Ako sa lieči zápal maternice? Lieky a antibiotiká, čapíky, hormóny
V závažných prípadoch sa vyžaduje hospitalizácia za účelom podania kombinácie antibiotík priamo do žily a tým priamo do krvného obehu.
Ak zápal vyvolala pohlavne prenosná choroba je nutné, aby bol aj váš partner preliečený. Obaja partneri musia súčasne užívať lieky.
Pri miernom zápale sa podávajú antibiotiká formou tabliet.
Najčastejšia je kombinácia antibiotík Doxycyklin s Metronizalom, pokiaľ je žena dojčiacou matkou. Pri užívaní menej ako 3 týždne nie je kontraindikovaný a matka môže naďalej dojčiť svoje dieťa.
Ďalšou častou kombináciou je Levofloxacín spolu s antibiotikom Metronidazolu, ktorý je ale kontraindikovaný a nepodáva sa dojčiacim matkám.
Taktiež je možnosť podania Amoxicilinu, alebo iného antibiotika, určeného na základe výsledku z kultivácie steru. Po odhalený pôvodcu infekcie sa podávajú antibiotiká toho druhu, na ktoré je baktéria citlivá.
Pri strednej a ťažkej forme zápalu, taktiež u žien po cisárskom reze sa podávajú antibiotiká priamo do žily v nemocnici.
Zlepšenie stavu po podávaní antibiotík zvyčajne nastáva za 48 až 72 hodín od podania prvej dávky. V prípade stavu ktorý sa nezlepšuje do 72 hodín sa pridávajú aj iné antibiotiká.
V niektorých prípadoch sa podávajú aj vaginálne čapíky, lokálne masti, a odporúčajú sa výplachy pošvy.
Dĺžka liečby antibiotikami spravidla trvá 10 dní až dva týždne.
Na bolesť sa podávajú analgetiká, pri teplotách antipyretiká, na uvoľnenie kŕčov maternice sa môžu podávať aj spazmolytika ako napríklad no-spa.
Estrogény sa podávajú ako hormonálna terapia na regeneráciu sliznice maternice a dobre pôsobí aj na ženské pohlavné orgány.
Pokoj na lôžku, oddych a úplne obmedzenie fyzickej aktivity je počas liečby nevyhnutné.
V prípade neliečenej endometritídy je úmrtnosť až 17%
Veľmi dôležitá je tak nielen správna liečba akútnej formy zápalu v maternici, ale aj prevencia a to vhodnou hygienou, alebo používaním špeciálnych mydiel.