Zápal maternice je bakteriálne infekčné ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje ženy v produktívnom veku medzi 20. a 30. rokom života. Na vznik zápalu sú náchylnejšie ale aj ženy po pôrodu alebo potrate, pričom taktiež promiskuita a celková hygiena hrá veľmi dôležitú rolu pre vznik takéhoto zápalu. Maternica ako nepárový orgán je pre ženu veľmi dôležitá a má viacero častí, pričom každú z nich môže postihnúť zápal a to tak hrdlo, sliznicu ako aj svalovinu maternice. Niekedy tento zápal vzniká aj ako následok po pôrode v rámci komplikácií.
Príznaky Zápalu maternice
- Bolesť v podbrušku
- Krvácanie mimo menštruačný cyklus
- Zvýšená telesná teplota
- Bolesť pri močení
- Páchnuci výtok z pošvy
- Vysilenosť
- Hnisavý výtok z pošvy
- Zimnica
- Bolesť bedier
- Bolesť pri stolici
- Dlhé menštruačné krvácanie
Bylinky na Zápal maternice
Charakteristika
Zápalom maternice sa myslí zápal jednej z jej troch častí. Môže ísť o zápal hrdla, respektíve zápal krčka maternice, ktorý je vyvolaný najčastejšie baktériami stafylokokov, streptokokov alebo enterokokov. Taktiež sa zapáliť môže aj vnútorná sliznica maternice, ktorá sa najčastejšie zapáli ak sa sem dostane infekcia z hrdla, prípadne vznikne z odumretého tkaniva. Pokiaľ sa zápal šíri aj ďalej, prichádza k zápalu svaloviny tela maternice, pričom tento vznik najčastejšie po potrate a môže spôsobiť aj zápal pobrušnice.
Počas života ženy je maternica orgán, ktorý zaznamenáva pomerne veľké zmeny, pričom najväčšími zmenami sú pôrod alebo potrat. Práve po týchto udalostiach je veľmi častý zápal niektorej časti maternice, pričom vo väčšine prípadov vzniká zápal akútne. Pokiaľ prejde do chronickej podoby, môže ohroziť plodnosť ženy. Veľmi dôležité je tiež dodržiavať hygienu pošvy a jej okolia pravidelne, pričom samozrejme niekedy môže zápal prejsť do maternice aj zvnútra a to z iného ložiska na tele pomocou krvného alebo lymfatického obehu. Nebezpečený je tiež chronický zápal krčka maternice, ktorý má svoje typickéí príznaky a liečba je zložitejšia a najmä dlhodobejšia.
Príčiny
Najčastejšou príčinou infekcií je bakteriálny zápal, ktorý sa do maternice dostane z vonkajšieho prostredia. Niekedy môže tento zápal prejsť aj z inej časti tela rozšírením infekcie cez krv alebo lymfatické cesty. Veľakrát postihuje zápal maternice ženy po pôrode alebo potrate, pričom medzi rizikové faktory patria aj zvýšená promiskuita a nedostatočná hygiena. Taktiež sa môže infekcia do maternice dostať aj pri zavádzaní vnútromaternicového telieska, ale ide o vzácnejšie prípady.
Príznaky
Medzi typické príznaky a prejavy pre zápal v maternici patria bolesti intenzívneho charakteru v podbrušku a k tomu sa pridáva výtok zelenavého hnisavého hlienu z pošvy. Bolesť sa môže dostavovať aj pri močení alebo stolici, typické je, ak infekcia postupuje aj ďalej a dochádza k bolestiam bedier. Okrem toho sa objavuje aj zvýšená teplota, celková vysilenosť, niekedy problémy s krvácaním a to vo forme krvácanie mimo menštruačný cyklus alebo dlhého či predĺženého krvácania.
K zvýšenej teplote sa niekedy zvykne pridať aj zimnica, čo je už typický zápalový príznak. Intenzita a výskyt prejavov sú však u každej žene individuálne a závisí aj na rozsahu a umiestnení infekcie a tiež aj od obranyschopnosti organizmu. Ženy s oslabenou imunitou alebo po vyčerpaní z pôrodu či potratu môžu znášať infekciu a zápal maternice horšie a tak sú u nich klinické prejavy intenzívnejšie. Bolesti v podbrušku a okolo bedier sa však vyskytujú u každej ženy dlhodobejšie.
Diagnostika
- Veľkým problémom je rýchla a včasná diagnostika. V rámci vyšetrení je potrebné zájsť čo najskôr po vyskytnutí príznakov za gynekológom, ktorý musí odlíšiť zápal maternice od zápalu močových ciest, vaječníkov, vajcovodov alebo zápalov okolitých tkanív
- Dôležité je tak detailné vyšetrenie maternice fyziologickým vyšetrením, prípadne sa môže použiť aj sonografia
- Robí sa aj gynekologické vyšetrenie s výterom a mikrobiologickým vyšetrením a dôležitá je aj kultivácia
Priebeh
Po preniknutí infekcie do maternice sa najčastejšie najprv zapáli hrdlo maternice a v prípade neliečenia infekcie postupuje zápal obvykle do sliznice a neskôr do svaloviny maternice. V niektorých prípadoch, ak ide o infekciu napríklad zanesenú po pôrode alebo pri zavádzaní vnútromaternicového telieska, môže rovno prísť k zápalu sliznice maternice. V prípade, ak je zápal dlhodobo neliečený a prejde na svalovinu, môže byť príčinou zápalu pobrušnice a preto je nutná skorá diagnostika a nasadenie liečby.