dna, tiež dolných končatín. Správne držanie tela, škola chrbta, terapeutická gymnastika či SM systém.

Pomôžu dychové cvičenia.

V prípade závažného ochorenia, pri neúspechu konzervatívnej liečby sa konzultuje neurochirurg a ten indikuje operačnú liečbu

fzdieľaj na Facebooku